Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Heligan’ın Kayıp Bahçeleri: Yüzyıllık Cennet’i Yeniden Keşfetmek

Heligan'ın Kayıp Bahçeleri, Birleşik Krallık'taki en tanınmış botanik bahçelerden biri olmasının yanı sıra onlarca yıllık terkedilmiş ve unutulmuş bir yer

: Heligan Kayıp Bahçeleri'nde uyuyan tanrıça heykeli
0 1.251

Heligan’ın Kayıp Bahçeleri, Birleşik Krallık’taki en tanınmış botanik bahçelerden biri olmasının yanı sıra onlarca yıllık terkedilmiş ve unutulmuş bir yer.

Yüzyıllar boyunca bir Cornish ailesi tarafından geliştirilip I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle terkedilen olağanüstü bahçeler, 1990 yılında yeniden keşfedilip restore edilerek 1992 yılında halka açıldı.

Heligan evi

Bir Aile Projesi

Heligan’ın bahçeleri, Cornwall’un güneybatısındaki İngiliz ilçesinde, Mevagissey’in yakınında yer almakta. Cornish dilinde, bu bahçeler ‘Söğüt Ağacı Bahçeleri’ anlamına gelen Lowarth Helygen olarak biliniyor. Bahçeler Tremayne ailesi ile yakından ilişkilidir ve hala Heligan arazisinin bir parçası.

Ailenin tarihi, Heligan Malikanesinin ilk kez inşa edildiği 13. yüzyıla kadar uzanmakta. Bu bahçeler ise 18. yüzyılda Tremayne ailesi tarafından inşa edilmeye başlandı. Her gelen nesil bu ‘aile projesine’ bir şeyler ekledi ve bahçeler gittikçe büyüdü.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır Merak Ediyorsanız Bu Yazımız Tam Size Göre

Heligan’ın Kayıp Bahçelerindeki ‘Orman’

Bahçelerin büyümesi demek onları korumak ve geliştirmek için daha fazla insan gücü demekti.  Bunun için, Tremayne ailesi birçok yerel bahçıvan işe aldı. Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden hemen önce, Tremaynes’in hizmetinde 22 kadar bahçıvan vardı. Ancak 1916’ya gelindiğinde, bahçelerle uğraşan yalnızca 8 adam kalmıştı. Bahçıvanların geri kalanı savaşmaya gitmişti ve asla geri dönmemişlerdi.

Heligan’ın Kayıp Bahçeleri: İhmal ve Yenilenme

Bahçenin o zamanki sahibi Jack Tremayne, savaş bittiğinde Cornwall’dan İtalya’ya gidip arsayı kiraya verdiği zaman bahçeler daha fazla ihmal edildi. Böylece, bahçeleri de dahil olmak üzere Heligan arazisi, sonraki birkaç on yıl boyunca farklı kiracılar tarafından işgal edildi. Evi bir üs olarak kullanan Amerikan Ordusu buna örnek verilebilir.

Hadrian Duvarı’nı Keşfetmek İstiyorsanız Bu Rehberimiz Tam Size Göre

İlgili Yazılar
Heligan’ın Kayıp Bahçeleri’ndeki İtalyan Bahçesi

Bahçeler bozulmaya devam ediyordu ta ki John Willis ve Tim Smit gelip bahçeleri kurtarana dek. Jack Tremayne öldüğünde,Tremayne ailesinin birkaç üyesi araziyi mülkiyetlerine aldı.  Bunlardan biri bölgede yaşayan John Willis’di. John, bahçeleri bir müzik yapımcısı olan Tim Smit’e gösterdi. İki adam arasındaki işbirliği, 1990 yılında bahçelerin yeniden keşfiyle sonuçlandı. Kısa bir süre sonra bahçeler restore edildi ve restorasyon çalışmaları 1996 yılında altı bölümlük bir televizyon dizisi haline getirildi.

Kayıp vadide “Georgian Ride” Meşe Ağacı

Ödüllü Bahçe

1992’de Heligan’ın Kayıp Bahçeleri halka açıldı. O tarihten beri, bahçeler bölgenin ekonomisini canlandıran popüler bir turizm merkezi haline geldi. Mütevellileri tarafından düzenli olarak geliştirildi ve yıllar geçtikçe önemli noktalara ulaştı.

Örneğin, 2013’te Gürcü Ride’de ‘böcek oteli’ nin yapımı tamamlanırken 2010 senesinde bahçeler dört milyonuncu ziyaretçisini kaydetmişti. Bahçelerin kazandığı ödüller: Cornwall Turizm Ödülleri, Yılın Bahçesi, Gümüş Ödülü (2013), Kazananların Kazananı, Yılın Bahçesi ve Yazlığı, Yaban Hayatı Dostu İş kategorisinde Gümüş Ödül (2014).

Bu bahçeler, çeşitli turist merkezleri için oldukça dikkat çekici bir yer. Muhtemelen bunların en eşsiz olanı ise soğuk bir iklimde ananas yetiştirme yöntemi olan ananas çukuru. Bu teknik, Viktorya döneminde icat edildi. Daha sonra buhar gemilerinin piyasaya sürülmesiyle modası geçmeye başladı çünkü buhar gemileri sayesinde ananası yurt dışından getirtmek daha ucuz hale geldi. Ananas çukurunun bugün Avrupa’daki tek kalan çukur olduğu ve 2009 yılında ilk meyvesini üç yıl içinde ürettiği biliniyor.

Giant’s Head heykeli, 2004

Bahçelere can veren bir diğer şey ise restorasyon sırasında kullanılan çiçek sanatları. (Giant’s Head ve Mud Maid) Elbette Heligan’ın Kayıp Bahçeleri kavramı Tremayne ailesinin yaptığı farklı bahçeler için de söyleniyor. Bunlar arasında ise, Henry Hawkins Tremayne (1766 – 1829) döneminde inşa edilen Kuzey Bahçeleri, Çiçek Bahçesi ve Kavun Bahçeleri ve 1906 ile 1907 yılları arasında inşa edilen İtalyan Bahçesi bulunuyor.

Birleşik Krallığa 50 Milyon Ağaçlık Yeni Orman Planı

Çeviri: Özge Sertbaş


Kaynak Ancient-Origins
Üzerinden Lost Gardens of Heligan Lost Gardens of Heligan The Lost Gardens of Heligan

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More