Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Dönel Kavşak Yapımı Sırasında Obsidyen Taşlara ve Eski Köy Kalıntılarına Rastlandı

Birçok büyük hangi çukuru, en altta ve kenarlarda bir ateş yakılmasıyla ortaya çıkarıldı ve daha sonra kömür depoları ve ısıl çatlaklı kayalar üzerine odaklanıldı.

0 581
Tuhua (Mayor Island)’dan çıkarılan bir obsidyen parçası, arkeologlar tarafından Papamoa’ya yeni bir dönel kavşağın yapıldığı alanda antik Maori köyünü ortaya çıkarmak için kazı yapılırken bulundu.

Bu dönel kavşağın yapımı boyunca, arkeologlara nadide bir bilgi veren antik Maori köyünün kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Te Puke Highway ve Welcome Bay Rd’nin keşiştiği yerde ilk bulgular ortaya çıkarıldığında arkeologlar Ken Phillips ve Cameron McCaffrey işe alındı.

Kazı süresince geniş direk çukurları, hangi çukurları, hangi taşları ve kumara çukurlarını da içeren 300’den fazla arkeolojik olgu bulundu.

Bu tip yerleşim planları hakkında bilgi sağladığı için Phillips olası whare(ev) alanı sayısının Tauranga için nispeten sıra dışı bir bulgu olduğunu söyledi.

Eski bulgular, kainganın (köy) 1600 ile 1800 yılları arasına dayandığını gösteriyordu (birkaçı daha önceye dayanabilir) fakat karbon tarihlemede kullanılan kabuk ve kömür örnekleri, köyün ne zaman işgal edildiğini belirlemeye yardımcı olabilecekti.

Whakapapasında (miras) Ngati Pukenga (alanda yaşayan bir iwi (kavim))da bulunan tarihçi Buddy Mikaere, kainganın keşfinin “şaşırtıcı” olduğunu söyledi.

“Iwinin bu şeylerle gerçekten ilgileniyor olması çok heyecan verici.”

Papamoa yakınlarındaki yeni Welcome Bay dönel kavşağında yapılan çalışmalar, bazı ilginç bulgular ortaya çıkınca durdu.Fotoğraf: John Borren

Buddy Mikaere, Ngati Pukenga’nın koruduğu Pa, Te Wharo, Papamoa Tepelerine yakın bir yerde olduğu için kültürel açıdan önemli bir yerin tam ortasında bulunduğunu da söyledi. Maori ikide bir kıyı kumullar ve tepeler arasında gitti geldi.

Büyük Papamoa alanı, tarih öncesinde yoğun olarak işgale uğramasıyla arkasında kapsamlı bir arkeolojik kalıntı bıraktı.

Yeni Zelanda Ulaştırma Ajansı proje müdürü Wayne Troughton: “Ortaya çıkarılan bulgular ve eşyalar, bu alanı çok sayıda insanın işgal ettiğini gösterdi ve bu alan, Maori köyünün(ya da küçük yerleşim yeri) kalıntısı olarak kaldı” dedi.

Direk çukurlarının çoğu yapısal olarak hizalanmış haldeydi ve whare’in zeminini oluşturabilirlerdi.

İlgili Yazılar

“4 tane bitişik whare ortaya çıkarıldı. Alanın güney ucunda bulunan başka direk çukurları büyük bir yapı oluşturdu.”

Arkeologlar, Te PukeHighway ve Welcome Bay Rd’nin keşiştiği yere yapılan dönel kavşak alanında eski bir Moari köyünü ortaya çıkardılar.

Birkaç küçük çukur diğer maddeleri muhafaza etmiş olsa da, muhtemelen çoğunlukla kumara için, birçok ürün depolama çukuru tespit edilmiştir.

Birçok büyük hangi çukuru, en altta ve kenarlarda bir ateş yakılmasıyla ortaya çıkarıldı ve daha sonra kömür depoları ve ısıl çatlaklı kayalar üzerine odaklanıldı.

Troughton, obsidyenin bütün pullarını ve sivri köşelerini de kapsayan parçalarına ulaşıldığını söyledi. Bunların hepsinin kaynağının Tuhua (Mayor Island)olduğu düşünülüyor.

Papamoa yakınlarındaki yeni Welcome Bay dönel kavşağında yapılan çalışmalar, bazı ilginç bulgular ortaya çıkınca durdu.Fotoğraf: John Borren

Obsidyen bize, araç-gereç üretiminin zamanında bu alanda yapıldığını göstermektedir. Obsidyen aynı zamanda, gıda işlemesi yapabilmek amacıyla kullanılan araçları kesmek ve ufalamak için ya da bitki ve lif materyallerini idare etmek için kullanılabilir.

“Zamanında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan Tuhua obsidyeni, daha çok Yeni Zelanda’da bulunmaktadır.”

Tüm eserler kaydedilecek ve tangatawhenua ile de istişare edilerek, muhtemelen Tauranga Müzesinde korunacaktır.

Mevcut yolun onarılması için trafik akışı yeni yapılan yola aktarıldı. Bu durum Ağustos’tan Ekime kadar sürecek.

Dönel kavşak, mülkiyetin otoban 2’den Batı Plenty Körfezi Belediye Meclisi’ne geçişinin de, ajans tarafından yapılan 15 milyon dolarlık işlerin de bir parçasıydı.

Arkeolojik bulgular, yağışlı havalar ve zorlayıcı zemin koşulları sebebiyle oluşan gecikmelerin ardından dönel kavşağın bu sene tamamlanması planlanmaktadır.

Çeviri: N. İrem Kızıler

Kaynak: nzherald

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More