Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Kültürlenme ve Bilinçli Eğitimin Önemi

Kültürlü insanlar her zaman sempatik yüzleri ile ve daha mütevazi halleri ile tanılır ve daha mutlu bir yaşam sürdürürler çünkü yaşamın anlamını kavramışlardır...

0 1.290

Gelecek insanın yaşı ile değil edindiği akıl ve eğitimle tahmin edilir …

Konuya(Descartes)in sözüyle başlayacağım.

İyi bir kafaya sahip olmak yetmez, onu iyi kullanmayı da öğrenmeli insan.

Eğitim, yaşam gerekliliklerinden biridir insanoğlunun yaşam tarzı  üzerindeki etki ne olursa olsun bilim ve öğrenim toplumların ilerlemesi için temel araçtır …

Eğitim insanoğlunun biyolojik gelişmesi için etkilidir.

İnsan doğadaki diğer canlılardan en üstün varlıktır çünkü akıl ve irade sahibidir ama diğer canlıların aksine 18 yıl boyunca birey olabilmemektedir. Ancak Bir kuş birkaç Haftadan sonra uçmaktadır fakat insan yavrusu 3 yılda yürümekte, 15 yıla kadar kendini yetiştirememekte, 18-20 yaşına kadar hayatına sahip olmamakta.

Bunun’da sebebi eğitim yoksunluğu  ve özgür irade hakkını yaşayamaması’dır.

Eğitim insanın ilk dünyaya gelmesinden başlar ve son nefese kadar sürer diyebiliriz.

Eğitim sadece okullarda veya üniversitelerde edindiğimiz değildir, aynı zamanda belirli müfredatları garanti eden çalışmalarının aşamalarında edindiğimiz bilimdir. Çünkü eğitim insana yön veren ve devamlı geliştirmektedir.

Şu bir gerçektir ki, en zor okul “Yaşam Okulu”dur. Ne zaman sınava gireceğimizi bu okulda asla bilemeyiz. Hangi sınıfta olduğumuzu da bize söylemezler.

İlgili Yazılar

Ancak Başarı, bilgi ve akıl ikilisinin bütünlüğünden elde edilir. Zaman zaman da gönül ve sevgi ikilisine danışmak gerekir.

Eğitim Üzerine Diğer Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

“Bilgi kaderi değiştirir”sözü bizlere bilginin hayatımızda büyük rol oynadığına dair bir ilham vermektedir çünkü kültürsüz bir insan başına gelen her şeyde umutsuzluğa kapılır ve kader deyip teslim olur ama kültürlü bir insan için her şey ilham veren bir araç olduğunu bildiği için kaderini bilgi ile değiştirir.
Bilginin hayatımızda bu kadar önemi varsa niye hala  insanlık aldığı eğitimi ve edindiği bilgileri kendini geliştirmekten ziyade o eğitimin mevkini ve kendi çıkarı için kullanmaktadır, örneğin bir öğretmen göreve atandığı zaman verdiği eğitimin maddesel karşılığını bekler ve hep edindiği bilgileri tekrarlar yıllar boyunca ve o alanın sadece uzmanı olur halbuki hayat bir okuldur ve öğrenciliğimiz sonsuza dek hep devam edecektir kendimizi bir alanda geliştirirken hayatımızda bize ilham veren her şeyi göremez oluyoruz ..

Peki eğitim insana ne zaman ve hangi yönlerde yarar sağlar?

Aldığımız eğitim’de kendimizi geliştirmezsek o sadece birkaç cümleden oluşan bir ezber olur çünkü eğitim insanın maddi ve manevi anlamda gelişmesi için yaratıldı evrenin sunduğu değerli bir hediyedir..

Ufuklarımız açar, çeşitli gelişmeleri bilme yeteneğimizi arttırmaya, bilgi birikimimizdeki yeteneğimizi arttırmaya ve onunla uğraşmamıza büyük ölçüde katkıda bulunur. Ancak eğitim sayesinde  hedefimizi belirleyebiliriz ve ona nasıl ulaşacağımızı, fikrimizi, hayallerimizi gerçeğe nasıl dönüştüreceğimizi öğreniriz yani bilgi hayat rotamızı çizmek için tuttuğumuz kalem eğitim ise bize doğru yolu görmemiz için pusula’dır.  .

Eğitim bizi biz yapan temel araçtır….

Kültürlü insanlar her zaman sempatik yüzleri ile ve daha mütevazi halleri ile tanılır ve daha mutlu bir yaşam sürdürürler çünkü yaşamın anlamını kavramışlardır…

Eğitim hayatında herkese başarılar diliyorum ve sizleri sevgi ile selamlıyorum…

Yazı: Olivia Işık

Yaşam Üzerine Diğer Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More