Arkeologlar Roma Sarayına Ait Mozaikleri Kurtarmak İçin Zamanla Yarışıyor


Arkeologlardan oluşan bir ekip geçtiğimiz günlerde güneybatı Fransa’da bir komün olan Auch’ta 5. yüzyıldan kalma zengin bir Roma sarayının kalıntılarını keşfetti. Ekip, zamana karşı savaştıklarından dolayı bölgede kazı yapmak için sabırsızlandıklarını belirtti.

Arazi Sahibi Kazara Etkileyici Kalıntıları Keşfediyor

Connexion’un bildirdiği üzere, yeni bulunan saray 1.600 yıldan fazla süredir terk edilmiş durumda ve modern Fransız şehrinin merkezine yakın olan Auch’taki antik Roma şehri olan Augusta Auscorum’un – Novempopulanie eyaletinin başkenti – merkezine yakın bir yerde bulunuyor. Kalıntılar, yeni bir ev inşa etmek için temel kazan arazi sahibi tarafından keşfedildi. Kazı yaptığı yüzeyin sadece 50 cm altında lüks özel banyolar ve kayda değer mozaikler bulunduran eski bir aristokrat Roma sarayının 2 metrelik muhteşem kalıntılarını keşfedeceğini tahmin bile edemezdi.

Auch’taki Roma İmparatorluk Dönemi Domus Kazısı

Arkeologlar Zamana Karşı Yarışmak Zorunda

Yerel arkeoloji otoritelerine durumun bildirilmesinden kısa bir süre sonra, Institut National de Recherches Archéologiques Préventives (INRAP), devasa aristokratik evin tarihini ve geçmişini çözmeye çalışıyor. Ayrıca arazinin en geç bu Eylül ayında sahibine iade edilmesi gerektiği için arkeologların araştırma yapmak için daha fazla zamanı kalmadı. Arkeologlar, yapı birçok kez yeniden inşa edildiği için kalıntıların MS. 1 ila 5. yüzyıla kadar uzandığını tahmin ediyorlar. “Başlangıçta, bu özel bir habitattı. Inrap arkeologu ve kazının bilimsel lideri olan Pascal Lotti Connexion’a verdiği demeçte: “O zamanlar, toprak duvarlara sahip bir yapıydı” dedi. Ve ekledi:

“İkinci yüzyılda, kadastro (tapu belgesi) değiştirildi ve üçüncü yüzyıl boyunca, araştırmacılar tarafından tespit edilen üç seviye tarafından kanıtlandığı üzere, iki büyük yeniden yapılandırmaya uğrayacak olan bu büyük ev kuruldu.”

4. yüzyıl mozaik zeminler kazılıyor

Etkileyici Mozaikler Arkeologları Şaşırtıyor

Arkeolog ekibi, özellikle bu ay içerisinde çıkartılması beklenen büyük, çekici, renkli mozaiklerden etkilendi. Mozaikler birkaç geometrik ve çiçek desenli motif, sarmaşık, defne ve akantus yaprakları içeriyor; diğerleri de dalgalı frizler, yumurta şekilli desenler ve üçgenlerle ayrılıyor; ayrıca mozaiklerde üç iplikçikli örgülerle ayrılmış beş yapraklı çiçekler ve kareler ile sekizgenler bulunuyor. Bay Lotti, Connexion’a verdiği demeçte şaşkınlığını gizleyemedi: “Burası sadece bir konut değildi. Aynı zamanda bir temsil yeri idi, bu yüzden oldukça çarpıcı olmalıydı.” Mozaikler hem eski Yunanlılar hem de renkli cam, seramik, taş ya da diğer malzemelerin küçük parçalarını bir imaja yerleştiren Romalılar tarafından bir güzel sanat biçimi olarak görülüyordu. Bu dönem öncesinde ve sonrasında kullanılmasına rağmen mozaikler, Roma İmparatorluğu döneminde özellikle popüler olan bir sanat formu haline geldi.

Mozaikte geniş yer verilmiş bir testi

Madeni Para Aristokrat Domus Çağını Ortaya Çıkartıyor

İmparator 1. Konstantin’i (MS 272-337) tasvir eden bir madalyonun keşfedilmesi, MS 330 yılından sonra domus’un var olduğuna karar vermelerine yardımcı olduğu için arkeologlar sarayın yaşını belirleme konusunda herhangi bir zorluk çekmediler. Lüks saray ayrıca iki yerden ısıtma sistemine sahipti, bu teknik ilk olarak Minoslar tarafından kullanılmıştı ve daha sonra Romalılar tarafından geliştirilmişti. Kazıda bir adım daha öteye gidildiğinde, büyük olasılıkla evin daha erken bir evresine ait olan başka mozaikler de bulundu. Dahası, başka bir derinlikte bir haç oluşturan dört siyah tessera ile süslenmiş üçüncü bir mozaik bulundu.

Kazı hala devam ediyor ve INRAP’e göre, daha önce belirttiğimiz gibi arkeologların elinde çok fazla zaman yok çünkü arazinin Eylül ayına kadar sahibine iade edilmesi gerekiyor.

Çeviri: Beyza Çiftçi

Kaynak: ancient-origins Ankara Escort

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in