Hiçbir Zaman Tamamlanamamış Dünyaca Ünlü 10 Sanat Eseri

Tabi ki bunun için pek çok sebep var. Bazen sanatçı çok erken yaşta ölür. Bazen de sanatçılar artık farklı şeylerle uğraşabilirler. Bazı durumlarda eserlerin neden tamamlanmadığını asla bilemeyebiliriz. Fakat hemen hemen her durumda...

0 226

John Greenleaf Whittier tarafından 1856 yılında yazılan Maud Miller şiiri Maud adındaki güzel bir kadının bir gün kasaba yargıcı ile buluşmasının hikayesini anlatır. Maud ve yargıç beraber yakalanmışlar ama hiçbir zaman duygularını söylememişlerdir. Başka insanlarla evlenerek hayatlarına ayrı ayrı devam ederler. Fakat buluştukları günü asla unutmazlar.

Whittier onların pişmanlıklarını özetler;

Söylediğim ve yazdığım her üzücü kelime için,

Üzücü olanlar şunlardır;

O olabilirdi.

Bu alıntı aynı zamanda ünlü sanatçılar eserlerini tamamlayamadıklarındaki hayatların kaybını da tasvir edebilir. Tabi ki bunun için pek çok sebep vardır. Bazen sanatçı çok erken yaşta ölür. Bazen de sanatçılar artık farklı şeylerle uğraşabilirler. Bazı durumlarda eserlerin neden tamamlanmadığını asla bilemeyebiliriz. Fakat hemen hemen her durumda, Maud Miller gibi, bizler olmuş olabilecek şeyleri düşünürüz.

Dergimizde Yayınlanan Diğer Listelere Ulaşmak İçin Tıklayınız

10- El Değmemiş Doğada Aziz Jerome – Leonardo da  Vinci

Leonardo da Vinci kendisini bir ressamdan daha çok bir mühendis olarak düşünmüştür. Bu yüzden çok fazla resim yapmamıştır. ‘El Değmemiş Doğada Aziz Jerome’ yarım tamamlanmış bir resimdir. Fakat nadir görülmesi sebebiyle ve Vinci’nin sanata yaklaşımını öğretmesinden dolayı değerli bir eserdir.

Bu resmin tarihi 1480’lere kadar uzanır ve resim kendi kendini cezalandırmak için taş tutan bir azizi sergiler. Tamamlanmamış bu resim büyük ihtimalle ölene kadar da Vinci’nin elindeydi ama bundan sonra ne olduğu belli değildir.

Resim ile ilgili ilk anlatımları 19. Yüzyılda İsviçreli ressam Angelica Kauffman’ın vasiyetinde bulabiliriz. Sonra resim kayboldu ve daha sonra da Napolyon’un amcası Cardinal Joseph Fesch tarafından satın alındı. Tablonun beş parça halinde kesilmiş olduğunu öğrendi. Tüm parçaların toplanmasından sonra Fesch resmi yeniden birleştirdi.

Resim daha sonra Pope Pius IX tarafından satın alındı fakat daha sonra Vatikan Pinacoteca Müzesi’nde sergilenmeye koyulmuştur. Neredeyse hayatta olmayan bu resim hayret vericidir ama yarım bitirilmesine rağmen yine de inanılmaz bir resimdir.

Da Vinci Hakkında Bilmediğiniz Her Şey Bu Yazımızda

9- Sekizinci Senfoni – Franz Schubert

Bu senfoni aynı zamanda ‘Yarım Kalan Senfoni’ olarak da bilinir. Eser tamamlanmış iki bölüm içerir: Allegro moderato ve Andante con moto. Piyano taslakları daha sonra üçüncü bölüm için bulundu. Senfoni bu üçüncü piyano taslağından türemiş olabilir.

Schubert daha, 1822 yılında, 25 yaşındayken sekizinci senfoniyi yazmaya başladı.  Graz Müzik Derneği’nden onur diploması kazandı ve senfoni taslaklarını arkadaşı Anselm Huttenbrenner’e verdi.

Ama Huttenbrenner senfoni hakkına hiç kimseye bir şey söylemedi. Onu üretmeyi denemedi çünkü onun bitmemiş olduğunu düşünüyordu. Huttenbrenner, 1865 yılında, Bitmemiş Senfoni’nin ilk defa gösterildiği Viyana Müzik Derneği’nde en sonunda başarılı oldu.

