Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kadınların Egemen Olduğu Şehir ‘Lviv’

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Lviv'in nüfusunun %85'ini kadınlar oluşturmaktadır.

0 5.483

Hürrem Sultan’ın doğduğu ve Lion anlamına gelen, kadınların egemen olduğu şehirdir Lviv. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lviv’in nüfusunun %85’ini kadınlar oluşturmaktadır. Bu sebeple bölgeye giden turistlerin birçoğunun erkek olduğunu söylemekte fayda var. Ancak cinsiyetleri bir kenara bıraktığımızda, eski sokakları ve tarihi hissettiren havasıyla kendinizi bu şehirde çok farklı hissedeceksiniz.

Hürrem Sultan’ın Hayatını Merak Ediyorsanız Bu Yazımız Tam Size Göre

Lviv Manzarası

Ukrayna’nın kültür başkenti olarak bilinen Lviv, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Ukrayna topraklarına katılmıştır. Kiliseleri, müzeleri ve opera binalarıyla fazlasıyla önemli bir kent olarak kabul edilen Lviv’in 860 binlik bir nüfusu bulunmaktadır. Aynı zamanda bu şehrin uzun seneler Polonya egemenliği altında kaldığını, bu sebeple en büyük konsolosluğun Polonya’ya ait olduğunu söyleyelim. (Aynı zamanda Polonya’nın dünyadaki en büyük konsolosluğu da burada yer alıyor.)

Lviv’de para birimi olarak Grivna kullanılıyor. 1 Türk lirasının yaklaşık değeri 4 Grivna. Para değerimizin şehri ucuzlattığı nadir bölgelerden birisi olarak da Lviv, artıyı kapıyor. Çok az bir parayla burada gezmeniz mümkün. Lviv’de tüm halk Ukraynaca konuşuyor. Rusça konuşulmasına halk tepki gösteriyor olsa da diğer dillere herhangi bir tepkiyle yaklaşılmıyor. Ancak halkın İngilizce veya Almanca gibi global dilleri bilmediğini de belirtmekte fayda var.

Ukrayna İle İlgili Sitemizdeki Tüm İçeriğe Buradan Ulaşabilirsiniz

Lviv Şehir Merkezi
İlgili Yazılar

Lviv’in saati bizimkiyle aynı, hiçbir fark yok. Şehirde Mayıs ve Eylül ayları arasındaki hava sıcaklığı ortalama olarak 20 derece olarak ölçülmektedir. Yaz mevsiminde Lviv’e giderseniz, şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak kış mevsimi gezicilerindenseniz Kasım ve Ocak ayında Lviv’i görmenizi tavsiye edebiliriz. Noel’de şehirde olmak isterseniz, kendinizi soğuğa hazırlayın derim.

Lviv’in ucuz olması da çektiği turist sayısını arttırmaktadır. Özellikle dünya çapında tanınan Opera Binası, kilise ve müzeler için birçok turist gelmektedir. Konaklama yerleri daha çok şehir merkezinde toplanmıştır. Ucuz olmasının yanı sıra oldukça fazla konaklama seçeneği ile birlikte bu şehir, tam bir turist şehri.

Dergimizde Yer Alan Tüm Gezi Yazılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Lviv Meydanları

Lviv’de gezilecek yerlerin her biri şehir içinde yürüme mesafesindedir. Şehrin tadını yürüyerek çıkarabilir ve istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aynı zamanda şehrin herhangi bir noktasında 31 numaralı otobüse bindiğinizde şehir merkezine gidebilirsiniz.

Yazı: Mert Hızmalı

İletişim: merthizmali@gmail.com

Avrupa Gezi Notları İçin Buraya Tıklayınız


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More