Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Nefertiti Ölümsüzleşti…

0 196

Kültür varlıkları artık üç boyutlu kopyaları çıkarılarak gelecek nesillere aktarılabiliyor.

nefertiti

Kültür varlıkları artık üç boyutlu kopyaları çıkarılarak gelecek nesillere aktarılabiliyor.Kültür varlıkları özel korumaya muhtaç. Sadece depremler ya da çevresel dış etkiler değil, savaşlar ve dini fanatizm de değerli kültür objelerinin tahribatına yol açıyor.

Alman Fraunhofer Enstitüsü Grafik Veri İşleme Merkezi altı metre uzunluğundaki üç boyutlu tarama cihazıyla tehdit altındaki sanat eserlerini tamamen orijinal haliyle kopyalayıp güvenceye alıyor.

Fraunhofer Enstitüsü Grafik Veri İşleme Merkezi’nden Pedro Santos, “Geçmişte, örneğin son on yılda Microsoft, Google gibi şirketlerin pek çok kültür varlığını iki boyutlu kopyalamaya başladığını gördük. Aralarında kitaplar, tablolar, resimler de var. Ama üç boyutluda çok daha fazla el işi gerekiyor. ve biz şimdi bunu otomatize etmek istiyoruz” diyor.

Heykeller, büstler tamamen otomatik şekilde bir bantın üzerinden geçiyor, üstündeki özel yaylar tarafından her açıdan taranıyor. Dokuz endüstriyel kamera ve dokuz LED flaşıyla ışıklandırılıp fotoğraflanıyor.

Pedro Santos, “Orijinale sadık görünümü yeniden oluşturabilmek için ışığın düşüş açıları ve perspektifin tüm kombinasyonlarına ihtiyacımız var. Yani sanal modeli sanal bir ışıklandırmaya tabi tuttuğumuzda aynı orijinali gibi yansıma verecektir” şeklinde konuşuyor.

10 dakika sürüyor

İlgili Yazılar

Someries Kalesi: Harabe Köşk

İkinci adımda ise hafif robot kolları, kameralı yayların yakalayamadığı yüzey yapılarını tarıyor. Sonuç: Yedi bini aşkın fotoğraftan oluşan üç boyutlu sanal model.

Hepsi sadece 10 dakika sürüyor. Sanal model sadece şekil ve görünüm açısından gerçeğinin kopyası değil. Aynı zamanda yüzeyi de ışığı aynı orijinali gibi yansıtıp emiyor.

Santos, “Işığı yansıtma özelliği dediğimizde nesnenin optik materyal özelliklerinden bahsediyoruz. Sağdan ışık gelirken bir minerali elinize aldığınızda yüzeydeki o noktaya bakıyorsunuz ve kırmızı görünüyor. Işık kaynağını kaydırdığınızda mavileşiyor. Yani yüzeyin tek bir fotoğrafı yeterli değil. Işığın düşüş açısı ve perspektifinin her tür kombinasyonuna ihtiyacınız var” diyor.

Bilim insanları büyük heykeller için de bir çözüm bulmuş. Otomatik hareket eden tarayıcı robotlar. Heykelin etrafında kendiliğinden dolanan robot, objeyi tarıyor, fotoğraflarını çekiyor ve eldeki verilerden üç boyutlu model çıkarıyor.

Arşivlemede büyük yardım

Tam otomatik tarayıcı bant, gelecekte müze koleksiyonlarındaki milyonlarca arkeolojik eserin üç boyutlu taranmasını ve arşivlenmesini sağlayacak. Bulunduğu yerde, hızlı bir şekilde ve otuz kat daha ucuza.

Tamamlanan üç boyutlu modele şimdi başka veriler eklemek de mümkün. Ne durumda olduğu ya da hangi sanatçı tarafından yapıldığı gibi. Müzeler ve araştırmacılar için bilimsel araştırmalarda tamamen yeni yollar açılmış oluyor. Modellerin çıkışı alınıp çoğaltıldığında insanlığa ait değerli kültür mirasının kaybolup gitmesi tehlikesinin de önüne geçilmiş oluyor.

 

Kaynak: Haberler


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More