Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Antik Atina’da İki Suikastçi Tyrannicides: Harmodius ve Aristogeiton

Harmodius ve Aristogeiton, daha sonra Hipparchus suikastı için Tyrannicides olarak onurlandırıldı.

0 2.479

Harmodius ve Aristogeiton: Atina vatandaşları, M.Ö. 6. yüzyılda bu iki aşığın adlarını çok iyi biliyordu. Ancak dikkatlerini çeken onların aşk hikayesi değildi. Bu iki adamın, Tyrannicides takma adını nasıl aldığı dikkat çeken unsurdu.

 

Harmodius ve Aristogeiton, Atinalı egemen sınıfın bir üyesi olan Hipparchus’a karşı gerçekleştirdikleri suikastlarla ünlüdür. Harmodius ve Aristogeiton’un hikayesiyle, Thucydides ve Herodot gibi birçok eski yazar ilgilenmiştir.

Hasan Sabbah Ve Suikastçilerinin Hikayesini Buradan Okuyabilirsiniz

İtalya’nın Paestum kentinde, dalgıç Mezarının Kuzey duvarından bir Freskin ayrıntısı, Pederastic çiftleri sempozyumda resmediyor

Atinalı Harmodius, Aristogeiton ve Tiranlar

Hipparchus suikastı dışında, Harmodius ve Aristogeiton hakkında çok az şey bilinmektedir. Tarihçi Herodot’a göre, bu iki adam, Eretria kökenli olduğu varsayılan Gephyraeans zümresindendir. Herodot kendi araştırmalarında, bu zümrenin üyelerinin aslında Boeotia gezisinde, Cadmus’a eşlik eden Fenikeliler olduğundan bahseder. Thucydides’e göre, Harmodius iyi görünüşlü genç bir adamdı, Aristogeiton ise orta yaşta bir Atinalıydı.

Antik Dönem Yazarları Hakkında Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz

Harmodius ve Aristogeiton ile ilgili siyah figürlü vazo

Hipparchus’dan bahsedecek olursak, Atinalı bir Tiran Peisistratos’un oğludur. Babasının ölümünden sonra Hipparchus ve kardeşi Hippias kentin yönetimine geçtiler. Herodot ve Thucydides gibi bazı tarihçilere göre, babası gibi Tiran olan Hippia’ydı. Aristoteles’e göre; Hippias ve Hipparchus, Atina’nın işlerini kontrol ediyordu, ancak aslında yönetim de ön planda olan Hippias’dı. Öte yandan Hipparchus, hayatta daha ince zevkleri olan, hoşgörülü bir kişiydi.

Harmodius ve Aritogeiton- Tyrannicides- heykeli

Reddetme ve İntikam

Atina’nın en güçlü adamlarından biri olmasına rağmen, Hipparchus istediği her şeyi elde edemedi. Hipparchus ‘un sahip olmayı istediklerinden biri, hoş görünümüyle onu etkileyen Harmodius ‘tur. Thucydides’e göre, genç adam Hipparchus’u reddetti ve Aristogeiton’a olanları anlattı. Bu durum Aristogeiton’u sinirlendirdi ve Hipparchus ve kardeşinin suikastını planlamaya başladı. Aynı zamanda Hipparchus Harmodius’a yakınlaşmaya çalıştı, ancak yeniden başarısız oldu.  İntikam almak için şiddet kullanmak istemeyen Hipparchus, Harmodius’u gizli bir şekilde tahkir etmeyekarar verdi. Hipparchus, Panathenaic Festivalindeki tören alayında bir sepet taşıyıcısı olan Harmodius ‘un kız kardeşini halk önünde aşağıladı.

Antik Atina Hakkında Tüm Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz

İlgili Yazılar
Panathenaic amphora.

Suikast Planında Beklenmedik Bir Değişiklik Yapılıyor

Harmodius, Hipparchus suikastı için gücünü kız kardeşinin intikamını alma duygusundan alırken; Aristogeiton, Harmodius’a olan sevgisinden dolayı bu riskli işe girmiştir. Bu iki adam, Panathenaic Festivali’nde Hipparchus’u ve kardeşini öldürmek için plan yaptılar.

