Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Terracotta Askerler 10 Yıl Sonra İngiltere’de

0 376

Terracotta askerleri diğer adıyla taş askerler eski Çin hükümdarı olan Qin Shihuang’ın ordusudur. Çin’de Qin Hanedanlığı döneminden önce bir hükümdar öldüğünde hizmetkarları, savaş malzemeleri, askerleri, özel eşyaları ve hatta eşleri ile birlikte gömülürmüş. Bununla birlikte Qin Shihuang kendisi için bu kişilerin öldürülmesini istemeyip bunun yerine kendisine sonsuz yolculuğunda eşlik edecek  pişmiş toprak (seramik) ve bronzdan askerler, savaş arabaları, hizmetkarlar ve daha neye ihtiyacı var ise yapılmasını emretmiştir.

Terracotta askerlerinin varlığına dair ilk iz 1920’li yılların başında bir köylünün tarlasını kazarken şans eseri bulduğu büyük bir taş asker sayesinde ortaya çıkmıştır. Ancak bu köylü bulduğu askerden korkup onu tekrar gömmüş olmasaydı belki de dünya onların varlığından daha erken haberdar olabilecekti.  1974 yılında yine bölge halkından birinin orada bulunan kuyunun açılması için yaptığı kazılarda tekrardan fark edilmişlerdir.

İlk imparator mezarlığından gelen antik Çin hazineleri, 2018’de Liverpool  Dünya Müzesi’nde sergilenecek 120 eser arasında olacak.

Çin’in Teracotta askerleri, en son British Museum’da ziyaretçilerini heyecanlandırdığı sergiden on yıl kadar sonra tekrardan İngiltere’ye dönüyorlar.

Kültür Sekreteri Karen Bradley, Liverpool Dünya Müzesinin, Çin’in ilk imparatoru Qin Shihuang’ın ölümden sonraki hayatına eşlik eden muhteşem hazineler için bir sonraki durak noktası olacağını duyurmuştur.

Bradley, Çin’de kültürel bir köprü inşası görevinde. Bradley: ‘’Terracotta ordusu, 20. yüzyılın en önemli arkeolojik kazılarından birini temsil etmektedir ve askerlerin 2018’de Liverpool’a ilk kez gelmek üzere seçilmelerinden oldukça memnunum. Taş askerleri ağırlayacak olan serginin Merseyside’da ve İngiltere haricinde yaşayan insanlar tarafından çok sıcak bir şekilde karşılanacaklarından eminim. Sergide, Çin ile İngiltere arasındaki süregelen kültür alışverişine teşvik yapılacak ve iki ülke arasındaki ilişkidaha da ilerletilecek ve kalıcı bağlar güçlenecek’’ dedi.

Savaşçılar en son 2007 yılında, 1972 Tutankamon ateşinden sonra British Museum’un ikinci en başarılı sergisi için İngiltere’deydiler.

Bu gösteri 1.7 milyon insan tarafından görülmüşken Terracotta ordusu 850.000 kişi tarafından görülmüştür. Bundan önce de, askerler Edinburgh’daki City Art Centre’da daha küçük bir sergide 1985’te İskoçyadalardı.

Liverpool, gişe rekorları kıracak olan serginin Britanya ülkelerinden ve Avrupa’dan gelecek ziyaretçilerle Londra’daki sergi ile benzer ölçeklerde olmasını bekliyor. Sergide bazıları Britanya’da daha önce hiç görülmemiş yaklaşık 120 eser gösterime sunulacaktır.

terracotta-askerler
Londra sergisinden farklı olarak Liverpool sergisi birleşme öncesi Qin krallarını (MÖ 307 – 221) ve Han Hanedanındaki ilk imparatorun mirasını (MÖ 206 – MS 220) da kapsayacak.

İlgili Yazılar

Liverpool Ulusal Müzeleri yöneticisi David Fleming, organizasyonun savaşçıları şehre getirmek için bir mutabakat anlaşması imzalamış olmasından “heyecan” duyduğunu ve serginin Şubat ve Ekim 2018 arasında devam edeceğini söyledi.

Fleming: ‘’2015’teki Maya fuarımızın başarısı ve 2017’deki Eski Mısır galerimizin yeniden açılmasının ardından, bu Dünya Müzesi ve Liverpool Ulusal Müzeleri için önemli bir zamandır. Uluslararası meslektaşlarımızla sağlıklı bir ilişki içerisinde olmamız gerçekten önemlidir. ‘’

Fleming, Liverpool’un Avrupa’daki en eski Çin toplumuna ev sahipliği etmesinin şehir için gurur verici bir an olacağını söyledi. ‘’Şehrin Çin’deki diğer kültürel organizasyonlar ile bağlantılarını güçlendirmekten ve dünya ziyaretçilerini heyecanlandıran ve ilham verici bir sergi programı hazırlamaktan gurur duyuyoruz.” diye de ekledi.

Kuyu kazmakta olan bir adam dünyanın göreceği en dikkat çekici arkeolojik keşiflerden birine çarptığında 1974 yılıydı. O zamandan bu yana, Xi’an kenti yakınlarında bireysel kıyafet, saç ve yüz özellikleri ile 8000 tabiî büyüklükte terracotta askeri keşfedilmiştir.

Askerler, M.Ö. 3. yüzyılın sonlarında 350 yıllık savaş halindeki ülkelere son veren ve hakimiyetini sonsuzluğa doğru genişletmek isteyen bir imparator hakkında çarpıcı bir hikaye anlatmaktadırlar. Taş ordusu da onu sonsuza kadar koruyabilmek için oradaydı.

Bu hafta, Bradley, İngiltere’deki kültür enstitülerinden Çin’e, bu yazın başında Hinkley Point C üzerinden hasar görmüş kısma köprüler kurma yönündeki en son girişim olan delegeyi yönetmektedir. Geçen ay Theresa May, Çin’in başbakan yardımcılarından biri olan MaKai ile bir araya geldiği zaman, iki ülke arasındaki ilişkilerin ‘’altın çağ’’ ından bahsetmiştir.

İngiltere, birkaç yıldır kültürü Çin’deki yumuşak bir güç aracı olarak kullanmaktadır. Örneğin, bu yıl Royal Shakespeare Company Çin’e olan ilk turuna çıkmıştır, Britanya Kütüphanesi ise,Shakespeare’in İlk Folyosu ve CharlotteBronte’un temize çekilmiş nüshalarının kopyası gibi edebi hazineler ile bir sergi Jane Eyre’da organize etmiştir.

Ayrıca Bradley, tiyatro grubu olan Punchdrunk’ın Çinli ortaklarla birlikte açmaya hazırlandığı “Sleep No More” adlı gösterisinin olduğu Şanghay’daki McKinnon Otelini ziyaret etmiştir.

Terracotta Ordusu’nun Yunanlar Tarafından Yapıldığı Haberi Yalanlandı

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: theguardian


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More