Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Hadrian Duvarı’nı Yürümek: İngiltere Etrafında Bir Kıyıdan Diğerine Yürüyüş

15.000 Roma askeri tarafından inşa edilip beraberinde M.S.122'de Duvar'a adının verildiği imparatorun İngiltere’ye ayak basmasıyla, Hadrian Duvarı, 300 yıl boyunca Roma İmparatorluğunun kuzey sınırı olarak hizmet etmiştir.

1 1.946

Fırtına bulutları, kuzeye doğru yuvarlanan yeşil hiçliği kuşatmış olsa da, fırtına nihayet dinmişti. Önde bir taş tuğla, yalnız başına duran bir Amerikan çınarına düşüyor, sonra tekrar bir yokuş yükseliyor.

Aşağı, tekrar yukarı, aşağı, tekrardan yukarı, yolunuzu yavaş yavaş buluyorsunuz. Kilometreler gelip geçiyor, bir kuş görüş alanınıza konuveriyor, bir diğer sağanak yağmur sizi sırılsıklam edip kayboluyor ve aniden dev gibi bir Roma hisarının hatları size doğru uzanıyor. İşte bu İngiltere sınırlarında Hadrian Duvarını takip eden kıyıdan kıyıya yürüyüşte tipik bir gün.

Northumberland Milli Parkı’nda bulunan duvar ile Walltown’da bir gün batımı. © DaveHead/Shutterstock

Hadrian Duvarı’nın Tarihi

15.000 Roma askeri tarafından inşa edilip beraberinde M.S.122’de Duvar’a adının verildiği imparatorun İngiltere’ye ayak basmasıyla, Hadrian Duvarı, 300 yıl boyunca Roma İmparatorluğunun kuzey sınırı olarak hizmet etmiştir. Orijinal duvar, 80 eşleşen küçük hisar ve yarım düzine devasa büyüklükte silahlı şehirler olarak hizmet etmiş hisarlarla birlikte 80 Roma mili (şu an 73’e denk geliyor) uzunluğundaydı.

Hadrian Duvarı, bu kadar yüksek profilli bir statüye sahip olmasına ve duvarın etrafındaki büyük bir kısım halen daha kazılmamış olmasına rağmen, 1987’de Unesco Dünya Miras Listesi’nde yerini almıştır. 84 mil uzunluğundaki Hadrian Duvarı Ulusal Yolu, İngiltere’de en güzel vahşi görüntülerin ve en büyüleyici antik tarihinin yaşandığı yerler içerisinde keyifli bir yürüyüş yeridir.

Avrupa Gezi Yazıları İçin Tıklayınız

Batı ucunda, duvara ait kalıntılar daha az belirgindir, burada, Walton’un yakınlarında oluduğu gibi © Megan Eaves / Lonely Planet

Yürüyüş Lojistiği

Yürüyüşün tipik rotası Hadrian Duvarı’nın inşa edildiği yeri de içerisine alıp doğudan batıya doğru gitmektedir. Bu rota, Bowness-on-Solway’de yemek için ve genellikle bitiş noktası olan ve her akşam seyyahların hikayeler paylaştığı King’s Arms’ta bir içki içme heyecanı sunar.

Bununla birlikte, daha uygun hava koşulları bakımından, rüzgar/yağmuru arkanızda bırakmak ve öğleden sonraki güneşin gözünüzü rahatsız etmesi yerine arkanızda kalması için, batıdan doğuya doğru gitmenizi öneririz.

Çoğu yürüyüşçü, 5-10 gün içerisinde Hadrian Duvarı’nı tamamlar; South Shields’e doğru kıyıdan kıyıya bir yürüyüş yapmak içinse bir gün daha gereklidir. Yürüyüş boyunca biraz daha yavaş ilerlemek sizlere inanılmaz zengin bir gezi yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bu güzergah için günde 6-15 mil olarak hesaplanmaktadır (bazı günler mesafeler tepe arazisi nedeniyle daha kısa olabilmektedir).

Dünyanın En Uzun Yürüyüş Yollarını Merak Ediyorsanız Bu Yazımız Tam Size Göre

Hangi yolu seçerseniz seçin Hadrian Duvarı boyunca koyunlar size eşlik edeceklerdir © Megan Eaves / Lonely Planet

Ulusal Yol meşe palamudu sembolüyle yol tabelalandırılmıştır. Kaybolmak çok zor olsa da, yürüyüşün büyük bir kısmını vahşi topraklar kapsar, bu nedenle yanınızda iyi bir harita, pusula ve rehber kitabı bulundurmanız önemlidir.

Meşe sembolü, Gilsland yakınlarındaki yol boyunca sizlere yol gösterecektir© Megan Eaves / Lonely Planet

Bowness-on-Solway’den Gilsland

Mesafe: 35.5 mil/3 gün

Hadrian Duvarı’nın Cumbria’ya ait bölümü, düz bir körfezin üzerindeki Bowness-on-Solway’in küçük bir kasabasından aynı isimle, İngiltere kırsal kesiminin resimli kitabından çıkmış gibi duran dağlık yeşilliğe doğru tırmanıyor. Carlisle şehrinde bir gece şehirciliğe dair bir son noktayı koymaktadır.

