Kraliçe Victoria’nın Satın Aldığı Paha Biçilemez Mücevher

Royalist bir general ile başlayan, Kraliçe Victoria ve Rothschild ailesinin bir üyesi ile devam eden ve en sonunda British Müzesi’nde biten...

0 342

Grenville Mücevheri 17. Yüzyılda yapılmış değerli bir madalyondur ve oldukça esrarengiz bir hikayesi vardır: Royalist bir general ile başlayan, Kraliçe Victoria ve Rothschild ailesinin bir üyesi ile devam eden ve en sonunda British Müzesi’nde biten…

Madalyonun içinde bir minyatür bulunmaktadır. Bu minyatürün Cornwall’lü bir Royalist general olan Sir Bevil Grenville’ e ait olduğu söylenmektedir. Grenville mücevheri Royalist bir komutan tarafından eşine verilmişti. Komutanın eşi öldükten sonra mücevher onun kızına kaldı. Mücevher, yüzyıllar boyunca Baron Ferdinand de Rothschild adında biri elde edene kadar aile de kaldı. Nihayet, Grenville mücevheri, Rothschildlerin koleksiyonundaki 300 adet diğer parçalarıyla birlikte, Rothschildların 1898 yılında ölümü üzerine British Müzesi’ne miras kaldı. Bu birleşim Waddesdon Mirası olarak bilinmektedir ve British Müzesi’nde 1900’den beri sergilenmektedir.

Definecilerin Dergimize Yolladığı Mektubu Buradan Okuyabilirsiniz

Grenville Mücevheri

ÖZEL TAŞLARLA BEZENMİŞ BİR MADALYON

Grenville mücevherinin 1635-1640 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Madalyon altından yapılmıştır ve oval bir şekildedir. Madalyonun gövdesinin dış yüzeyi bir enamel teknik olan champlevé (papatya) kullanılarak tasarlanmıştır. Bunlara ek olarak, Grenville mücevheri, yakut, zümrüt, opal, elmas ve inci kolye olmak üzere belli sayıda değerli taşlar ile tasarlanmıştır. Ayrıca mücevherin gövdesinin ön yüzeyinde büyük kare şeklinde bir safir kullanılmıştır.

Grenville Mücevheri

MADALYONUN İÇİNDEKİ ADAM

Grenville mücevherinin içerisinde suluboyayla kart üzerine yerleştirilmiş bir vellum (parşömen) parçasının üzerinde resmedilen bir adam minyatürü vardır. Ressamın imzasına göre, biz bu minyatürün Fransız Huguenot sanatçısı olan David des Granges tarafından yapıldığını biliyoruz. Minyatürde tasvir edilen sakallı adam, zırhlı bir takım elbise ile gözükmektedir ve bu adam İngiliz üst sınıfından bir üye olan Sir Bevil Grenville olarak tanımlanmaktadır. Grenville, Cornwall, Devon ve Somerset bölgelerinde büyük eyaletlere sahipti. 1621 ve 1629 yılları arasında Grenville, Parlamento üyesi olarak ya Cornwall ilçesi için ya da Launceston ilçesi için görev yaptı.

Bulgaristan’da Bulunan Paha Biçilemez Mücevher

Sir Bevil Grenville

Böylece hayatının büyük kısmını Londra da geçirdi. 1629 ve 1640 yılları arasında, I. Charles ülkeyi Parlamento olmadan yönetti. Long Parliament Kasım 1640’da toplandığında, Grenville, Cornwall için milletvekili olarak bir kez daha görev yaptı. Ancak bununla birlikte, Grenville çoğu zaman parlamentodan uzak kalmayı tercih etti. İngiliz İç Savaşı’na (1642’de başlayan) giden iki yılda, Grenville’nin parlamentodan yoksun olması, onun büyük miktarda para toplamasını sağladı. Bunun bir sonucu olarak, İç Savaş patlak verdiğinde Grenville, Royalistlerle savaşmak için Cornish Ayak Askerleri adlı alayını büyütebilmişti. Savaşın başlarında bu durum Royalist tarafın üzerinde en etkili savaş gücü haline gelmişti. Örneğin, Grenville Ocak 1643’deki Braddock Down Savaşı’nda yukarı bir hücum esnasında adamlarına öncülük etti. Maalesef ki, Temmuz 1643’te Lansdowne Savaşı’nda Grenville ölümcül bir darbe aldı ve bir gün sonra öldü.

3500 Yıllık Mücevher Dükkanı Bulundu

Sir Bevil Grenville’s Monument, Landsdown Hill, near Bath, Somerset, England.

GRENVİLLE MÜCEVHERİ’NİN SAHİPLERİ

Bir kaynağa göre, Grenville mücevherini eşi Lady Dame Grace Smith’e Lansdowne Savaşı’ndaki ölümünden kısa bir süre önce vermişti. 1647’de Grace öldü ve madalyon onunla anıldı. Madalyon, Grace’nin en büyük kızı Lady Elizabeth Prideaux tarafından devralındı. Lady Elizabeth öldüğü zaman madalyon en büyük kızı Charles Harward’a geçti. Harward’ın sorunu olmadan öldüğü gibi mücevher de ArthurtChichester’in eşi olan kız kardeşi Catherine’e kaldı. Görünüşe göre, bu süre zarfında madalyon Baron Ferdinand de Rothschild’in gözüne takılmıştı. 1880’de Chichester sözde Kraliçe Victoria’dan madalyonu Rothschild’e satmasını isteyen bir mektup almıştı. Kraliçenin neden böyle bir aracılık yaptığı belli değildir ve hala Kraliçe’nin Chichester’a, Rothschild adına neden bir mektup gönderdiği gizemini korumaktadır. Grenville mücevherinin yaklaşık £1,000 ($1355) satıldığı konusunda çok az seçenek vardır. 1898’de Rothschild öldü ve Grenville mücevheri de dahil olmak üzere onun koleksiyonundan bir parça British Müzesi’ne miras kaldı. Bu koleksiyon Waddesdon Koleksiyonu olarak bilinir ve 1900’den beri British Müzesi’nde sergilenmektedir. 2015’den bu yana mücevher Rothschild’ın bağışlanan nesneleri için yeni tasarlanmış galerideki Room2a adlı oda da sergileniyor.

Dergimizde Yer Alan Keşif Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Çeviri: Sümeyra GÜLEL

Kaynak Ancient-Origins
Üzerinden Plant, D., 2014. Sir Bevil Grenville, 1596-1643 The British Museum, 2017. miniature / locket The British Museum, 2017. The Waddesdon Bequest

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.