Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Gizemli Bir Dini Gruba Ait Olan Ölü Deniz Yazılarının Yakınında İskeletler Bulundu

Ölü Denizdeki İbranice el yazmalarının bulunması tarihteki en büyük arkeolojik bulgular olarak düşülmektedir.

0 4.270

Ölü Denizdeki İbranice el yazmalarının bulunması tarihteki en büyük arkeolojik bulgular olarak düşülmektedir. Metnin içeriği kadar metinlerin kimin oluşturduğu ve oraya nasıl geldiği de ilginçtir.

Kazı alanının  yakınında bulunan ve aynı zaman dilimine dayanan iskeletlerin yakın tarihli bir analizi, Essenes olarak bilinen esrarengiz bir dini grubun ortak varsayımının doğru olabileceğini düşündürmektedir. Essenes adında din uğruna evlenmeyen Yahudi bir mezhebin üyelerinin en popüler ve en erken oluşan tarikat olduğu  Ölü Deniz Yazıları’nın  oluştuğu dönemde Kumran’da yaşayan insanların inanışıydı. Ünlü Metinlerin yaratıcıları veya koruyucularının bu insanlar olduğu söylenmektedir. Ancak bununla birlikte IBTimes, Bedevi çobanların, zanaatkarların ve Romalı askerlerin de ayrıca Kumran’da o dönemde yaşadığını söylemektedir.

Kumran’da bulunan iskelet

Science News, Qumran’a gömülmüş 33 iskeletin yakın tarihli bir değerlendirmesinin, toplumun dindar insanlardan oluştuğu yönündeki yaygın inancı desteklediğini bildirdi. Analiz, pelvik şekil ve vücut boyutları gibi fiziksel faktörlerin incelenmesine odaklanmıştır ve yalnızca erkeklerin ve çocukların bulunma olasılığı da yüksektir. Ancak üç iskeletin cinsiyeti belirlenememiştir. Bu, yedi iskeletin kadın olduğuna dair olan bir önceki değerlendirmeyi değiştirmektedir.

### Ölü Deniz Metinleri Hakkında Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Kumran

Kumran iskelet kemiklerinden birinin radyokarbon tarihlemesi vücudun yaklaşık 2200 yaşında olduğunu göstermektedir. Erkeklerin tahmini ölüm yaşı 20 ile 50 yaş civarındadır. Yaygın inanç erkeklerin Essenes tarikatına bağlı olduğunu gösterse de  Antropolojist Yossi Nagar erkeklerin tarikata bağlı olmadığını söylemektedir.

Essenes’in Kudüs’ü Romalılara karşı protesto etmek amacıyla oluşan  Yahudiliğin vahiysel bir mezhebi olduğu söylenmektedir. Ölü Deniz Yazılarıyla ilişkilendirilen bu grup  görünüşe göre Peygamber Yeşaya’nın emirlerini takip etmek için çöle doğru ilerlemişlerdir.

Kumran
İlgili Yazılar

Nagar’ın 2017 yılında Amerikan Doğu Araştırma Merkezindeki sunumundan bir alıntı:

Bu çalışma, Kumran’ın ideolojik olarak seçkin insanlar topluluğu olarak görülen en eski teorileri destekleyerek, Kumran toplumunun benzersizliğini kanıtladı. Yeni demografik sonuçlar ve yorumlar: Bebeklerin ve kadınların iskelet örneğinden yoksundur… Ölüm dağılımındaki çocuk oranı ve yetişkin yaşı, sonraki dönemlerin ortak çöl manastır toplumlarıyla eşleşmektedir.

Bazı kemik örneklerinden Kumran iskeletlerinin küçük örnekleri çıkarıldı, bu nedenle araştırmacıların DNA analizini tamamlamaya çalışmışlardır ve belki de Ölü Deniz Yazılarının yakınında yaşayanların kim olduklarına dair daha açık kanıtlar bulma şansları vardır.

Kumran’da ölüm mağarası

Ölü Deniz Yazıları, 1947 ile 1956 yılları arasında Kumran’da bulunan 11 mağarada bulundu. Yaklaşık 1000 el yazması İbranice İncil’in en eski sürümlerinden bazılarını sağlamaktadır.12. mağara Şubat 2017’de keşfedildi, ancak sadece kütüklü kavanozlar, parşömen parçaları ve bir parça işlenmiş deri bulunmuştur.

İlk Ölü Deniz Yazıları, istemeden, Bedevi çoban tarafından Kumran civarında bir mağarada bulundu. Yıllar geçtikçe daha fazla metin ortaya çıktığı için, karaborsada bazıları özel alıcılara satılmaya başlandı. İsrail Eski Eserler Kurumu direktörü  İsrael Hasson, son Ölü Deniz Yazılarını bulmak için aciliyeti şöyle anlattı: ”Yıllardır en önemli mirasımız ve kültür varlıklarımız, açgözlülük sebebiyle Yahudi Çölü mağaralarında yasadışı olarak kazılmış ve yağmalanmıştır. Geliştirmekte olduğumuz ulusal planın amacı, mağaralardaki yazıları bulmak ve onları devlet eliyle korumak. “dedi

Ölü deniz metinlerinden bir parça

### Yeni Açığa Çıkarılan Ölü Deniz Parşömenleri Hakkında Habere Buradan Ulaşabilirsiniz

Çeviri: Serhat Pir Tosun 


Kaynak Ancient-Origins

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More