Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Leonardo da Vinci’nin Az Bilinen Yetenekeleri ve Hırslı Yaşamının Detayları

Eğitim eksikliğine rağmen Leonardo’nun sanatçı ruhu ailesi tarafından keşfedilmiştir. Bu yüzden 14 veya 15 yaşında ünlü, Floransa’lı heykeltıraş ve ressam Andrea del Verrocchio’nun yanına çırak olarak gönderilmiştir.

0 3.707

Mona Lisa Savaş Makineleri ile Yüz Yüze Geliyor: Leonardo da Vinci’nin Az Bilinen Yetenekeleri ve Hırslı Yaşamının Detayları

Yaygın olarak Leonardo da Vinci diye bilinen Leonardo di ser Piero da, Vinci İtalyan Rönesansı’nın en ünlü isimlerinden biridir. Leonardo’nun ününün başta gelen alanı resimdir ve pek çoğu tarafından tüm zamanların en iyi ressamı olarak görülmüştür. Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği en ünlü resimleri arasındadır. Hala Leonardo’nun dehasını resim ile sınırlandırmamaktayız çünkü mimari, matematik, mühendislik, müzik, botanik ve jeoloji gibi diğer bilim alanlarına da ilgi duymuştur.

Eğitim Eksikliğine Rağmen İyi Çıraklık

Leonardo da Vinci, Floransa Cumhuriyeti sınırları içerisinde olan Vinci şehrinde 1452’de doğmuştur. Leonardo, Piero da Vinci isimli bir noterin ve Caterina isimli bir köylü kadının evlilikleri sonucunda dünyaya gelmiştir. Leonardo beş yaşına kadar annesi ile yaşamıştır ve bundan sonra da babasının evine taşınmıştır. Temel okuma, yazma ve matematik dışında bir eğitim almadı. Leonardo’nun yetiştirilmesinde amcasının da emeği vardır ve onun doğaya olan sevgisi genç Leonardo’yu da etkilemiştir.

Eğitim eksikliğine rağmen Leonardo’nun sanatçı ruhu ailesi tarafından keşfedilmiştir. Bu yüzden 14 veya 15 yaşında ünlü, Floransa’lı heykeltıraş ve ressam Andrea del Verrocchio’nun yanına çırak olarak gönderilmiştir. Leonardo bundan sonraki altı yılını Verrocchio’nun atölyesinde resmin yanı sıra metal işleme, heykel tıraşlık ve maragozluk becerilerini geliştirmiştir.

The Baptism of Christ Leonardo da Vinci ve Andrea del Verrocchio tarafından (1475)
The Baptism of Christ Leonardo da Vinci ve Andrea del Verrocchio tarafından (1475)

Bağımsız Bir Üstat

1472 yılında, 20 yaşındayken Leonardo Aziz Luke Loncası’nın bir üyesi olmuştur. Bunu takip eden altı yıl boyunca Leonardo Verrocchio ile çalışmaya devam etmiştir ve ancak 1478’de bağımsız bir üstat olmuştur. Sonradan aklanmış olmasına rağmen Leonardo’nun, Floransa mahkeme kayıtlarına göre 1476’da homoseksüellik ile suçlandığı iddia edilmektedir. (üç genç adam ile beraber) Leonardo’nun hayatının bu parçasına dayanarak bazıları tarafından Leonardo’nun eşcinsel olup olmadığını tartışılmaktadır.

Bağımsız bir üstat olarak Leonardo’nun ilk yetkin eseri, Floransa’nın Palazzo Vecchio’sundaki Aziz Bernard Kilisesi için çizdiği bir altar panosudur. Aynı yılda, 1478, Leonardo ikinci görevi olan the Adoration of the Magi’yi San Donato a Scopeto rahipleri için yapmıştır. Leonardo 1483’te hükümdar Sforza ailesi adına çalışmak için Milan’a gittiği için iki çalışma da tamamlanmamıştır.

Leonardo da Vinci tarafından the Adoration of the Magi. Uffizi Galerisi
Leonardo da Vinci tarafından the Adoration of the Magi. Uffizi Galerisi

Leonardo, şehir 1499’da Fransızlar tarafından işgal edilip Sforza ailesi kaçmak zorunda kalana kadar Milan’da çalışmıştır. Bu süre zarfı boyunca Leonardo sanatçı olarak çalışmaya devam etmiştir. En ünlü eserlerinden biri olan ve Milan’daki Santa Maria delle Grazie Manastırı’nda bulunan Son Akşam Yemeği’nin 1490’larda tamamlandığı genel olarak kabul edilmektedir.

