Nuh’un Gemisinin Karaya Çıktığı Dağın İzleri

0 167

Kuh-e Alvand Farsça’da Alvend Dağı anlamına gelmektedir. İran’ın kuzeybatısında yer alan Hemedan şehri yakınlarındaki Zağros Dağları’nda bulunan Alvend, haritada 34.664167 ile 48.486667 koordinatlarına denk gelmekte ve 3,580 metre ya da 11,750 fit yüksekliğiyle bu antik bölgedeki en yüksek dağlardan sayılmaktadır.

Bu makalenin amacı Alvend’in antik Ararat ve Aratta bölgelerinin, Nuh’un Gemisinin muhtemelen karaya çıktığı bölgenin modern adı ve konumu olarak düşünülmesi gerektiğinin nedenlerini sıralamaktır.

Araştırma sürecinin başında, Türkiye ve İran’daki “kutsal dağlar” muhtemel bölgelerin araştırılmasında kullanıldı. Bunun altındaki neden, Nuh’un Gemisinin nereye indiği ve insan uygarlıklarının (yeniden) nerede başladığı gibi önemli bir şeyin tarih boyunca merak edilmiş olmasıdır. Neredeyse tüm antik kültürlerde bir tufan efsanesi vardır. Genellikle İncil’e bağlı Hristiyanlar Nuh’un Gemisinin karaya çıktığı yerin Türkiye’deki Ağrı Dağı olduğuna inanırken, Kuran’a bağlı Müslümanlar Türkiye’nin kuzeyindeki Cudi Dağını geminin çıktığı konum olarak gösterirler. İran’da ise hem Demavent hem Alvend kutsal dağ sayılmaktadırlar.

Bu dört kutsal dağın coğrafyaları kıyaslandığında, Eski Ahit Genesis 11:2’de insanların “doğudan” Şinar’a taşınması ve Sümer edebiyatında Aratta bölgesi tanımlamasına en çok uyan dağ Alvend Dağı’dır.

Sam’ın Mezarı

Alvend Dağının zirvesinin hemen altında Sam’ın mezarının olduğuna dair yerel bir efsane vardır. Bu efsane, Nuh ve Sam’ın Tufan’dan sonra dağın tepesinde ya da yakınlarında kaldıklarını yazan Jübileler Kitabı’yla da tutarlılık sergilemektedir. Ayrıca Jübileler Nuh’un, geminin karaya çıktığı dağda gömüldüğünden de bahsetmektedir.  

Aşağıdaki resimler Sam’ın mezarı olduğu iddia edilen yerden kalanları göstermektedir. Taş duvarların yanı sıra, geçmişte üst kısım olarak kullanıldığı söylenen kırmızımsı renkli çamur tuğlaların izine rastlanmaktadır.

Sam’ın mezarı zirvedeki kaya formasyonunun yaklaşık 20 metre altında (65 fit) bulunmaktadır. Mezarın boyutları 5.5 metreye (18 fit) 2.5 metredir (8 fit). Duvarlarının taştan, üzerinde bulunan çatısının ise çamurdan ya da kırmızı kil tuğladan yapıldığı düşünülmektedir. Alvend’deki bazı dağcılar, çatının 1980’ler civarında hazine avcıları tarafından tahrip edildiğini ve taş duvarların şu anda, ilk inşasındaki haline göre daha kısa olduğunu söylemektedir. Sam’ın mezarının özellikle Ağustos’ta yapılan dini yaz törenlerinde mum ışıklarıyla aydınlatılması oldukça yaygın bir gelenektir.

Yukarıdaki resim Sam’ın mezarının köşesinden zirveye olan mesafeyi göstermektedir. Jübileler Kitabı 10:15’te “Ve Nuh babalarıyla birlikte uyudu ve Ararat bölgesindeki Lubar Dağı’nda gömüldü.” ifadesine yer verilmektedir. 7:16’da ise “Ve Sam babası Nuh’un yanındaydı; ve dağda babasına yakın bir şehir inşa etti.” yazılıdır. Geminin karaya çıktığı dağda bulunan Sam’ın mezarı efsanesi, yalnızca Jübileler Kitabını okuyan birinin bekleyeceği bir şeydir. Nuh da muhtemelen aynı mezara ya da o mezarın yakınlarına gömülmüştü. Alvend’in zirvesinin yakınındaki Sam’ın mezarı efsanesi, bu dağın Nuh’un dağı olduğuna ve geminin burada karaya çıktığı savını inanılır kılıyor.

Dini yaz törenleri  

Alvend’in zirvesinin yakınındaki Sam’ın mezarı efsanesinin yanı sıra, her Ağustos’ta bu bölgede dini törenler yapılmaktadır. Bu törenler İran’ın müslümanlığa geçmesinden öncesine dayanmaktadır. İlginç olan kısım ise gemiden çıktıktan sonra Nuh’un yaptığı ilk şeyin bir kurban taşı inşa etmesi ve burada bir kurban kesmesidir.

Kral James İncili Genesis

8:20-21  

Ve Nuh ALLAH’a doğru bir kurban taşı inşa etti; ve temiz her hayvanı ve her kümes hayvanını aldı ve kurban taşında yakarak kurban olarak O’NA sundu. 21. Ve ALLAH o güzel rayihayı duydu; ve O içinden; insanın hatırına, insan kalbinin tasavvuru gençliğinden kötü olduğu için, bir daha yeri lanetlemeyeceğim; ve bir daha hiçbir canlı varlığı bu sefer yaptığım gibi cezalandırmayacağım dedi.  

A. Mahdi Ahadian tarafından çekilen yukarıdaki resimler hala kurbanların da kesildiği dini törenlerin yapıldığı yeri göstermektedir. Diğer resim ise Sam’ın mezarı ve kurban kesilen taş arasındaki mesafeyi göstermektedir.

Sam’ın mezarı hakkında yerel bir efsane ve Alvend zirvesi yakınlarında yıllık dini törenler olması bu dağın belki de Nuh’un dağı olduğunun bir kanıtıdır.

Alvend’deki antik kervan yolu

Alvend dağının eteğindeki Hemedan ya da antik Ecbatana; Babil, Susa ve Ectabana’yla bağlantılı  kervan yollarının en eskilerinden birinin ana duraklarından biriydi. Aşağıdaki Bible History Online’a ait antik yakın doğu haritasını inceleyebilirsiniz.

Bu, B. J. Corbin’e ait ‘Aratta’nın Yedi Dağı: Nuh’un Gemisinin İran’daki İzleri‘ metninin özeti niteliğindedir.

Baştaki resim: Kuh-e Elvand’ın zirvesi, kuzeybatı İran. (Flickr/CC BY-SA 2.0)

B. J. Corbin’e aittir.

Çeviri: Nisrem Akçiğer

Yazı Ancient-Origins Sitesinden Alınmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.