Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Yılbaşını “Elf Diyarı” İzlanda’da Geçirin

0 716

Elfler en az 36 inç (1 m.) yüksekliğindedir. Büyük kulakları ve eski moda giysileri olsa da, sivri şapka takmazlar.

Bu gibi gerçekler, Reykjavík’in hemen dışındaki elflerin başkenti olarak bilinen liman kenti Hafnarfjörður’da bir “elf yürüyüşü”nde öğrenilebilir.

Evet elfler. İzlandalıların yüzde 54’ü ya onlara inanır ya da var olduklarını söyler.

Yollar, elflerin ya da İzlanda’da yaşadığı varsayılan kayalar etrafında yönlendiriliyordu. Eski bir meclis üyesi, elfler ailesi tarafından bir araba kazasında hayatının kurtulduğuna dair yemin ediyor.

İzlanda Skogar'daki peri masalı benzeri evler. Skogar Halk Müzesi çağlar boyunca yapılmış farklı konut türlerini içerir. (Fotoğraf: Macduff Everton)
İzlanda Skogar’daki peri masalı benzeri evler. Skogar Halk Müzesi çağlar boyunca yapılmış farklı konut türlerini içerir. (Fotoğraf: Macduff Everton)

Hafnarfjörğur’da kış aylarında elf temalı bir yürüyüş, 13 Yule Ladını, Hurkkaskellir (Kapı Slammer) ve Kertasnikír (Candle Stealer) gibi şakalarla dikkat çekiyor. Yerel çocuklar çoğu zaman Yule Lads’in ayakkabılarını giyip onun gibi davranırlar.

İlgili Yazılar

Tatiller, elfleri görmek için yılın özellikle zor zamanlarıdır; Noel ve Yılbaşı gecesinde, yeni ev aradıkları ve hareket halinde oldukları biliniyor.

Yürüyüşler genellikle Hamfin’i geçerken, elf kralı ve kraliçesinin mahkemeye çıktığı söylenen uçuruma tesadüf eder ve Hellisgerði Parkı, elflerin özellikle ev gibi kullandıkları katılaşmış bir lav akışından oluşur. Aralık ayında ziyaretçiler, Yuletide ruhunu popüler Noel pazarında şehir merkezinde daha da yakından hissedebilirler.

Bir grup Yule Lad (İzlandaca folklor figürleri) taklitçileri (Fotoğraf Ragnar Th. Sigurdsson / Arctic Images)
Bir grup Yule Lad (İzlandaca folklor figürleri) taklitçileri (Fotoğraf Ragnar Th. Sigurdsson / Arctic Images)

Daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? Reykjavik’in Elf Okulu’na kayıt yaptırın, ders kitapları, çay ve kurabiyelerle dolu, üç ila dört saatlik bir dersten bir elf diploması alırsınız.

İzlanda’da Krokiyle Adres Tarif Eden Mektup Alıcısına Ulaştı

Çeviri: Bünyamin Tan

Kaynak: intelligenttravel


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More