Tanzanya’daki Yanardağ Patlaması Eski İnsan Ayak İzlerini Yok Edebilir

0 17

Newscientist’in yayınladığı habere göre ‘BU’ yalnızca an meselesi. Doğu Afrika Rift Vadisi’nde araştırma yapan bilim adamları, Ol Doinyo Lengai yanardağındaki bir patlamanın yakın olduğunu söyledi. Bu da iki sit alanında korunan eski insan ayak izleri için bir tehdit olabilir.

Yanardağ, Tanzaya’da bulunan Arusha’nın 120 km kuzey batısındadır. Son yüzyılda yanardağ üç kez patladı ve bu da döküntülerin ve külün havaya karışmasına neden oldu. Dr. Sarah Stemps (Virginia Tech, Blacksburg) ’e göre, Yanardağın batı cephesindeki artan depremler, kül bulutlarının yayılması ve genişleyen çatlaklar patlamanın habercisi.

Yanardağ, antropologların yakın zamanda 19.000 yıl öncesine dayanan 400’ün üzerinde insan ayak izlerini ortaya çıkardığı Engare Sero’dan yalnızca 14,5 km uzaklıkta. Teorik olarak, büyük bir volkanik malzeme akıntısı bu bölgeyi bataklığa çevirebilir.

3,7 milyon yıllık insan ayak izleriyle ikonik sit alanı Lateoli, 113 km uzaklıkta ve belki de olası bir hasar için güvenli bir bölgede.

İtalya’daki Perugia Üniversitesi’nden Marco Cherin, Engare Sero’daki baskılar konusunda endişeli. Marco Cherin:

”Bu baskılar, olağanüstü koruma koşulları açısından oldukça inanılmazlar.”

Kevin Hatala (Chatham Üniversitesi, Pittsburgh, Pennsylvania):

”Onlar, bizim kazıp çıkarabildiğimiz fosilleşmiş kemiklere benzemiyorlar.”

Her ne kadar Engare Sero ve Laetoli’deki baskıların 3 boyutlu incelemeleri mevcut olsa da bunları kaybetmek de bir patlama olacaktır. Bilgisayar modelleri, ‘’gerçek bir sit alanına sahip olmakla aynı şey değil.’’

İNCELEME: ANADOLU’NUN İLK İNSANLARI VE MAĞARADAN ÇIKIŞLARI
ÇATALHÖYÜK’TE YANARDAĞ PATLAMASININ RESMEDİLDİĞİ KESİNLEŞTİ
İLK VOLKANİK PATLAMA ÇİZİMİ “CHAUVET” MAĞARASINDA BULUNDU

Çeviri: Özge Sertbaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.