Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Suudi Arabistan Hava Saldırıları Yemen’in Arkeolojik Mirasını Yok Etti

0 199

Eski Eserler ve Müzeler Genel Organizasyonu cumartesi günü, Suudi Arabistan önderliğindeki saldırılarda, Riyad hükümetinin başından beri yaptığı hava saldırılarında Arap ülkesi yemende neredeyse 2 düzine arkeolojik kalıntının yok edildiğini duyurdu.

Yemen kültürel miras

Organizasyon yıkılan arkeolojik kentlerin başkent Sana dan Marib, Aden, EdDali, Taiz, Hodayda, Şabva ve Hacca ya kadar uzandığını söyledi.

Antik kentlerin birkaç tanesi, 6 tane kale 3 tane müze 2 camii 4 tane saray ve birkaç tane de diğer arkeolojik bölgeler yerle bir edildi.

Suudiler tarafından düzenlenen bombardımanda; Yemende bulunan, dünya medeniyetine inanılmaz katkıda bu tarihi bölgenin gördüğü zarar rapor edilenden çok daha fazlası…

İlgili Yazılar

Yemen Müzeler ve antik eserleri müdürü Mohannad al Sayani çatışmalar başladığından beri 23 site ve anıtın birer birer zarar gördüğünü veya yok olduğunu söyledi.

Altmış bin yıl önce, ilk insanlar Avrasya’yı iskân etmişler, Afrika dışına çıkan en büyük güzergâhlardan biri olan Yemen Babül Mandab güzergâhını kullanmışlardır. Arkeologlar, 8000 yıl önce bu gezginler ve tüccarların arkalarında bıraktığı günümüze ışık tutan tarih öncesi muhteşem kalıntılara Kızıldeniz ve Arap Denizleri boyunca rastlamışlardır.

Daha sonraları M.Ö. ilk milenyumda Güney Arabistan da ki Krallar tarafından yönetilen bu alan büyük tarih öncesi surlara ve şehirlere sahip bir bölgeydi. Yemen; ayrıca, dünya üzerindeki, İslam dünyasına ait en güzel süslemelere sahip, en eski camilerine sahiptir.

12 Haziranda UNESCO Dünya Miraslarından birisi olan tarihi Sana şehri Suudiler tarafından bombalandı. 2500 yıl boyunca sürekli iskân gören bu şehir, dünya üzerinde ki en güzel geleneksel mimariye sahip eserlere sahiptir. Suudi Arabistan tarafından, özellikle sivil halkın yaşadığı bölümleri hedef alınan bu tarihi şehre yapılanlar kesinlikle kabul görmemektedir ve vaziyet hakkında ciddi kuşkular uyandırmaktadır.

Yemende bulunan diğer on şehir de UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bunlardan birisi olan Sa’ada şehri de saldırı esnasında ciddi hasar görmüştür.

 

Haber Düzenleme: Aykut YANIÇ


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More