Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

İmparatorun Mezarındaki El Yazıları ve Semboller

0 29

Son dönemde Batı Han Hanedanlığı (M.Ö. 206-MS 24) bölgesinde bulunan İmprator Liu He’nin mezarında ele geçen arkeolojik bulgular tabut kapağının sökülmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Nanchang Evening News’a göre arkeologlar tabut kapağının altında çok sayıda el yazısı ve sembol buldu.

Jiangxi eyaleti, Nanchang’da bulunan Liu He mezarının dış tabutundaki yazı
Jiangxi eyaleti, Nanchang’da bulunan Liu He mezarının dış tabutundaki yazı

Sonraları “Haihunhou” (Marquis of Haihun) ünvanını almış olan Liu He (M.Ö. 92-59) İmparator Wu’nun torunuydu. Han Hanedanlığının (M.Ö. 206-MS 220) en büyük hükümdarı idi ve onun hükümdarlığı Çin tarihinin en müreffeh dönemlerinden biriydi.

 

Tabutun alt kısmında el yazıları ve semboller görülmektedir

Liu He mezarının ana tabut odası Eylül ayından beri tasfiye edilmiştir ve şimdilerde mezarın üçüncü kısmı ekstraksiyondadır ve sökülmektedir. Kurban ya da diğer emanetlere ait kalıntıların daha sonra ortaya çıkarılacak.

İlgili Yazılar
1 252

Arkeolojik uzman Yang Jun, tabut üzerinde el yazıları ve bazı semboller buldukları ve bunların anlamlarını bilmediklerini, fakat arkeologların tabuta ait boyut ve köken gibi pek çok bilgiyi o işaretlerden yola çıkarak tahmin ettiklerini söylemektedir.

Yang, söküm işlerinin iki ay daha süreceğini belirtmektedir. Arkeologlar, sökülmeden önce kaydedilen, fotoğraflanan ve taranan tabut kapağının her bir parçasını numaralandıracaklar. Daha sonra, uzmanlar iki ay boyunca mezarın alt kısmını kazarak inceleyecekler. Sökülen ahşap tabut parçaları dehidre edilecek, böcek taramasından geçirilecek ve parçaların kirli kısımları temizlenecek. Kazı çalışmaları sonrası orijinal haline geri getirilecek.

mezar-restorasyon

Çeviri: Bünyamin Tan

Kaynak: china

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.