Danimarkalı Piskoposun 300 Yıllık Dışkısı Tarihten Esintiler Sunuyor

0 86

Bir Danimarkalı arkeolog Cuma günü şunu söyledi; “ Bir Danimarkalı piskopostan çıkan 300 yıllık bir dışkı parçası araştırmacılara bu piskoposun, içinde üzüm, incir ve biberin bulunduğu kozmopolit bir diyet yaptığını gösterdi.”

Bu dışkılar aslında 1937’de Aalburg’un kuzey şehrinde piskopos Jens Bircherod’un malikânesi kazıldığı zaman bir tuvalet kutusunda bulundu. Fakat onlar sadece 15.yy’ın başı ve 17.yy’ın sonları arasında Danimarka şehirlerindeki diaspora (sürgünden sonra dağılmış olan Yahudiler) toplumları üzerine yapılan bir araştırma projesinin bir parçası olarak yakın bir zamanda analiz edilmişti.

Aarhun Danimarka şehrinin dışında kalan Moesgaard Müzesinden, projenin başında bulunan arkeolog Jette Linaa AFP’ye şunları söyledi; “Şuan elimizde, aslında bildiğimiz bir kişiyle eşleştirebileceğimiz ve bu yolla diyetini inceleyebileceğimiz özel bir parça dışkı var.”

17.yy’ın sonlarında çoğu diğer tuvaletler çok farklı insanlar tarafından kullanılırken, bu tuvalet sadece Bircherod ve eşi tarafından kullanılmış. Piskoposun büyüdüğü yer olan Funen Danimarka adasına özgü yerel bir ürün olan karabuğdayın varlığı, örneğin ondan geldiğine dair yeni bir kanıt sunmuştur.

Araştırmacılar aynı zamanda bulguları, piskoposun yediği “zengin” akşam yemeklerinin bir kaçını detaylı olarak anlattığı günlüğüyle karşılaştırabildiler.

O zamanda çoğu Danimarkalı, bölgeye özgü temel gıdalardan; domuz eti, çavdar ekmeği ve lahana ile yetinmek zorunda iken, Piskoposun – Aalborg’un diğer zengin yerlileri ile birlikte – çilek ve fıstık için bir tutkusu varmış gibi görünüyor.

piskopos-kakasi

Bulunan tane karabiberin Hindistan’dan buraya tüm yolu gelmesi gerekirken, Bircherod tarafından yenen bulgur biberleri Norveç’ten gelmiş olabilir.

Linaa’ya göre; egzotik ürünler, şehirdeki bazı çok özel tüccarlar tarafından getiriliyordu ve Aalborg özeldi çünkü Hollanda’dan ya da Almanya’dan gelen göçmenler olan çok zengin tüccarların oluşturduğu bir sınıfı içinde barındırıyordu.

17 yy. Ait Mumyalanmış Piskopos ve Defnedilmeyi Bekleyen Bir Cenin Bulundu

 

Çeviri: Elif Nur Targan

Kaynak: Phys

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.