Kendisini Carlisle’dan sonra açığa çıkarmaya başlayan ve o zaman dahi ortaya çıkmasıyla kaybolması bir olan Romalıların duvarın yanına kazdıkları büyükçe hendekler, vallum ile bu kısım boyunca arkeolojik kalıntılar seyrektir.

İnka Yollarında Yürümek Yazımızı Mutlaka Okumalısınız

İlgili Yazılar
İlk durak Bownes: Buluşma noktasına gelindikten sonra Solway Körfezi boyunca yürüyüş başlar
© Megan Eaves / Lonely Planet

The Crags

Mesafe: 22 mil/2 gün

Bütün yürüyüşün en zor ve muhteşem kısmı olan Crags, bir dizi dolerit kayalıklardan oluşmaktadır: Whin Sill olarak bilinen jeolojik bir olaydır. Roma planlamacıları bu doğal sınırdan, kuzeye bakan uçurum kenarına duvarı inşa ederek faydalanmışlardır.

Bu engebeli kısmın ortasında bulunan Roma suru belki de İngiltere’dekilerin en ünlüsüdür: Housesteads, bir zamanlar 800 Roma askerine ev sahipliği yapmaktaydı. Ayrıca, 1991 yapımı RobinHood: Hırsızlar Prensi ile meşhur olup kusursuz bir şekilde yerleştirilmiş iki kıvrım arasında bulunan alçak bir nokta olan Sycamore Gap’den de geçersiniz.

Robin Hood: Hırsızlar Prensi filmi ile ünlenmiş SycamoreGap © Megan Eaves / Lonely Planet

Crags’den Newcastle’a

Mesafe: 35.5miles/2–3 days

Crags’den sonra, yol Brocolitia suruna gelmeden önce Northumberland’ın vahşi çimenlikleri ile birleşir (Mithras Tapınağı’na, Roma güneş tanrısına adak yapmak için uğramayı unutmayın). Tepeye çıktıktan sonra, Newcastle’a doğru yürüyüşün geri kalanı için yol gösterici Tyne Nehri’yle karşılaşacağınız ilk yer olan Chollerford köyüne inersiniz.

Ayaklarınızı dinlendirin: Shields Feribotunda yorgunluğunuzu atın © Megan Eaves / Lonely Planet

Newcastle’dan South Shields’a

Mesafe: 23.5 mil/1-2 gün

Newcastle-upon-Tyne’den South Shields’in sahil kasabasına yürüyüş genellike kentsel dağılma şeklini almaktadır. Newcastle merkezinin 3.5 mil doğusunda bulunan Segedunum’daki sur, Hadrian Duvarı Ulusal Yolu’ndaki en sonuncu (ya da hangi yoldan gittiğinize göre ilk) suru temsil etmektedir. Yürüyüşü tamamlamak isteyenler kıyıya ulaşmak için daha doğuya doğru yola koyulmak isteyeceklerdir. Segedunum’un ötesinde, yolculuğun tek ayakta geçmeyecek olan kısmı olan yedi dakika boyunca Shields Feribotu ile Tyne üzerinden geçeceksiniz. Sonrasında ise Sandhaven Plajı’nın kumlu kıvrımları ve Kuzey Denizi’nin ayaklarınızı serinletmek için serin suları, kısa bir cadde gezintisine bakacak.

Yeme-içme

İngiltere’nin bu bölümünde gerçekten de olağanüstü barlar olduğu için doyurucu bir yemeğe her zaman ulaşabilirsiniz: Kuzu rosto, yerel balık ve biftek-ale, turtalar öne çıkan bazı örneklerden. Devasa kahvaltılara ek olarak, çoğu uyku seçeneği yürüyüşçülere paketlenmiş öğle yemeği organize edebilmektedir.

Büyük surlar haricinde yol üzerinde yürüyüşçüler için piknik alanları bulunmakta, bu yüzden öğle yemeği nefes kesici manzaralar ile çılgın bir olaya dönüşmektedir. Yalnızca duvara ya da onun küçük surlarına asla oturmamayı (dokunmamayı ya da zarar vermemeyi) ve bütün çöplerinizi toplamayı unutmayın.

Orada ne giyilir: rahat ayakkabılar, ceket ve su geçirmez her şey! © Megan Eaves / Lonely Planet

Orada ne giyeceğinize ve yanınıza ne alacağınıza dair tavsiyeler

Tek bir kelime, su geçirmez. Bazı noktalarda aşırı, sağanak yağmur altında yürüyeceksiniz. Kocaman trekking çizmeleri şart olmasa da ıslak koşullarda yardımcı olabilir. En kötü ihtimale karşı blister kiti de şarttır.

Chollerford dışındaki duvarın yolunu işaret eden görkemli bir oyuk © Megan Eaves / Lonely Planet

Yazının orijinal halini Lonely Planet sitesinden okuyabilirsiniz. Bu yazı Lonely Planet yazarlarından Megan Eaves tarafından yazılmıştır. Daha fazla bilgiye ulaşmak için siteyi ziyaret etmelisiniz.

Çeviri ve düzenlemeler için gönüllü yazarımız Gülnihal Kafadar‘a teşekkür ederiz.

En Güncel Arkeoloji Yazılarına Bu Başlığımızdan Ulaşabilirsiniz

 


Kaynak Lonely Planet

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 yorum
  1. cengiz diyor

    çok güzel bir deneyim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More