Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Stonehenge Yakınlarında Ortaya Çıkarılan “Ölüler Evi”nin Gizemi Çözülüyor

0 26

Uzmanların “Ölüler Evi” olarak adlandırdığı bu mezar, İngiltere Wiltshire’de bulunmuştur. Arkeologlar, Vale of Pewsey’de yeni bulunan tümülüsün 5.000 yıldan fazladır insan kalıntıları içerdiğini düşünmektedir.

İngiltere Stonehenge yakınlarındaki bir buğday tarlasında Neolitik Çağ’a ait bir mezarlık olduğu düşünülen yer

“Ölüler Evi”nin keşfi

Dışarıdan katılan gönüllülerin de yardımıyla Reading Üniversitesi Arkeoloji Alan Okulundan bir grup öğrenci ve personel, 50 yıldan daha fazla bir sürede Wiltshire’da keşfedilen ve Cat’s Brain olarak da bilinen yerde Neolitik Çağ’a ait uzun bir tümülüs alanını inceledi. Aveburyve Stonehenge’ın efsanevi tarih öncesi anıtları arasındaki bir tarlanın göbeğinde keşfedilen Cat’s Brain uzun tümülüs, merkezi bir yapı gibi görünen iki siperden oluşuyor. Araştırmacılar, hendeklerden çıkarılmış toprağın bunu, yuvarlak bir kütle ile kaplamış olabileceği fakat buna rağmen toprağın yüzyıllar boyunca düz bir şekilde ekildiği üzerine yorumlarda bulundu. Araştırmacıların “Ölülerin Evi” olarak adlandırdığı anıt, erken Neolitik döneme aittir ve 1960’lardan beri Wiltshire’da tamamıyla incelenen ilk yerdir.

Araştırma ekibi bu anıtın, nam-ı diğer “Ölüler Evi”, M.Ö 3.600 yılları civarında oraya gömülmüş insanların kalıntılarını içerdiğini düşünmektedir. Anıt öncelikle o bölgenin hava fotoğraflarının çekilmesiyle keşfedildi, daha sonra bunu jeofiziksel araştırma görüntüleri takıp etti.

Heritage Daily’nin haberine göre Arkeoloji Alan Okulu Müdürü Dr. JimLeary;

“Son zamanlarda uzun höyükleri tam olarak araştırma imkanı neredeyse hiç tanınmıyor ve bu, son teknikleri ve teknolojiyi kullanan kişinin dikkatlice kazı yapması için ona bir şans sunuyor. Şimdi ise biz alanda insan kalıntılarını araştırma üzerine çalışırken, halk bizi ziyaret etme ve gün yüzüne çıkarılan tarih öncesi olayları görme şansına sahipler. Stonehenge yakınlarında yaşayanların ataları olabilecek insan kalıntılarını keşfetmek bu harika proje kekinin üzerine güzel bir süs olabilir.”

Wiltshire’daki yeni kazı çalışması olarak aynı bölgedeki Batı Kennet Uzun Höyüğüne giriş

Uzun İngiliz Höyükleri

Uzun höyük tarzı mezarlar, daha çok Cotswolds’ta olmakla beraber, Wiltshire da dahil olmak üzere İngiltere’nin merkezindeki 5 ilçenin pitoresk kırsalı boyunca hafifçe yuvarlanan bir tepe ve Britanya Adaları genelinde bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl Cirencester yakınlarında benzer bir alan kazısı yapılırken, Antik Kökenler makalesinde uzun höyük tarzı mezar alanlarına duyulan ihtiyaç açıklandı.

Cheltenham Sanat Galerisi ve Müzesi’nin açıklamasına göre:

İlgili Yazılar
1 250

“Ölen kişinin kalıntılarının atılması sorunu ile karşı karşıya kalan birçok Neolitik topluluk, cesetleri (bazen de yakılmış kalıntıları) farklı biçimde şekillendirilen taş ve toprak höyükler içine yapılmış mezarlara koymayı tercih etti. Bu mezarlar ve onlara dışarıdan erişim yolları, kuru taş duvarlar ve büyük taş bloklarla (ortostatlar) inşa edildi. Alanı kaplayan höyük genellikle armut şeklinde veya aşağı yukarı ikizkenar yamuk şeklinde olup, çoğu zaman bir ucunda sıradan “boynuzlu” bir avluyla birlikte tamamı, düşük kurulukta bir taş duvar ile çevriliydi. 10 kişiyle birlikte her bir höyüğün 7 ayda yapılabileceği tahmin edilmekteydi”

Stonehenge ile birlikte, Cat’s Brain’de keşfedilmiş olanların da yaklaşık 5.000 yıllık olduğu düşünülmesine rağmen uzun höyükler, İngiltere’de bulunan ve altı bin yıllık uzun bir geçmişe dayanan anıt mimarisinin en eski örnekleriydi. Daha önce yapılan bu gibi anıtların yaklaşık 50 erkek, kadın ve çocuk içerdiği tespit edildi. Örneğin, Batı Kennet uzun höyüğü yakınlarında yapılan son kazı çalışmasında, bebeklerden yaşlılara toplam 46 kişi bulundu.

Yeni kurulan uzun höyük, modern kullanım için bir mezar olarak açıldığında 2014 yılında şehirde ilginç bir gelişme meydana geldi. Kapasitesi yaklaşık 1000 kavanoz yakılmış ölü kalıntılarını kaldırabilmekteydi.

Kullanımının 2014’te başladığı Wiltshire’deki All Cannings’te bulunan modern ve işlevsel uzun höyük.

Olağanüstü Keşif

Anıtın yüzeyi temizlendikten sonra, uzun höyük hendeklerinin ana hatlarının yanı sıra yapının kapladığı alan da görülebilmekteydi. Ekibin bir sonraki adımı, alanı kazarak ve daha sonra yakından incelenecek olan arkeolojik eserler, kemikler ve diğer nesneleri ortaya çıkararak üç yıllık Arkeoloji Alan Okulu projesini sonlandırmak olacaktır. Uzmanlar, bu analizin bu uzak dönem süresince İngiliz toplumu ve sakinleri için çok önemli bilgiler ve kanıtlar sunacağını ileri sürmektedir. Ayrıca Reading Üniversitesi Arkeoloji Alan Okulu, şehirdeki ve aynı zamanda Vale of Pewsey’deki en büyük taş yapıt olan ve M.Ö. 2400 yıllarında inşa edilen Marden taş yapıtı üzerine çalışmaktadır.

Heritage Daily’nin haberine göre Arkeoloji Alan Okulu müdür yardımcısı Amanda Clarke: “İngiltere’nin ilk anıtlarından bir tanesinin inanılmaz keşfi tarihteki bu önemli döneme kısaca bir bakmamızı söylüyor. Biz de binlerce yıldır unutulmaya yüz tutmuş ve gizlenmiş önemli bir yapının içine ayak basıyoruz.” dedi. Vatandaşlar, 15 Temmuz Cumartesi arkeologları çalışırken görmek için alanı ziyaret edebilecekler.

STONEHENGE’İN TAŞLARININ NASIL TAŞINDIĞI BULUNDU
STONEHENGE HALKININ ATALARI AÇILAN ‘’ÖLÜLER EVİNE’’ GÖMÜLMÜŞ OLABİLİR
STONEHENGE YAKINLARINDA 5,600 YILLIK DİNİ BİR MERKEZ KEŞFEDİLDİ

Çeviri: N.İrem KIZILER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.