Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Mutlu İnsanların Başkenti ‘Kopenhag’

Danimarkalılar, yapılan her mutluluk araştırmasında birinci olmayı başarırlar. Bunun da refah seviyelerinin çok yüksek olması sebebiyle olduğunu belirtmekte fayda var

0 1.155

Danimarka’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Kopenhag, Sjaelland Adası’nın doğusunda bulunur. İsveç’in bir şehri olan Malmö ile Kopenhag arasında yalnızca bir köprü bulunmaktadır. Oresund köprüsü, 20 yıldır bu iki şehri birbirine bağlamaktadır. Danimarkalılar, yapılan her mutluluk araştırmasında birinci olmayı başarırlar. Bunun da refah seviyelerinin çok yüksek olması sebebiyle olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzdendir ki Kopenhag’a giden turistler, döndüklerinde kendilerini fazlasıyla mutlu hissederler. Kopenhag’da yaşayan göçmenler arasında Türkler de yoğun olarak bulunsa da en çok Pakistan ve Hindistanlı göçmenler bulunmaktadır.

Danimarka Tarihi İle İlgili Tüm Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Kopenhag Şehir Merkezi

Kopenhag adını, tacirlerin limanı anlamına gelen Danca bir kelimeden almıştır. 1416 yılında Danimarka, Norveç ve İsveç birleşerek Kopenhag’ı Kalmar Birliği adı altında başkent ilan etmişti. Şehir için diğer önemli olay ise 1711 yılında yaşanan büyük veba salgıdır. Veba salgını baş gösterdikten sonra 60 binden fazla kişinin öldüğü söylenmektedir.

Kopenhag’ın dünyanın en mutlu insanlarına başkentlik yapan bir şehir olduğunu söylemiştik. Danimarka’da yaşamasak da bu şehirde 1 hafta geçirmek bile bizi mutlu edecektir.

Danimarka’nın geçmişinin ne kadar köklü olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla şehirde yer alan müzelerde de aynı oranda bir zenginlik bulunmaktadır. Kopenhag’da yer alan Danimarka Ulusal Müzesi’nde Vikinglere kadar olan tüm geçmişlerini görebilirsiniz. Müzeyi detaylı incelemek isterseniz bir gününüzü burada harcayacaksınız demektir. 1743 yılında saray olması amacıyla inşa edilen yapı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin büyük salonlarında özel günler için yemek takımları bulunmaktadır. Müze içerisinde eski çağlardan günümüze kadar gelen paraları, edebi eserleri ve sanat eserlerini görebilirsiniz. Bu müzenin yalnızca pazar, pazartesi ve salı günleri açık olduğunu, 17 yaşından küçüklere ücretsiz olduğunu belirtelim.

Vikinglerin Tarihi İle İlgili Tüm Araştırmalarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

İlgili Yazılar
Denize Giren İnsanlar

Kopenhag’ın Langelinje Pier bölgesinde yer alan deniz kızı heykeli de turistleri oldukça farklı bir şekilde karşılıyor. Bu deniz kızı 1913 yılında Carl Jacobsen’in desteği ile Edvard Eriksen tarafından yapıldı. Tam 104 senedir ilk günkü canlılığını hiç bozulmadan koruyan heykel, tüm turistlerin fotoğraf çekildiği bir figür haline gelmiştir. Meşhur “Deniz Kızı” masalından etkilenen bira markasının sahibi Carl Jacobsen, izlediği oyun sonrasında bu heykeli yaptırmaya karar vermiştir.

Kopenhag’ın kışı çok soğuk olduğu için şehri ziyarete gitmek amacıyla Haziran, Temmuz ya da Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz.

Avrupa Gezi Notlarımız İçin Buraya Tıklayınız

Denizkızı Heykeli

Yazı: Mert Hızmalı

İletişim: merthizmali@gmail.com

Farklı Toplumlardan Kültür&Sanat Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More