Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Sichuan’ın Eski Evlerine Ait İzler Bulundu

Kazı esnasında 2,000 m2'den fazla yer kaplayan mezarlıklar bulundu. Mezarların çoğu dikey çukurlar, urnalar ve taşlardan oluşuyordu.

DCIM100MEDIADJI_0260.JPG
0 1.918

Arkeologlar, Sichuan Eyaleti’ndeki Anning Nehri Düzlüğü üzerinde 3,500’den fazla eski direk çukuru keşfettiler.

Çukurlar, Çin’in ilk feodal hanedanlığı olan Qin Hanedanlığı’nın(M.Ö 221-206) kuruluşundan önceki 1,800 yıldan fazla zaman önce barınakların yapımı için kullanılan direkleri tutturmak için kazılmışlardı.

Liangshan Yi Özerk Makam Hükümetin’den bir bilgi memuru olan Song Ming: ”Çukurlar, 2014 yılında, Sichuan ve komşu Yunnan Eyaleti arasındaki hızla ilerleyen Changdu-Kunming demiryolu hattının bir bölümü olan Emei-Miyi inşaasında hiç bir kültürel kalıntıya zarar verilmediğini doğrulamak için yapılan kazılarda arkeologlar tarafından keşfedildi.” dedi.

Sichuan Eyalet Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nün önde gelen arkeologlarından Chen Wei, kazı esnasında enstitüdeki arkeologların, Liangshan Yi Özerk Makam Müzesi ve Panzhihua Kültürel Miras Bürosu ile işbirliği yaptığını dile getirdi.

Sichuan eyaleti

İlk Qin dönemine dayanan, uzunlukları 2,8’den 3,5 metre arasında olan ve derinliği 0.15’den 0,6 metre arasında değişen yaklaşık 50 kare çukur bulundu.

İlgili Yazılar

Chen, bunların yarı mahzen şeklindeki binaların kalıntıları olabileceğini söyledi. Bunların Anning Nehri Düzlüğünde bulunan yarı mahzen şeklindeki bina kalıntılarının en fazla sayıdaki bulguları olduğunu söyledi.

Kazı esnasında 2,000 m2‘den fazla yer kaplayan mezarlıklar bulundu. Mezarların çoğu dikey çukurlar, urnalar ve taşlardan oluşuyordu.

Arkeologlar, komşu Panzhihua ve Liangshan Anning Nehir Düzlüğü’ndeki bulguların, Chengdu Düzlüğü’ndeki bulgulardan sonra ilk Qin insan yerleşimlerinin en büyük ikinci sayısına sahip olduğunu söyledi.

Song, bunların Liangshan’ın eski zamanlarda uzun zamandır devam eden çorak olduğu düşüncesini değiştireceğini belirtti.

Kuzey Çin’de 6,000 Yıllık Beşgen Biçimli Ev Keşfedildi

Çeviren: Gülizar ÇAKMAK

Kaynak: china


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More