Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Neanderthal İnsan İtalya’ya 250 Bin Yıl Önce Gelmiş

0 9

İtalya’daki ilk Neanderthal’lerin varlığı 250,000 yıl öncesi kadar uzun bir geçmişe dayanıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Neanderthal insanı İtalya yarımadasına, sanılandan 100,000 yıl öncesine dayanan bir tarihte ayakbastı.

Yapılan çalışma neticesinde Neanderthal insanın varsayılan yıldan daha da önce, İtalya’da yaşam sürmekte olduğu kanıtlandı
Yapılan çalışma neticesinde Neanderthal insanın varsayılan yıldan daha da önce, İtalya’da yaşam sürmekte olduğu kanıtlandı

Bu keşif, araştırmacıların Lazio’da günışığına çıkartılan 2 Neaanderthal kafatasının üzerindeki sedimanların incelenmesiyle bulunan radyoaktif tortullarını analiz etmesiyle gerçekleşti.

Çalışmayı yürütenlerden biri olan Fabrizio Marra bu konu hakkında:
“Çalışmalarımızın sonucu gösterdi ki Saccopastore kalıntıları sanıldığından 100,000 yıl daha öncesine dayanıyor. Bu da Neanderthallerin İtalya’ya varışının 250,000 yıl önce gerçekleştiğini gösteriyor.” dedi.
Çalışmaların öneminden bahseden Marra, insanların ön-insanımsı varlıkların yeryüzünde konumlanma süreci hakkındaki fikirlerini değiştirdiklerini belirtti.

neandertal insan

İlgili Yazılar
1 252

Keşif aynı zamanda palenteogların aklında yıllardır yer edinen, Saccopastore’da bulunan taş eserlerin  yaşının düşünülenden daha eski göründüğü gizemini ,çözmüş oldu.

İnsanlık tarihi hakkında yapılan bu önemli çalışma, bilimler arası branşlardan uzmanlar, INGV’den (Uluslararası Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü) jeologlar, Roma Sapienza Universitesinden palenteog ve arkeologlar eşliğinde yürütüldü.

Şimdiye dek İtalya’daki en eski Neanderthal türüne, Neanderthal iskeletiyle kaplanmış bir kireç taşına verilen isim olan Altamura man deniyordu.

Koku Alma Duyumuz Nasıl Evrimleşti

Neanderthal Yaşam Alanları Belirlendi

 

Haber Düzenleme: Cihan Ünlü

Kaynak: thelocal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.