Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kıymetlimiz: Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi Serisinde İlham Aldığı Yüzük Bulundu

Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde ve Hobbit’te ilham aldığı yüzük bulundu ve temeli Roma zamanından kalma tamamıyla lanetlerle dolu, gizemli hikâyelere dayanmakta.

0 2.848

Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde ve Hobbit’te ilham aldığı yüzük bulundu ve temeli Roma zamanından kalma tamamıyla lanetlerle dolu, gizemli hikâyelere dayanmaktadır.

Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı yönettiği zamanlarda, zamanın elit halkı özel yüzükler takarak statülerini gözler önüne sererlerdi.

Bilim insanlarının dördüncü ve beşinci yüzyıla ait olduklarını söyledikleri Brancaster yüzüklerini inceledikten sonra, araştırmacılar Romalıların Britanya’ya hâkim oldukları zamanın son günlerinde yaşayan sahipleri hakkında sayısız ipucu buldular.

Avrupa’dan Arkeoloji Haberlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Newcastle Üniversitesi’nin de belirttiği gibi, Brancaster yüzüğü üzerinde harfler veya bir metin yazan kendine özgü kare ya da dikdörtgen kenarı olan bir mühür yüzük türüdür. Yüzükler ismini 19.yüzyılın ortalarında ilk örneğin keşfedildiği Roma Fort ve Norfolk köylerinden almaktadır.

Uzmanlar resimlerin üzerilerine damgalandığı gibi, yapımlarında kullanılan metalin Britanya’nın yüksek sosyetelerinden olan sahiplerine dair birçok detayı ortaya çıkardığını keşfettiler.

Özellikle yüzüklerden biri olan lanetli Silvianus yüzüğünün JRR Tolkien’a Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesini yazarken ilham kaynağı olduğuna inanılmaktadır.

Silvianus adlı yüzük 1785 yılında Hampshire, İngiltere’de, Silchester yakınlarında keşfedildi. Silvianus adlı ve Roma yüksek sosyetesinin bir üyesine ait olan yüzük Senicianus adlı biri tarafında çalındı ve bu kişi Silvianus tarafından lanetlenmişti.

“Nodens Tanrısı adına: Silvianus yüzüğünü kaybetti. Senicianus olarak adlandırılanlar, onu Nodens tapınağına geri getirene kadar kimse gün yüzü görmesin” yazmaktadır.

İlgili Yazılar

Yakın zamanda gerçekleşen bir arkeolojik görevde, Oxford ve Newcastle Üniversitesi’nden uzmanlar Birleşik Krallık’ta bulunan 54 yüzüğü bir araya getirdi ve onları ilk kez kataloglandırdılar. 54 yüzüğün çoğu gümüştendi ve çok azı altındandı.

Hadrian Duvarını Yürümek Adlı Yazımızı Mutlaka Okumalısınız

Mücevher olarak kullanılmanın yanı sıra, yüzükler eski çağlarda mektupları ve diğer belgeleri mühürlemek için mum ile birlikte kullanılırdı.

Farklı şekillerde oyulan, çoğu değerli metallerden yapılmış, çeşitli eşsiz yüzükler mevcuttur. Hatta bazı ender asker, sevgili ve imparator sembolleri de bulunmaktadır.

Ancak bazı yüzükler inanılmaz Roma sanatının izlerini taşımaktadır, uzmanlar bazı yüzüklerin Roma sanatında sıklıkla bulunan deniz ejderhalarının yanı sıra yunuslar ve efsanevi deniz yaratıkları gibi karışık tasarımlara sahip olduklarını keşfettiler.

Newcastle’da Roma Arkeolojisi’nde kıdemli bir okutman olan Dr. James Gerrard yüzükler hakkında şunları söyledi: “Beşinci yüzyıl büyük bir karışıklık dönemidir ve Roma İmparatorluğu’ndan Anglo-Sakson Britanya’sına geçişin başlangıcının işaretidir. Bu yüzükler ve yazıtlar Britanya’nın o dönemlerde nasıl olduğuna dair bir bakış açısı sağlar ve dönemin elitlerinin eğitim seviyesi, kıyafetleri, inanç ve ideolojileri hakkında bir anlayış da sunar.”

Arkeolojik Keşif Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Çeviri: Belgin Avşar


Kaynak Ancient-Code

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More