Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

İskenderiye Kütüphanesi’nin Yıkımıyla Beraber Neler Kayboldu? (2. Bölüm)

0 30

7. Kleopatra’nın kütüphanede saatler geçirdiği biliniyor. Medeniyetin ilk zamanlarında, antik Mısır yazılı eserleri, papirüs kağıtlarında papazlar tarafından toplanan bilgilerle doluydu. Bazı insalar, kütüphanenin bir zamanlar dik Zoser piramidini inşa eden İmhotep’in başarılarını anlatan belgeler barındırdığına inanıyor. Ama maalesef tüm bu belgeler kayboldu.

Musaeum bir zamanlar 1000 alime ev sahipliği ediyordu. Vergi ödemiyorlardı fakat okumak, araştırmak, Farsça, Yahudice ve Süryanice gibi dillerden çeviri yapmak zorundaydılar. Musaeum’da araştırma ve deney yapan bilimadamları arasında mekaniğin babası olarak bilinen Hero, geometrinin babası olarak bilinen Öklid, mühendisliğin babası olarak bilinen Arşimet vardı. Ayrıca bir zamanlar kütüphanede Callimachus, Eratosthenes, Herophilus, Hipparkos, İskenderiyeli Pappus, Theon ve kızı İskenderiyeli Hypatia gibi isimlerin çalışmaları da bulunuyordu.

 

İlgili Yazılar
1 250

Paha biçilemez eserlerin kaybı
Birçok ünlü filozof, zoolog, biyolog ve diğer araştırmacılar Musaeum’da çalıştı. Böylece, bina birçok eşsiz eseri barındırıyordu. Üstelik, Ptolemaios Homeros, Sapho ve diğer antik yazarlrdan birçok eser satın aldı. Fakat kitaplar sadece koleksiyonun bir parçasıydı. Kütüphanede aynı zamanda, bazı icatların prototipleri ve sanatın paha biçilemez parçaları bulunuyordu. Bu eserlerin çoğu asla kopyalanmadı böylelikle, diğer koleksiyonlar bulunmadı.

Araştırmacılar hâlâ Musaeum’un hikayesini açığa çıkarmak için çalışıyor. Maalesef, ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar, hiçbir şey sonsuzluğa gömülmüş yanmış eserleri kurtaramaycak.

 

İskenderiye Kütüphanesi’nin Yıkımıyla Beraber Neler Kayboldu? (Bölüm 1)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.