Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Viking Baskınlarının Gerçek Nedeni Çok Başkaymış?

Yeni araştırmaya göre, İskandinavya'ya saldıran barbar ve yağmacı Vikingler, aslında sadece aşk arayan yalnız kalpli bekarlar olabilirler...

0 10.431

Yeni araştırmaya göre, İskandinavya’ya saldıran barbar ve yağmacı Vikingler, sadece bir sürü yalnız kalpli bekâr olabilir.

750-1050 yılları arasına ait arkeolojik keşiflerin ve metinlerin belirttiği Viking Çağında, İskandinavya’daki gemi mürettebatı “viking”lerdi – Yani, baskın yapmaya başladılar. Bununla birlikte, bu istilaların sebepleri belirsizliğini koruyor.

Önceki araştırmalar, Viking Çağı için çok çeşitli potansiyel tetikleyiciler önermişti. Bir senaryo, sıcak iklimlerin daha iyi hasatlara ve dolayısıyla daha büyük nüfusa yol açtığını ve böylesine büyük grupları baskın yapmaya zorlandığını belirtmişti. Bir diğeri sebep olarak uzun boylu İskandinav gemilere omurga ve yelken ilaveleri gibi yelken teknolojisinde yapılan yenilikleri gösterdi.

Bununla birlikte, bilim adamları, bu tür açıklamaların özellikle inandırıcı olmadığını savunuyorlar, çünkü İskandinavların neden böyle tetikleyicilere başka şekillerde tepki vermediği sorusunu gündeme getirdiler. Örneğin, British Columbia Burnaby’deki Simon Fraser Üniversitesi’nden biyolojik antropolog olan kıdemli çalışma yazarı Mark Collard, baskınların tetiklenmesine yol açanın “yelken teknolojisi yenilikleri” olması halinde neden İskandinavların çabalarını barışçıl ticarete odaklanmak yerine baskın yapmaya yönelttikleri soruyor.

Şimdilerde, araştırmacılar eski bir açıklama üzerinden yeni bir ipucu öneriyorlar: Güçlü erkeklerin kadınları tekelleştirmeye götüren İskandinav uygulamaları bekâr erkek havuzlarına yol açmış olabilir. Evlilik arayışında olan bu tek erkeklerin birçoğu statü, zenginlik ve tutsak almak için baskınlar yapmış olabilir ve böylece kendi gelinlerini ve cariyelerini güvence altına almış olabilir.

Viking erkekleri, evlilik için mi baskın ve yağma yapıyorlardı?
Viking erkekleri, evlilik için mi baskın ve yağma yapıyorlardı?

Aşk Arayışı

Yaklaşık 1000 yıl önce tarihçi St. Quentin Dudo tarafından “Normanlar Tarihi” eserinde,  Vikinglerin baskın yapmasına neden olan aşırı sayıda yalnız genç erkeğin Viking Çağı’nın en eski açıklamalarından biri olduğu fikrini öne sürdü.

Collard, Live Science’a “Vikinglerin baskın düzenleme sebebi üzerine olan yaklaşık 1.000 yıllık bir açıklamayı yeniden gündeme getirdik” şeklinde açıklama yaptı.

Ortaçağ Alman tarihçileri ve 10. yüzyıl Arap elçisi Ahmed İbn Fadlân gibi seyyahların raporları, tıpkı “Sagas of Icelanders” eserinde belirtildiği gibi, İskandinavların bir zamanlar yaptıkları pratikler olan çok eşlilik, kuma getirme ya da cariyeler tutma geleneklerinin sebebinin soylarını arttırma amacı taşımasına bağlarlar.

Çokeşlilik ve kuma, evlenecek tek erkekler için uygun kadın sayısını sınırlardı. Evrimsel biyoloji, böyle bir dengesizliğin evli olmayan erkeklerin arkadaşları için rekabeti artıracağını öne sürmektedir. Araştırmacılar, gerçekten de daha önceki çalışmaların erkeklerin, çok eşli toplumlarda, tek eşli insanların diğerlerine göre savaşta daha çok öldüğünü öne sürmektedirler.