Leonardo da Vinci tarafından Son Akşam Yemeği (1495-1498). Santa Maria delle Grazie, Milan
Leonardo da Vinci tarafından Son Akşam Yemeği (1495-1498). Santa Maria delle Grazie, Milan

Savaş Makineleri, Mekanik ve Hareket

İlgili Yazılar

Leonardo, Sforza ailesinin himayesini ararken bir sanatçı olarak cevherlerini göstermemiştir fakat bunun yerine bir askeri mühendis olarak becerilerini göstermiştir ve muhtemelen bu ona işi almasında yardımcı olmuştur.

Da Vinci Belgeseli İngilizce ( Youtube İzle)

Bu beceriler Leonardo’nun hayatı boyunca yaptığı savaş makinelerinin taslaklarında görülebilir. Modern tankın atası olarak kabul edilen zırhlı bir araç, dev bir arbalet ve bir tür makineli tüfek bu tür çalışmalarına örnektir.

Dev arbalaetin tasarımı, Leonardo da Vinci
Dev arbalaetin tasarımı, Leonardo da Vinci

Bu ilgilerine rağmen Leonardo’nun barışçı olduğu söylenmektedir. Bunu, tasarımlarının pek çoğunda basit ve kolay onarılabilir hatalar bulundurması desteklemektedir. Fakat bu hataların sebepleri Leonardo’nun fikirlerinin çalınmasını önlemek istemesi de olabilir. Üçüncü bir iddia Leonardo’nun savaş makinelerini yapmadaki prensipleri anlamadığını söylemektedir.

Francesco Melzi tarafından Leonardo da Vinci’nin portresi (yaklaşık olarak 1510)
Francesco Melzi tarafından Leonardo da Vinci’nin portresi (yaklaşık olarak 1510)

Milan’ın Fransızlar tarafından işgalinden sonra Venedik’e uğramış olabilir ve Cesare Borgia tarafından askeri mimar ve mühendis olarak işe alınmadan önce bir süreliğine Floransa’ya dönmüştür. Cesare için bir süre çalıştıktan sonra Leonardo Floransa’ya dönmüştür ve burada bir kaç portre resmetmiştir.

Leonardo da Vinci tarafından Cesare Borgia için Imola’nın Planı (1502
Leonardo da Vinci tarafından Cesare Borgia için Imola’nın Planı (1502

Bu portrelerden yalnızca biri, ünlü Mona Lisa günümüze ulaşmıştır. Leonardo 1506’da Milan’a dönmüştür ve 1513’e kadar burada çalışmıştır. Bundan sonra da üç yıl Roma’da kalmıştır. Bunu takip eden yılda ise Fransız kralı I. Francis’in daveti ile Fransa’daki Amboise yakınlarındaki Château of Cloux’a yerleşmiştir. Leonardo, 2 Mayıs 1519’da burada hayata veda etmiştir.

Jean Auguste Dominique Ingres tarafından, I. Francis Leonardo’nun Son Nefesleri’ni soluyor (1818)
Jean Auguste Dominique Ingres tarafından, I. Francis Leonardo’nun Son Nefesleri’ni soluyor (1818)

Leonardo’nun ünü resimlerinden kaynaklansa da yeteneklerninin diğer alanlara da yayıldığı inkar edilemez. Yıkıcı savaş makinelerinin yanı sıra Leonardo; insan anatomisi, uçuş, mekanik ve mimari gibi çeşitli konularda da yazıd çizdi. Fakat bunları içeren defterler bizzat Leonardo tarafından saklandı ve yaşamı boyunca yayımlanmadı.

Kapak Resmi: Leonardo da Vinci’nin çizimlerinin bir toplaması (Sol üstte): Uçan bir Makinenin Tasarımı (1488), Kadının Başı (yaklaşık 1470-1476), Tırpanla Savaş Arabasına Saldırı (1485), Embriyo Çalışmaları (1509-1510), Çark- İnsanlar ile Tahta Dişliler, At Çalışması (yaklaşık 1490)

Pisagor ve Pisagor Teoreminin Ötesindeki Hayatı

Haber Düzenleme: Berkan Seyhan


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More