Ne yazık ki, Schubert eserinin gerçekleştirildiğini duyamadı ve 31 yaşında 1828 yılında öldü.

Kehribar Camıyla Kaplanmış Konser Salonu Mutlaka Okumalısınız

8- Üçüncü Ria Munk’un Portresi – Gustav Klimbt

Bu eser Munk ailesinin kızları olan Ria tarafından yapılan portreler serisinin üçüncü ve son resmidir. 1911 yılında sevgilisi ile aşkı bittikten sonra Ria göğsüne ateş ederek intihar etti. Ria’nın annesi ölüm döşeğindeki kızının resmini yapması için Gustav Klimt’i görevlendirdi. İlk iki çabası aile tarafından reddedildi ve üçüncüsü ise tamamlanmadı.

Fakat bu bitirilmemiş çalışma Klimt’in çalışma yöntemini gösterir. Portre, ayakta duran ve gülümseyerek yüzünü seyircilere dönen Ria’yı gösterir. Yüz ve çevredeki detayları bitmiş ama elbise ve zemin karakalem ile çizilmiş ama tamamlanmamıştır.

Bu resim Klimt’in doğal ve dürtüsel olduğunu gösterdi. Resim için bir takım boyama hazırlıkları yapmak yerine direk olarak kanvas’ın üzerine çizdi. Portre Lentos Müzesi’ne gitti ama daha sonra Ria’nın annesinin mirasçılarına geri döndü. Portre 2010 yılında yaklaşık 26.8 milyon dolara satıldı.

7- Kubla Khan – Samuel Taylor Coleridge

Samuel Taylor Coleridge, afyon’dan üretilen ağrıkesiciyi aldıktan sonra bitmemiş olan Kubla Khan’ı yazdı. Şiir 1816 yılında yayımlandı. Coleridge’ye göre şiir ona rüyasında gelmişti. Şiir yüzlerce satırdan oluşuyordu fakat o uyandığında sadece bir parçasını hatırladı.

Coleridge, gerçekte var olamayacak olan rüyaların derinliklerini yaratan manzarayı keşfetti. Şiir, güneşli bir yerde buz mağaralarından yapılan kubbelerin bulunduğu Xanadu arazisininde yolculuk eden Kubla Khan adında bir adam ile ilgiliydi. Anlatıcı Xanadu’da gördüğünün zıddını anlattı. Sonunda, eleştirmenler karmaşık anlamın insanın dahiliğinin özü olarak düşünmüşlerdir.

Dergimizde Yayınlanan Tüm Kültür ve Sanat Yazılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

6- George Washington’ın Portresi – Gilbert Stuart

Gilbert Stuart, ABD Başkanı George Washington’ın 100’den fazla portresini yaptı. Stuart’ın ‘Vaughan’ olarak bilinen ilk resmi Washington’ın belden yukarısını gösterir. Ama serinin en ünlü resmi, Washington’ın karısı olan Martha’nın isteği üzerine 1796 yılında yapılmaya başlayan ‘Athenaeum’ portresidir. Bu görüntü ABD dolar bankotlarının tersinden bakılarak da görülebilir.

Resim bitmedi ve Stuart başkandan ileride yapacağı resimler için bu resmi muhafaza etmesini istedi. Resmin 75’den fazla kopyası yapıldı. Bitmemiş orijinal resimler ‘Athenaeum’ portreleri olarak bilinir çünkü portreler Stuart 1828 yılında öldükten sonra Boston Athenaeum Kütüphanesi tarafından satın alındı.

5- David-Apollo – Michelangelo

Bu heykel ‘David-Apollo’ olarak adlandırılır çünkü pek çok insan bu eserde tasvir edilen kişinin kimliği hakkında hemfikir değillerdir. Michelangelo’nun heykelinin unsurları, heykelin İncildeki David ya da mitolojik Apollo olabileceğini düşündürür. Ten bölümü ince keskin işaretlerden oluşur ve heykel gençlik figürü yansıtır.

David Apollo, zamanın Floransa valisi olan Baccio Valori için 1530 yılında yapıldı. Heykel büyük olasılıkla, Michelangelo Roma’dan ayrılmadan önce sanatsal amaçlar için terkedildi.