Bu İskandinavya’da, erkeklerin riskli davranışlara girmek için hareket etmelerine, örneğin gelinleri kaçırmak ve köleleri güvence altına almak için zenginlik ve statü elde etmek için seferler düzenlemek gibi uçuk davranışlar sergileyen toplumlara neden oldu. Araştırmacılar, bunun bir sonucu olarak Viking Çağı’nın başlangıcında bunun ile bağlantılı olan baskınlarda bir artış olduğunu öne sürmektedirler.

İlgili Yazılar

viking-savascilar

Bekâr Vikingler

Arkeolojik Viking bulguları ve tarihsel kayıtlar yağma ve tutsakların akıncıların ana hedefi olduğunu ve bazı Vikinglerin erkeklerin bundaki sebeplerinin kadın olabileceğine dair kanıtların var olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin araştırmacılar, İrlandaca “Gaedhil’in Gaill ile Savaşı” metninin bir filyonun 10. yüzyılda İrlanda’da Inghen Ruaidh veya “Kızıl Kız” olarak adlandırılan bir kadına ait olduğunu kaydettiğini öne sürmektedirler.

Bu görüş, çoğu Viking akıncısının genç erkekler olabileceğini öne sürmektedir. Araştırmacılar, bu açıklamayı eski toplu mezarlar ve İzlanda efsaneleriyle destekliyorlar. Teorinin sunduğu diğer olasılıklar, Vikinglerin hakarete aşırı duyarlı olduğunu, riski alabildiklerini ve erkekler arasında yoğun bir rekabet yaşandığını da içerir. Bilim insanları, İzlanda efsanelerinde görülen Viking toplumlarının bu özelliklerinin ortak olduğunu da ortaya koydu.

Collard “Vikinglerin akın ve baskın yapmalarının sebebinin çokeşli olmalarının alışılmadık bir durum olmadığının akılda tutulmasını isterim,” diyor. “Geçmişte bir sürü toplum, çokeşli ilişkileri onayladı – günümüzde de bazılarında hala var. Benzer şekilde, baskın geçmişte alışılmadık bir şey değildi ve bugün bazı yerlerde oldukça yaygın. Vikingler egzotik görünebilirken, bu şekilde onları yargılamak bir hatadır. İnsani davranış söz konusu olduğunda aykırı değillerdi.

Düşük statüye sahip olan ve baskınlar yapmak isteyen erkekler sadece Vikinglerin üyesi olmayabilirler. Araştırmacılar, güçlü erkeklerin muhtemelen itibarlarını geliştirip korumak ve hırslarını arttırmak için yapılan baskı saldırılarını desteklemek, fonlamak ve yönetmek istediklerini söylüyorlar.

Collard “Her Viking’in baskın yaptığını söylemiyoruz,” diyor. “Birçoğu yaptı; diğerleri yapmadı. Viking Çağı’ndaki sosyal yaşam, günümüzdeki sosyal yaşam kadar karmaşıktı.”

Viking baskınlarının neden başlamış olduğu belirsizliğini koruyor. Collard, araştırmacıların bu baskınların bir tetikleyicisinin, “sekizinci yüzyılın son yıllarında Abbasilerin doğu İskandinavya’ya Rus ve Baltık ticaret yolları yoluyla dökülmüş olabileceği” yönünde bir tezi öne sürdüklerini belirtiyor. “Bu makul, çünkü muhtemelen eşitsizlik oranını ve dolayısıyla erkekler arasındaki rekabet seviyesini artıracaktı. Ancak emin olmadığımız başka olası tetikleyiciler de vardır.”

Bilim adamları bulgularını, 30 Ekim’de Evolution and Human Behavior dergisinde çevrimiçi olarak detaylıca anlattılar.

Dedektörle Yapılan Taramalarda Viking Hazinesi Açığa Çıkarıldı

Haber: Charles Q. Choi

Kaynak: livescience.com

Çeviren: Bünyamin TAN


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More