Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

KÖMÜR MADENİNDE ORTA ÇAĞ KİL SUNAĞI BULUNDU

0 315

Bir Antik Trakya kil sunağı, böylesi Bulgaristan’da ilk kez bulunmuştur, Doğu Bulgaristan’da Radnevo kasabası yakınlarındaki Meriç Doğu Madenleri bölgesinde, yeni bulunmuş olan antik ve ortaçağ yerleşkesini kurtarmak amacıyla yapılan kazılar esnasında keşfedilmiştir.

Kurtarma kazıları, Troyanovo Madeni’ndeki ortaçağ Bulgar yerleşkesinin ve Erken Dönem Bizans yapılarının keşfinden sonra organize edildi. Kazıyı bir devlet şirketi olan Meriç Doğu Madenleri duyurdu.

Pit No. 18’de bulunan bu Antik Trakya Kil Sunağı, amfora ve diğer antik gemi kalıntıları ile birlikte, Bulgaristan’ın Radnevo yakınlarındaki Meriç Doğu Madenleri’nde yeni keşfedilen bir antik ve ortaçağ yerleşkesidir.
Pit No. 18’de bulunan bu Antik Trakya Kil Sunağı, amfora ve diğer antik gemi kalıntıları ile birlikte, Bulgaristan’ın Radnevo yakınlarındaki Meriç Doğu Madenleri’nde yeni keşfedilen bir antik ve ortaçağ yerleşkesidir.

Kazılar, Veliko Tarnovo University’den Prof. Boris Borisov’un başkanlık ettiği üç Bulgar arkeolog grubu tarafından yürütülmektedir. “St. Cyril ve St. Methodius” ortaçağ arkeolojisinde uzman olup Sofya’daki National Institute ve Museum of Archaeology ‘den Doç. Milena Tonkova liderlik etmektedir. Antik Trakya arkeolojisinde uzman ekip ve Plamen Karailiev’in ekibi de Radnevo kasabasındaki Maritsa East Museum of Archaeology’dendir.

Geç Antik (Erken Dönem Bizans) ve ortaçağ (Bizans İmparatorluğu ve Bulgar İmparatorluğu) dönemlerindeki arkeolojik yapılara göre yeni bulunan yerleşke, Antik Trakya ve Roma İmparatorluğu dönemlerinden daha çok özellikler taşımaktadır.

Bu nedenle, kurtarma kazıları esnasında arkeologlar, Geç Dönem Demir Çağı’ndan birkaç Antik Trakya oyuklarına rastladılar.

Bir Trakya kil sunağının yanı sıra çok sayıda antik kil damarı bulmuş olup oyuklardan birisi, Antik Yunan adası Sakız Adası’nda görülen cinsten bir amfora da bulundurmaktadır.

Bulunan başka bir antik kalıntı, içinde bir kırmızı figürlü çömlek parçası olan parçalanmış lüks Antik Yunan krateridir.

Yeni bulunan yerleşke, Radnevo kasabasının dışında birkaç dönümlük bölgede, büyük bir alanı kapsayacak şekilde kurulmuştur.

En ilginç keşif olan Antik Trakya kil sunağı, Pit No. 18’de bulunmuştur. Arkeologların ilk bulgularına göre, sunak M.Ö. 4.yüzyıla tarihlenmektedir.

İlgili Yazılar

Dekorasyonu, ‘Trakya-Hellenistik tipi’ olduğunu söylemektedir. Ancak bu ilk dönem kil sunağı,  Bulgaristan’ın sayısız arkeolojik alanlarının herhangi birinde keşfedilmedi.

Sunak, bir silindir kaideye sahip olup üst kısmı dikdörtgen biçimindedir. Yüksek kaliteli kilden yapılmıştır.

Kil sunakta bulunan sonraki çukurda arkeologlar, Geç Demir Çağı ile aynı dönemden bir yapıyı araştırmaya başladılar.

Kasım 2015 sonunda, Bulgaristan'ın Radnevo kasabası yakınlarındaki Meriç Doğu Madenleri’nde yeni bulunan antik ve ortaçağ yerleşkesini kurtarma kazılarından bir fotoğraf
Kasım 2015 sonunda, Bulgaristan’ın Radnevo kasabası yakınlarındaki Meriç Doğu Madenleri’nde yeni bulunan antik ve ortaçağ yerleşkesini kurtarma kazılarından bir fotoğraf

Bu dönemdeki evlerin hemen hemen Bulgaristan’da etüt edildiğini belirtiyorlar. Madende bulunan Trakya oyuk ve yapı dizilerinin tamamen araştırılmasının, Antik Trakya’nın konut mimarisi çalışmasına büyük bir katkı yapacağı beklenmektedir.

Trakya kil sunağı, Bulgaristan Radnevo’daki Maritsa East Museum of Archaeology’ye muhafaza edilmek üzere taşınacaktır.

Müzeden Plamen Karailiev’e göre, tüm transfer ve koruma işlevi arkeologların 6 ve sekiz ay arasında bir zamanını alacaktır.

Doç. Milena Tonkova’nın belirttiği gibi Bulgaristan’ın Radnevo kasabası yakınındaki antik ve ortaçağ yerleşkesinde bulunan Sakız Adası amforası ve diğer antik kaplar, M.Ö. 5-4.yüzyıllarda Antik Yunan ve Antik Trakya arasında ticari değiş tokuşların olduğunun kanıtıdır.

Bulgaristan’ın Meriç Doğu Madenleri Jsc yönetimi, şunu hatırlatmaktadır ki Maritsa East Museum of Archaeology’nin koleksiyonunu, madencilik kompleksi bölgesindeki yıllarca süren kurtarma kazıları süresince ele geçen yüksek kalitedeki ilgi çekici bulguları içermektedir.

ORTA ÇAĞ AVRUPASI’NIN EN İYİ KORUNMUŞ 10 ŞEHRİ

Haber Düzenleme: Bünyamin Tan


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More