Neandertallerin Yam Yam Olduklarına Dair Kanıtlar Netleşti

0 299

Araştırmacılar, Belçika’daki Goyet mezrasındaki mağaraların derinliklerinde, Neandertallerin sadece at ve ren geyiği değil, aynı zamanda birbirlerini yediklerine dair dehşet verici kanıtlar buldular.

Yaklaşık 40.000 yıl önce yaşamış bir yeni doğan, bir çocuk ve dört yetişkin ya da gence ait oldukları düşünülen insan kemiklerinde belirgin kesme, kemik iliğinin çıkarıldığını gösteren kırıklar tespit edildiğini söylüyorlar.

Yamyamlığın burada uygulandığı su götürmez bir gerçektir.” diyor Belçikalı arkeolog Christian Casseyas, Ardennes ormanındaki bu alanda vadinin yarısına kadar uzanan mağaraya bakarken.

Goyet’deki kemikler, Neandertallerin Homo Sapiensler yerlerini almadan önce, dünyadaki zamanlarının sonuna yaklaştıkları dönemden kalma gibi görünüyor. Ki, Neanderataller aynı zamanda Homo Sapien’lerle de karışmıştır.

Araştırmalar, bir zamanlar, daha zeki modern insanlar tarafından nesilleri tüketilen ilkel mağara adamları olarak kabul edilmiş Neandertallerin aslında ölülerinin bedenlerini özenle koruyan ve defin ayinleri düzenleyen gelişmiş canlılar olduklarını gösteriyordu.

Fakat aynı zamanda, ölülerini yediklerine dair kanıtlar da her geçen gün çoğalıyor.

neandertal-canlandirma

Neanderthal kemik kırıkları

Neandertal yamyamlığına dair vakalar, şimdiye kadar sadece güney Avrupa’daki İspanyol topluluklarında, özellikle El Sidron ve Zafarraya’da ve Fransa’daki Moula-Guecy ve Les Pradelles’de bulunmuştu.

Goyet’deki mağaralar, yontma taş devrinden beri barınak vazifesi görüyor. 250 metre uzunluğundaki galeriler, halen birkaç metre aşağıda akmakta olan Samson çayının kireç taşından oyduğu dehlizlerden oluşuyor.

Palaentolojinin babası Edouard Dupont (1841-1911) sağolsun, bölgenin sırları 19.yy ortalarında ortaya çıkarılmaya başlanmıştır. Dupont, bir jeolog ve Belçika Doğal Tarih Müzesi’nin direktörü olarak birçok mağarayı araştırmıştır ki bunlara 1867’de keşfettiği Goyet’de dâhildir. Dupont bu alanlardan muazzam miktarda kemik ve alet toplamıştır.

Charles Darwin’in evrim teorisini açıklamasından sadece birkaç yıl sonra, Dupont kendi araştırmasının sonuçlarını derleyen “Taş Devri boyunca İnsan” adlı kitabını yayımlamıştır.

Fakat keşifleri,  bir asırdan fazla müzenin arşivlerinde kalmıştır. (şimdilerde Brüksel Doğal Bilimler Enstitüsü olarak anılıyor.)

Bu durum, 2004 yılında enstitünün antropoloji bölümü başkanı Patrick Semal’in belgeleri keşfetmesine kadar sürmüştür. Dupont’un kesinlikle bir Neandertale ait olduğu görülen çene kemiği ve diğer kalıntılar konusundaki düşünceleri müzenin arşivlerinde ortaya çıkarılmıştır.

Bilim adamları o zamandan beri Dupont’un hayvan kemikleri olduğunu düşündüğü parçaları antik insana dair başka izler de olup olmadığını anlamak için özenle incelemekle meşguller.

neandertal-iskeler

Kemik iliğini çıkarın

Şimdilerde, Northridge California Üniversitesi’nden bir antropolog olan Helene Rougier’in önderliğindeki uluslararası bir ekip, Goyet’de bulunan kemiklerden yola çıkarak Neandertallerin yam yam olduklarını kanıtladı.

Kemikler, kesilmeye, parçaları eklem yerlerinden ayrılıp etin sıyrıldığına dair izler taşıyorlar.” diyor kendisi de mağaralara düzenlenen turlara rehberlik eden Christian Casseyas,

Ve ekliyor: “Neandertaller, aynı mağaranın girişinde bulunan ren geyiklerinin ve atların kemiklerini kırdıkları gibi insan kemiklerini de kırarak iliği çıkarmak istemişler.

Belçika mağarasındaki çalışmalarına dair makalesi geçtiğimiz haziran ayında Scientific Reports’da(Doğa grubunun bir dergisi) yayımlanan Rougier, AFP’ye “doğrusunu söylemek gerekirse bazı Neandertallerin burada öldüğüne ve yendiklerine inanıyoruz.” dedi. Ki bu durum Kuzey Avrupa’da bir ilk.

Bu kemiklerden bazıları, çakmak taşlarının kenarlarını yeniden şekillendirmek, onları yeniden keskinleştirmek için alet yapımında kullanılmış.”diyor Rougier.

Fakat yamyamlığın sebepleri ve Neandertallerin ne ölçüde insan eti yedikleri bir sır olarak kalmaya devam ediyor.

Sistematik bir eylem miydi? Sadece belirli özel zamanlara özgü müydü?”  diye soruyor Rougier. “ Yamyamlığın arkasındaki sebepleri nasıl yorumlamamız gerektiğini bilemiyorum. Sadece beslenme amaçlı yada sadece sembolik olabilir. Sebepler son derece belirsiz. ”

Zeki beyinler “aslında kana susamış” beyinlerdir

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: phys

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.