Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Hasarlı tapınakların sayısı 390’a yükseldi

0 22

Arkeoloji Deparmanı’ndan yetkilileri 24 Ağustos 2016 Çarşamba günü Burma merkezini vuran depremde antik şehir Bagan’ın hasar gören tapınak sayısının 390’a yükseldiğini rapor etti.

burmada deprem

Son rakam, 180 adet şiddetli şekilde zarar görmüş tapınak sayısı bildiren ilk raporun iki katından daha fazla. Arkeoloji Departmanı artık daha az hasar içeren yıkımlar üzerine derinlemesine araştırma yürütüyor.

26 Ağustos 2016 Cuma günü DVB’ye konuşan departmanın müdür yardımcısı Thein Lwin “Araştırmamızı küçük tapınaklardaki ufak hasarları tespit ederek yürüteceğiz” dedi. Araştırmada elde edilecek rakamın, 6.8 şiddetinde depremle sarsılan şehirdeki hasarlı tapınak sayısının yaklaşık 3.000 daha fazla olduğunu beklediklerini de sözlerine ekledi.

Watgyiinn, Gupyaukgyi, Htilo Minlo, Sulamani, Pyathadgyi, Sedanagyi ve Dhammayangyi gibi tapınakları içeren tarihsel açıdan önemli çeşitli yapılar, arkeoloji departmanına göre, birkaç yıl içinde koruma altına alınacak olan yapılar arasında olup büyük hasar görmüş olanlar arasındaydı.

Thein Lwin, zarar gördüğü tespit edilen tapınaklardan pek çoğunun 1990’lardaki Burma eski askeri rejimi altındayken -bazı durumlarda tamamen imar içine alınmışlardır- köklü yenileme çalışması yapan sektörlerin elinde olduğunu söyledi. Şimdilerde, içinde bulunduğu departmanın, UNESCO Dünya Mirası bölgesi olarak listelenen Bagan’a sahip olan Burma için zorluklar yaşatan önceki çalışmaya da gönderme yaparak bu tür yeniden yapılanma çalışmalarını tavsiye ettiğini belirtti.

İlgili Yazılar
1 250

burma tapınakları

Şiddetli bir şekilde zarar gören 390 tapınaktan 33’ü güvensiz olarak kabul edilmiştir ve halka kapatılmıştır.

Bagan, ardında binlerce hasarlı tapınak bırakan 1975’teki depremde de büyük bir tecrübe yaşamıştı. 6.8 büyüklüğündeki güçlü bir deprem geçtiğimiz yıl Magwe Division’s Chauk Township’te meydana geldi ve herhangi bir büyük hasara neden olmadı.

Depremden sonraki gün Başkan Htin Kyaw, tapınaklardaki yıkımı incelemek için Bagan’a gitti. Hasarın onarılacağı sözünü verdi; ayrıca hükümetin tapınakların tarihi değerinin bozulmamasını sağlamak için uluslararası uzmanlarla birlikte çalışacağını da söyledi.

 

Kaynak: dvb

Çeviren: Bünyamin TAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.