Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Salamis Deniz Savaşı İçin Toplanılan Yer Bulundu

Arkeologlar, Yunanistan filosunun, M.Ö. 480’de Ampelakia koyunda Yunanlılar ve Persler arasındaki Salamis Savaşı öncesinde toplandıklarını düşünüyorlar.

0 1.028

Arkeologlar, Yunanistan filosunun, M.Ö. 480’de Ampelakia koyunda Yunanlılar ve Persler arasındaki Salamis Savaşı öncesinde toplandıklarını düşünüyorlar. Bölgede çalışan ekip suda eski eserler buldu ve şehri meydana çıkarmak için modern teknolojiyi kullanarak bir araştırma yaptı.

Sualtı arkeololoji ekibi Kasım ve Aralık aylarında Salamis adasının doğu kıyısında koyun üç tarafındada çalıştı. Yunan muhabiri araştırmacıların 3 yıldır yürüttüğü çalışmanın merkezinin nehrin batı kısmında olduğunu söylüyor.

Antik şehrin ve Salamis limanının kalıntıları Ampelakia

Yunan Kültür Bakanlığı devletin yürüttüğü araştırma hakkında bir açıklama yayımladı:

 ‘’Bu Pire’nin üç limanından sonra (Kantharos, Zea, Mounichia) , en büyük ve Yunan devletine en yakın, Klasik ve Helenistik şehir belediyesinin ticari ve muhtemel askeri bir limanıdır. Burası aynı zamanda M.Ö 480’de büyük savaşın hemen öncesinde birleşik Yunan filosunun en azından bir kısmının toplandığı Zafer anıtına en yakın yerdir. Eski liman Salamis’e ait referanslar, coğrafyacı Skylakos’a  (M.Ö 4. yüzyıl), coğrafyacı Stravonas (M.Ö birinci yüzyıl – M.S birinci yüzyıl) and Pausanias (M.S ikinci yüzyıl) yanıt verdi.’’

Kültür Bakanı bulgular üzerindeki açıklamasında aynı zamanda şunları söylemiştir: araştırmacılar güney, kuzey ve batı olmak üzere koyun üç tarafında eski yapıları keşfetmiştir. Bu yapılar su seviyesi değiştiğinde görülebilmektedir. Deniz çekilmesi suların derinliğini yarım metre civarında azaltmaktadır (yaklaşık 1.6 ft.).

Bir arkeolog suların iyi bir görüş mesafesinde olduğu çok nadir bir günde, Salamis’in savaşında yer alan bir başka su kaynağı olan Mounichia Limanı’nda bir külüstür gemi ortaya çıkarmaktadır

Hava fotoğrafçılığı ve fotogrametrik işlemlerini yaptıklarında, ekip surların kalıntılarını, binaları ve liman yapısını görmüştür. Onlar aynı zamanda gözle görülür yapıların topografik ve mimari özelliklerini incelemişlerdir, böylelikle limanın ilk arkeolojik su altı haritası oluşturulur. Harita limanın gelecekteki çalışmalarına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Patras Üniversitesi’nden ekip tarafından yapılan jeoarkeolojik ve jeofizik araştırmalar, şehrin paleografisinin yeniden inşasında yardımcı olması beklenen dijital anketlerle sonuçlandı.

İlgili Yazılar
Ampelakia koyundaki Salamis liman kentinin antik kalıntılarına yakın mimari özelliklerden bazıları.

Bu önemli adanın adını paylaşan başka eski bir Yunan yeri var. 2015’de Ancient Origins’te April Holloway belirttiği gibi, Kıbrıs adası üzerinde bulunan Salamis eski zamanlarda büyük bir şehirdi. Burası tarih boyunca Asurlular, Mısırlılar, Persliler ve Romalıları da içeren birçok egemen topluluklara hizmet etmiştir. Homeros efsanesine göre, Salamis Truva Savaşı’nda okçu Teucer tarafından kurulmuştur. Uzun süredir terk edilmiş olmasına rağmen, Salamis şehri antik çağlarda var olan büyük şehirlerin birer hatırlatıcısı olarak hizmet etmekte ve son birkaç yüzyılda ne kadar ilerlediğimizin bir göstergesidir.

Bronz heykelle tasvir edilen Salamis’in kurucusu, efsanevi okçu Teucer

Aynı zamanda Ancient Origins 2016’da şunları bildirmiştir, Yunan generali ve siyasetçisi Theistocles, Atina’yı, Maraton Savaşı’nda karaya itilmiş ve püskürtmüş olan Persler’e karşı bir siper olarak 200 kadırgalık bir deniz kuvveti inşa etmek için baskı yapmaktadır. İran üç yıl içerisinde bu sefer denizde dahil olmak üzere , başarısız bir şekilde Yunanistan’a saldırdı. Dolayısıyla Batı’nın Pers tarafından etkilenmesi yerine, uygarlığın en belirgin olduğu varsayılan demokratik hükümet tarzı da dahil olmak üzere, Yunan din ve kültürünün etkisi altına girdi.

Dünya’nın En Etkileyici 10 Gemi Enkazı

Antik Akdeniz’de Korsanlık ve Kötü Şöhrete Sahip Kilikyalılar

BÜYÜK İSKENDER’E BABASINDAN KALAN MİRAS “YUNAN BİRLİĞİ”

Çeviri: Gözde Yıldırım

Kaynak: ancient-origins “Where Did It Begin? Gathering Place for the Battle of Salamis is Found


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More