Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Litvanya’nın Göz Alıcı Kehribar Camıyla Kaplanmış Konser Salonu

0 260

Liepāja, Baltık Denizi kıyısında Litvanya’nın kuzeyinde yer alan ülkenin 3. en geniş şehridir ve 100.000 civarı nüfusa sahiptir. Sürekli esen hoş deniz meltemleri sayesinde “rüzgarın doğduğu şehir” olarak bilinir. Ayrıca şehrin göbeğindeki muhteşem Great Amber Konser Salonu ile enerjik şehir yaşamının merkezidir.

konser salonu

Mimar Volker Giencke’nin tasarladığı silindir şeklindeki bu binanın cepheleri göz alıcı kehribar rengindeki camla kaplıdır. Gündüzleri, içerisi gün ışığını yansıtan ışık boruları kullanarak sırasıyla  sahneye yansıtılan gün ışığının yumuşak ışıltısıyla aydınlatılıyor. Geceleriyse, konser salonunun  kehribar rengindeki camı şehir ışıklarının arkasında sıradışı bir görüntü sunuyor. Gelen ışıkların oluşturuğu gölgeler ve renklerdeki çeşitliliği ustaca yansıtan koltuk döşemeleriyle mekan daha da keyifli bir hal alıyor.

litvanla

İlgili Yazılar

1,200 konuğu ağırlayabilen salon klasik müzik konserleri için harika bir akustik ortam sağlıyor. Dahası, Liepāja Konservatuarı ve Liepāja Senfoni Orkestrasına da ev sahipliği yapıyor. Bina aynı zamanda sanatçılar, öğretmenler ve öğrenciler için çalışma odaları ve kalacak yer sunmaktadır. Ek olarak, bale atölyesi, ekstra bir salon ve deneme sahnesiyle donatılmıştır. Gösteriler arasında ziyaretçilerin rahatlaması ve gevşemesi için bir bar ve müzik klubü de bulunmaktadır.

litvanya konser salonu

litvanya

Yazı: Sabiha Zeynep Cesur


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More