Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Esrarengiz Nazca Çizimleri Uzaylıların Bir Kanıtı Mı? – 2. Bölüm

Nazca'yı bu kadar özel kılan şey nedir? Nazca'da her şey var. Mineral yönünden zengin bir ortamı var. Çağdaş itici güç olarak kullandığımız nitratlar ve çeşitli şeyler bolca Nazca'da bulunuyor.

Gizemli geometrik şekiller yeryüzünü süslüyor
0 4.274

Efsaneye göre, gizemli yaratıcı tanrı Viracocha geçmişte Nazca çizimlerinin ve oymalarının yapılmasını emretmişti.

Bazı mitler ise Nazca şekillerinin Viracocha’nın kendisi oluşturduğu yönünde.

Viracocha, Quetzalcoatl ve Kukulkan’ın yanı sıra Andes Tanrısının da öğretmeniydi.

Viracocha, Inca mitolojisinde en önemli ilahlardan biriydi ve her şeyin yaratıcısı ya da her şeyin yaratıldığı madde olarak görülüyordu ve bizzat denizle ilişkilendiriliyordu.

Juan de Betanzos’a göre, Viracocha karanlık zamanlara ışık getirmek için Titikaka Gölü’nden (Pacaritambo mağarası olarak da bilinir) doğmuştu.

Yazının 1. Bölümüne Buradan Ulaşabilirsiniz

İlginç, değil mi?

Erich von Daniken’ın Nazca şekillerine ilişkin tartışmalı teorileri, yüzlerce insanı Nazca’ya gidip orada Nazca halkının kültürünü, hayatını ve tarihini öğrenmek için tetiklemişti.

Sayısız şekilde tuhaf desenler bulan bilginler var ve bu kişiler, Nazca’nın bilinen en ilk uygulamalı geometri örneklerinden biri olabileceği sonucuna varmıştır.

Nazca’nın en ilginç desenlerinden biri şüphesiz örümceği temsil eden şekildir.

Örümceğin bir bacağı dışarıya doğru uzanıyor. İlginçtir ki, bu şekli alırsak ve çevirip döndürürsek, ayna etkisi ortaya çıkar ve Orionu (takımyıldız) temsil eden Nazca örümceği elde ederiz ve uzun örümcek bacağı, dünyanın en yakın komşularından biri ve aynı zamanda gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius’a denk gelir.

İlgili Yazılar

Sadece gökyüzünden görünen örümcek betimlemesi yıldızları ve takımyıldızları temsil ediyor.

Bu karmaşık şekilleri Nazca’ya kim çizdiyse, bu kişi ciddi derece astronomi ve geometri bilgisine sahipmiş ve dünya çapındaki birçok önemli eski kültür gibi, şekillerin sanki yıldızlara göre yapıldığı Nazca da Orion ve Sirius’un önemli olduğunu biliyormuş.

Söylentilere göre, Dresden Üniversitesi uzmanları Nazca şekilleri hakkında çalışmalar yapmış. Nazca’da manyetik alanı ölçtüler ve bazı şekillerin altında manyetik alanda değişiklikler olduğunu tespit etmişler.

Nazca’daki şekillerin ve etrafının elektriksel iletkenlik de ölçüldü ve sonuçlar, elektriksel iletkenliğin şekillerin etrafındaki alandan 8000 kat daha yüksek olduğunu gösterdi.

Bazı çizgilerin altında bazı manyetik alan anomalileri bulunur. Nazca’yı eşsiz ve dünyanın herhangi bir yerinden farklı kılan bir şey var ve biz sadece bunun ne olduğunu bilmiyoruz.

Nazca, Peru’daki Çizgiler ve Şekiller – kolaj (Üst soldan: deniz kuşu, el, pelikan, tepeli akbaba, dev, balina, örümcek, maymun, köpek, yengeç, sinekkuşu)

Nazca’yı bu kadar özel kılan şey nedir? Nazca’da her şey var. Mineral yönünden zengin bir ortamı var. Çağdaş itici güç olarak kullandığımız nitratlar ve çeşitli şeyler bolca Nazca’da bulunuyor. Nazca, nitrat yönünden zengin bir yerde konumludur ama araştırmaların gösterdiği kadarıyla buna ihtiyaçları yoktu.

Akıllara gelen soru, nitratın Nazca’yı geçmişte ziyaret etmiş olan “uhrevi” ziyaretçiler için özel önem taşıyıp taşımadığıdır. Bugünün teknolojisinde, nitrat birçok ilginç şeyde kullanılıyor; hatta belki de teknolojinin bir numarası olabilir çünkü günümüzde uzay yolculuğu için kullanılmaktadır.

Nazca’da hem sayısız gizem hem de cevap bulunuyor, asıl soru bizim geometrinin yaratıcılığını gerçekten anlayıp anlayamayacağımız. Peru bölgesinin arkeologlar, bilim insanları ve tarihçiler için ilgi noktası olmaya devam edeceği aşikâr.

Yazının 1. Bölümüne Ulaşmak İçin Tıklayınız

Çeviri: Buket Nur Ekim


Kaynak Ancient-Code

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More