Heykelin David heykeli olarak başlandığı söylenir fakat Michelangelo heykeli bırakmadan önce onu Apollo’ya adapte etmeye çalışmıştır. Bundan emin olamayız, bu yüzden heykel her zaman David-Apollo olarak bilinecektir.

Rönesans Dönemi Sanatçılarını İnceleyin

4- Gizemli Yabancı – Mark Twain

Mark Twain, Gizemli Yabancı’yı yazdığı zamanlarda gerçekçilik akımının en iyi bilinen yazarlarındandı. Bu yüzden doğaüstü ana karakteri ile yazdığı hikayesiyle şaşırttı. Twain yaklaşık 10 yıl boyunca bu roman üzerinde çalıştı. Fakat 1910 yılında öldüğünde hikaye tamamlanamadı. Hikaye Ortaçağ’daki iyi ve kötü ile ilgiliydi.

Twain’in ölümünden 6 yıl sonra, editörü Gizemli Yabancı’yı yayımlattı. Fakat, bilim insanları 1960 yılında editörün hikayeyi orijinalinden büyük ölçüde uzaklaştırıp değiştirdiğini fark ettiler. Değiştirilmiş bu hikaye Twain’in amacından sapmıştı.

Orijinal metnine dayanan kitap 1969’da yayımlandı. Hikaye bitmemiş olmasına rağmen 19. yüzyılın en beğenilen eserlerinden biriydi.

3- Marat’ın Ölümü – Jacques- Louis David

1973’teki terör dönemi sırasında öldürülen Jean Marat için arkadaşı Jacques- Louis David bir anıt yaptı. David, Marat’ın elinde katillerin mektubunu tuttuğu bir görüntü tasvir etti. Marat’ın başı omzunun üstünde ve sağ eli de yerde duruyor. Kanlı bıçak yerde duruyor ve Marat’ın açık yarası var.

David Fransız Devrimi’nin taraftarı olarak bilinir ve onun tarihi çizimleri siyasi eylem için talep olarak kabul edilir. Marat’ın ölümü için Robespierre görevlendirilmiş ama daha sonra görev David’e geri verildi. Resim şimdilerde Belçika’da bulunan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’ndedir.

2- Başkan Franklin Delano Roosevelt – Elizabeth Shoumatoff

Elizabeth Shoumatoff, du Ponts ve Firestones gibi pek çok ünlü ailelerin resimlerini yapan bir Rus-Amerikan idi. Ama en önemli resmi Başkan Franklin D. Roosevelt’in portresiydi.

İlk görüşmeleri sırasında, Roosevelt onun yeteneklerinden etkilendi ve hemen onu kendi resmini yapması için Beyaz Saray’da işe aldı. Fakat Roosevelt bozulan sağlığı nedeniyle ikinci görüşmeyi erteledi.

Bir şekilde başkanın evine ulaştı. Roosevelt eğer Shoumatoff portreyi sıcak bahar ayında Gürcistan’da yaparsa portrenin bitmesinde yer alacağını söyledi. Resmi bitirmek üzereyken, Roosevelt sandalyenin üzerine yığıldı ve bilincini kaybetti. Birkaç saat sonra öldü.

Shoumatoff resmi bitiremedi ve resim başkanın son günlerini göstermesi yönünden meşhurdur. Portre, Roosevelt’in öldüğü Küçük Beyaz Saray’da sergilenir.

1- Ağıt – Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart’ın bu ağıtından başka etkileyici bitirilmemiş müzikal başyapıt olmayabilir. 1791 yılında bestelenmiştir ve öldüğü zamanlarda yarıda kalmıştır. Mozart’ın ölüm döşeğinde tamamlamaya çalıştığı başyapıt işini ne kadar çok sevdiğini gösterir. Ama iş sevgisinin nasıl ölümüne yol açabileceğini de gösterir.

Bu müziğin yapımı için Count Franz von Walsegg-Stuppach tarafından görevlendirildi. Bu müziği daha önceden görevlendirildiği müziklerle beraber yaptı.

Öldüğünde sadece Introit adlı eseri tamamlanmıştı. Kyrie, Sequence ve Offertorium için ön çalışmalar yapmış fakat Benedictus, Agnus Dei ve Communio için hiçbir şey yapmamıştır.

Dünyanın En Meşhur 10 Heykeli Listemizi İncelemelisiniz

Çeviri: Cansu Kaplan

Kaynak Listverse

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.