Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Drone Teknolojisiyle 2000 Yıllık Tapınak Keşfedildi

İsrail’in Tel Lachish isimli askeri bölgesinde bir drone, keşif amaçlı araştırmasında 2,200 yıllık bir tapınak veya saraya ait olduğu düşünülen kalıntılara rastladı.

0 2.139

İsrail’in askeri bölgelerinden birinde arkeologlar bir drone yardımıyla eski bir tapınağın kalıntılarını keşfetti. Arkeologlar kalıntıların Edom Krallığı’ndan kaldığını düşünüyor.

İsrail’in Tel Lachish isimli askeri bölgesinde bir drone, keşif amaçlı araştırmasında 2,200 yıllık bir tapınak veya saraya ait olduğu düşünülen kalıntılara rastladı. Keşfin gerçekleşmesinin ardından bölgeye giden arkeologlar, buluntuların bir Edom Krallığı’na ait olabileceğini düşünüyor.

Ortadoğu Arkeoloji Haberleri İçin Buraya Bakabilirsiniz

Ülke genelinde sık rastlanmayan bir arkeolojik yapının kalıntılarının yaklaşık iki bin yıl önce yaşamış olan bir uygarlığa ait olduğunu söyleyen Hebrew Üniversitesi Profesörü Oren Gutfeld, “Drone teknolojisinin kazı incelemelerimiz için çok yararlı olabileceğini düşünmüştük ve askeri bölgedeki son keşif, bu uygulamanın oldukça işe yarar olduğunu gösterdi” dedi.

İlgili Yazılar
Barcelona’nın drone ile çekilmiş bir fotoğrafı

Bölgenin çeşitli bölgelerinde yaşamış olan Edom Krallığı, milattan önce altıncı yüzyılda Babilonlar tarafından devrilmişti. Pers krallığı döneminde Yahudiye bölgesine yerleşen Edomlar, Büyük İskender’in keşfiyle başlayan Helenistik dönemde isimlerini kazanmış fakat yıllar geçtikçe bölgede asimile olarak Yahudi olarak bilinmeye başladı.

Güncel Arkeoloji Haberlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Arkeologlar buluntuların arasında bulunan iki adak taşının üzerindeki boğa sembollerinin “Edomlar tarafından tapılan bir tanrı” olabileceğini söyleyen arkeologlara göre, bu tapınak kalıntılarının Edom dönemine ait olması, buluntuların ülkede bir elin parmakları kadar nadir bulunan Edom dönemi yapıtları listesine giriyor. (DHA)

Drone İle Yapılan 10 Arkeolojik Keşif İncelememize Buradan Ulaşabilirsiniz


Kaynak Gazeteduvar

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More