Definecilerden Mektup Var: “Tek Suçlu Kanunlar, Mağdur Olan Biziz”

0 238

Ülkemizde definecilik sporu halk tarafından en fazla ilgiyle ve  heyecanla yapılan spordur aynı zamanda devlete karşı en sık işlenen suç  potansiyeline sahip bir hobidir.

Hobi, spor  ve suç iki kelimenin aynı cümlede kullanılması tabi ki de saçma ve mantıksız. Dünyanın defineciliği hobi ve spor olarak kabul etmesine rağmen ülkemizde ağır bedelli vardır.

Öncelikle  definecilerin ölümünü ele alacak olursak her ay nerdeyse 5’e yakın defineci  feci şekilde ölüyor ve bu insanlar bu ülkenin vatandaşı, askerliğini yapmış, vergisini veren hiçbir şekilde devletini ve milletini zora sokmuş huzur bozu insanlar değildir. Tarihe ve sanata meraklı, ilgili, doğayı seven doğayla arasındaki bağı koparmamış olan insanlardır.

Definecilerin katili ve tahrip edilen eselerin suçlusu kanunlardır. Eğitimini vermediğin bir şeyi kanunla askerle polisle koruyamasın bu mümkün değildir. Yasaklar her zaman insan oğlunu üstüne çekmiştir. Ülkemizin tamamı neredeyse açık hava müzesi olma potansiyeline sahiptir bu nedenle bu toprak üzerinde yaşayan çobanından çiftçisine, mühendisinden, polisine kadar arkeolojik, sanat, tarih bilgisinin verilmesi şarttır işte o vakit tarihi, sanatı bilen bir millet bu eserleri kendisi koruyacaktır.

Şimdi diyeceksiniz ki “hadi oradan defineci ve sanat, tarih hiç inandırıcı değil defineciler sanata ve tarihe merakından değil, bu sporu para için yapıyorlar.”

Definecilik sporuyla uğraşan kişi eğer bu işi para için kısa yoldan zengin olmak için yapsaydı en son seçeceği alan definecilik olurdu. Kısa yoldan zengin olmak isteyen insan gider uyuşturucu yetiştirir, torbacılığını yapar, hırsızlık yapar, vergi kaçırır başkalarının hakkını yer  v.s  görünüşte ne kadar bu sporun para için yapılıyor gibi görünse de bu işten ne zengin olan vardır ne de köşeyi dönen .

Ülkemizde müzelerde olan eserlerle birlikte gün yüzüne çıkmış yer altı şerhleri açık hava müzelerinde sergilenen lahitler gibi bir çok tarihi eserin antik kentin bulucusu gün yüzene çıkmasına önlük yapanlar yine definecilerdir.

### İmam Eşliğinde Define Avı Yapanlar

DEFİNECİLER TARİHİ ESER KAÇAKCISI DEĞİLDİR

Defineciler buldukları eserleri en fazla satacakları miktar 15 20 bin tl dir bunu ülke içerisinde en fazla satacakları yerler iletişime geçecekleri yerler  antikacılar, kuyumcular gibi yerlerdir.  Bunun üst fiyatını verenler ya sivil güvenlik güçleridir yada ürünü eline aldıktan sonra parayı vermeyip karşı gelen mafya tipli insanlardır.

Şimdi soruyoruz jandarmayı gördüğünde topukları kıçına değen definecimi yurt dışına eser kaçıracak?

Daha askerliği hariç yaşadığı şehrin dışına çıkmamış gariban mı  Amerika’ya YILDIZ AVCISI  heykelini kaçıracak ?

Milet Agora Kapısı / Berlin

Tek hobisi doğayı gezmek olan definecimi  MİLET GÜNEY AGORA KUZEY KAPISINI ülkeden kaçıracak ?

BU ÖRNEKLERİ VERMEKLE BİTMEZ BU ÜLKEDE DEFİNECİLER HARİÇ HERKRES YAGMACI OLABİLİR KAÇAKCI OLABİLİR AMA DEFİNECİNİN ANCA ELİNİN İÇİ NASIR TUTAR .

### Beçin Kalesi Definesi Kitap Oldu

Kaynak: Defineci Bir Arkadaşımızın Bildirisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.