Festivalin yapıldığı gün Harmodius, Aristogeiton ve onlara eşlik eden suikastçılar, hançerlerini festival sırasında kullanılan törensel mersinağacı çelenklerine sakladılar. Katiller, içlerinden birinin Hipparchus ‘la samimi bir şekilde sohbet ettiğini gördüler ve planı açığa çıkardığını düşündükleri için paniklediler Bunun sonucunda, belirlenen zamandan önce hareket ettiler, böylece ilk planlarını bozdular. Sonuç itibariyle suikast başarılı oldu ve sonucunda Hipparchus öldü, ancak Hippias kurtuldu. Harmodius bu süreçte öldürüldü; Aristogeiton bir süre kaçmayı başardı, ancak sonunda yakalanıp idam edildi.

Aristo, Hikâyeye İkinci Bir Cinayet Ekledi

Aristo’nun hikâye versiyonunda, Aristogeiton tutsak edilmiştir ve diğer katillerin adını vermesi için işkence görmüştür. Suikastçı, göstermelik bir iş birliği teklif ederek, güvenliği için Hippias ‘la el sıkışmıştır. Ancak, Aristogeiton tiranın kişinin elini sıktığında, kardeşinin katilinin elini sıkıştığı için kendisini suçladığı söylenir. Ancak sonunda öfkeli Hippias, Aristogeiton’u kendi eliyle öldürmüştür.

Araştırma Yazılarımızın Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

M.Ö. 475-470 Syriskos’lu bir ressam tarafından yapılan Tiran Hipparchus ‘un ölümü

Bu İki Adam Onurlandırmalı, Ancak Kahraman Olarak Değil

Harmodius ve Aristogeiton, daha sonra Hipparchus suikastı için Tyrannicides olarak onurlandırıldı. Bununla birlikte, eski yazarlar Tyrannicidesyani “zalimi öldüren kimse” takma adını alan bu iki suikastçının, bu işi Hipparchus ve Hippias’ın zulmüne son vermek ve Atina’yı özgür bırakmak için değil, kişisel nedenlerle  yaptıklarını ve sonucunda kahraman olarak anılmaya başladıklarını öne sürmüşlerdir.

Kahraman, doğru kelime olmazdı, çünkü her iki adam da Tiranlar tarafından kendilerine yapılan kişisel yanlışların intikamını almak arzusuyla suikastı yaptılar özellikle de Hipparchus’ un. Dahası, Hipparchus ‘un öldürülmesi Atina’da zulme son vermedi. Bunun tersine, kentin durumu kardeşinin suikastından sonra biraz daha paranoyak olan Hippias’ın yönetiminde daha katı hale geldi ve daha da kötüleşti. Hipparchus suikastından sadece dört yıl sonra, Hippias Spartalılar tarafından devrildi. Cleisthenes’in reformlarının ardından Atina’da demokrasi hâkim kılındı.

Cleisthenes’in modern büstü, ‘Yunan demokrasisinin babası
  • Tyrannicide: zalim ve zorbaları öldüren kimselere verilen lakap
  • Tiran: Eski Yunan’da, siyasal gücü tek başına elinde tutan kimse.
  • Panathenaic Amphora:Büyük bir sanat değeri taşıyan kapaklı amfora türü. Kutsal zeytin ağaçlarının yağıyla doldurularak, ödül olarak Atina’daki törenlerde bulunanlara verilirdi

Çeviren:Sedef Tosun

Dergimizde Yayınlanan Antik Sırlara Buradan Ulaşabilirsiniz


Kaynak Ancient-Origins
Üzerinden Lendering, J., 2017. Harmodius and Aristogeiton. [Online] The Editors of Encyclopædia Britannica, 1998. Harmodius and Aristogiton. [Online] [Rackham, H. (trans.), 1935. Aristotle’s Athenian Constitution.]

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More