Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Dünyanın Tırmanmaya Değer 10 Merdiveni

Aşağıda merdivenler ve basamakların bir listesini veriyoruz. Bazıları yüzlerce hatta binlerce basamağa sahip, bazıları vahşi ortamlarda, bazıları şehrin içinde bulunuyor. Ancak bunların hepsinin tek bir ortak noktası var, kesinlikle hepsi de tırmanmaya değer.

0 2.247

Aşağıda merdivenler ve basamakların bir listesini veriyoruz. Bazıları yüzlerce hatta binlerce basamağa sahip, bazıları vahşi ortamlarda, bazıları şehrin içinde bulunuyor. Ancak bunların hepsinin tek bir ortak noktası var, kesinlikle hepsi de tırmanmaya değer.

1. Spanish Steps (İspanyol Merdivenleri), Roma, İtalya

piazza-merdivenleri

Tabanda Piazza di Spagna ve tepede Trinita dei Monti kilisesinin bulunduğu Piazza Trinita dei Monti arasındaki dik bir yamacı tırmanan Roma’daki ispanyol Merdivenleri 135 basamaktan oluşuyor. Bu merdiven 1723-1725 yıllarında inşa edilen Avrupa’nın en geniş merdivenidir. Aynı zamanda Roma’nın en ünlü ilgi çeken yerlerinden birisidir.

2. Gaztelugatxe Island Church, İspanya

gaztelugatxe-merdivenleri

Gaztelugatxe’nin küçük ve güzel adası uzun bir taş köprü ile anakaraya bağlıdır. Küçük adanın tepesinde küçük bir kilise var ve bu kiliseden anakaraya ulaşmak için deniz üstü merdivenler denilen taş merdivenleri tırmanmanız gerekir. Bu merdiven yaklaşık 230 basamaktır ancak tırmanmak için bu çabaya değeceği söylenir.

3. Potemkin Merdivenleri, Odessa, Ukrayna

odesa-merdiveni

Bu 192 basamak denizden şehre giriş sunar. Odessa’nın bu en ünlü basamakları 1837-1841 yıllarında inşa edildi. Bu merdiven aslında Bulvar adımları, Dev merdiven ve Richelieu adımları olarak biliniyordu ve 200 basamaktan oluşuyordu ancak bunların 8’i liman genişletilirken şuan ki sayısı olan 192 basamağa azalarak toprak altında kayboldu.

4. Mamut Ağacı Ulusal Parkı Moro Kayası, California, Birleşik Devletler

mamut-agaci-merdivenleri

moro-kayasi

Moro kayası ulusal parktaki büyük granit kubbe taştır. Zirveye ulaşan ilk merdiven odundan yapıldı ve 1917’de yerleştirildi. 1931’de şuan ki merdiven ile yer değiştirdi. Kayanın zirvesine giden 242 metre uzunluğundaki merdiven 400 basamaktan oluşuyor. Zirveden bakıldığında manzara bu güzel parkın çoğunu kuşatıyor ve kesinlikle tırmanmaya değer.

5. Hyakudanen Bahçesi, Awaji Adası, Japonya

hyakudanen-bahcesi

Muhteşem Hyakudanen bahçesi Awaji otelinin bir parçasıdır. Bahçe ziyaretçilere 100’den fazla değişik çiçek platformu ve Osaka körfezinin güzel manzarasını sunan uzun peşpeşe basamaklardan oluşan teraslı çiçek yatağıdır.

İlgili Yazılar

6. Rue Foyatier Montmarte, Paris, Fransa

paris-merdivenleri

Tepede bulunan Montmarte ve Sacre Coeur(kutsal kalp) büyük kilisesi Paris’in en göze çarpan yerleri arasındadır. Montmarte’nin zirvesine ulaşmak için ister 90 saniyeden daha az sürede zirveye ulaşacağınız füniküler demiryolu (kablo ile işleyen demiryolu) kullanabilirsiniz, isterseniz füniküler demiryolu ile birlikte işleyen Rue Foyatier’in 300 basamağını yürüyebilirsiniz. Montmarte zirvesinden Paris manzarası nefes kesicidir.

7. Ha’i kü Merdivenleri, Hawai, Birleşik Devletleri

hawai-merdivenleri

Haiku basamakları, Haiku merdiveni ya da cennete giden merdiven O’ahu adasında bulunan çok sarp bir yürüyüş yolu/merdivendir. Tepeye doğru patika 3922 basamaktan oluşuyor. Bu patika 1987 yılında halka kapatıldı ancak bazı yürüyüşçüler uyarı levhalarını görmezden geliyor ve tırmanmaya devam ediyorlar.

8. Sigiriya, Sri Lanka

sigiriya-merdivenleri

Sigiriya ya da aslan kaya yaklaşık 200 metre yüksekliğinde çok büyük bir kolondur. Bu kayanın tepesi bir kral için saray olarak inşa edildi daha sonra 14. Yüzyıla kadar bir Budist manastırı olarak kullanıldı. Bugün Sigiriya UNESCO dünya miras kenti ve Sri Lanka’nın en çok ziyaret edilen tarihi kentidir. Ziyaretçiler bu uzun merdiveni büyük kayanın tepesine kadar tırmanabiliyor.

9. Sanssouci, Potsdam, Almanya

sanssouci-merdivenleri

Sanssouci, Prusya kralı Büyük Frederick’in yazlık sarayı idi. Saray 1745-1747 yıllarında inşa edildi ve güzel bahçesi ve saraya giden 132 basamaklı merdiveni ile ünlüdür.

10. Baha’i Bahçeleri, Haifa

bahai-haifa-merdivenleri

Haifa’daki baha’i bahçeleri dünyanın en güzel bahçelerinden biri olmalı ve bölgede hemen her yerden görülebilir. Bu basamaklar Baha’i dininin kurucuları için hatıradır. Aynı zamanda “asma bahçeler” olarak ta bilinen Carmel dağının kuzey yamacına uzanan yaklaşık 1700 basamaklı 19 terastan oluşan geniş bir merdiveni kapsar. Merkez terastaki evler altın kubbeli tapınaktır. Bahçeler UNESCO dünya miras alanı ve İsrail’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Dünyanın En Meşhur 10 Şehir Meydanı

Liste: Ebru Ertural


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More