Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Arkeologlar “En İyi Korunmuş” Bronz Çağı Evlerini Keşfetti

Odun gibi organik malzemeler Must Çiftliği kazı alanında çok iyi korunmuş bir şekilde bulundu. (Cambridge Arkeoloji Ünitesi)
0 7
Odun gibi organik malzemeler Must Çiftliği kazı alanında çok iyi korunmuş bir şekilde bulundu. (Cambridge Arkeoloji Ünitesi)
Odun gibi organik malzemeler Must Çiftliği kazı alanında çok iyi korunmuş bir şekilde bulundu. (Cambridge Arkeoloji Ünitesi)

Cambridgeshire’daki arkeolojik bir kazıda “İngiltere’de şimdiye dek bulunan en iyi korunmuş Bronz Çağı evleri” keşfedildi diyor uzmanlar. M.Ö 1200-800’lere dayanan, suların üzerindeki ayaklıklara inşa edilen geniş dairesel evler Whittlesey, Doğu Anglia’daki Must Çiftliği ocaklarında keşfedildi.

Dairesel evlerden birinin çatısı yanmıştı ve bu da bir yangının ev sahiplerini evlerini geride bırakarak acele ile yerleşkeden kaçtıklarına işaret ediyor. Köyün kumlar altında kalmasından önce suyun içine çöktüğü düşünülüyor.

Kumaş ve odun gibi organik malzemeler çok iyi korunduğu için arkeologlar bu bulgunun eşsiz olduğunu söylüyorlar. Genellikle Bronz Çağı ile ilişkilendirilmeyen bir ileriliği işaret eden bir kolyeden alınan “egzotik” cam boncukların yanı sıra içinde yemek olan çömlekler ve dokunmuş kıyafetler bulundu.

“Uluslararası Önem”

1,6 milyon dolar (4.8 milyon TL) değerindeki dört yıllık kazı projesini toprak koruma gurbu Forterra ile beraber destekleyen Historic England, bulgu Bronz Çağı atalarımızın günden güne olan yaşamlarına ışık tutuyor dedi.

Historic England’ın baş yöneticisi Duncan Wilson “3000 yıl önce su baskını ile birleşmiş bir yangın ile gelen koruma bize zamanda donmuş bir an bıraktı ve bu da bize Bronz Çağı’ndaki yaşamın bir resmini sunuyor.” dedi.

“Atalarımızın yedikleri yemekler ve bunları pişirmek ve sunmak için ne tür çömlekçilik kullandıklarını öğreniyoruz. Ayrıca ne kadar çeşitli odaların kullanıldığını görüyoruz. Bu alan uluslararası önem taşıyor ve buranın kazımı dönem hakkındaki anlayışımızı gerçekten değiştirecek.” diye ekledi.

Bitki dokularından elde edilen Bronz Çağı kumaş detayı (Cambridge Arkeoloji Ünitesi)
Bitki dokularından elde edilen Bronz Çağı kumaş detayı (Cambridge Arkeoloji Ünitesi)
İlgili Yazılar
1 252

Ihlamur ağacı kabuğu, küçük kupalar, kaseler ve kavanozlar gibi bitki dokularından elde edilen kumaşlar, yerleşkeden çıkarılan el değmemiş nesneler arasında. Odundan evler o kadar iyi korunmuş ki önceleri içlerinde barınanların ayak izleri de keşfedildi.

Kazıyı yürüten Cambridge Arkeoloji Ünitesi arkeoloji müdürü David Gibson “Genellikle bir Geç Bronz Çağı alanında çukurlar, kuyular ve belki bir iki etkileyici metal bulursunuz. Fakat bu zaman çok iyi korunmuş. Alanda Bronz Çağı’nın günlük yaşamını gerçeten görebiliyoruz” dedi.

“Bu, çeşitlilik ve kalite bakımından emsali görülmemiş bulgular içeren, 3D tarih öncesi arkeoloji.”

“Gelişen Topluluk”

Dört yıllık kazı projesi ve 1,100 m2’lik alan, yerleşkenin geri kalanında keşfedilecek daha çok şey olduğunu gösteren bulgularla yarı yolunda.

Kazının alan yöneticisi Mark Knight “Must Çiftliği, Doğu Anglia arazilerinin derinlerde gömülü çökeltilerinin ilk geniş çaplı araştırması ve tarih öncesi yerleşkenin çok iyi korunmuş kalıntılarını keşfettik.” dedi.

“Her şey, alanın tek seferlik değil aslında 3000 yıl önce İngiltere’nin sulak arazilerinin altında gelişen keşfedilmemiş bir topluluğun şablonunu sunduğunu işaret ediyor.” diye ekledi.

 

Haber Düzenleme: Berkan Seyhan

Kaynak: ibtimes

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.