Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Dünyanın En Uzun 7 Yürüyüş Yolu

Yürüyerek iki Afrika ülkesini geçmek mümkün, Himalayalar'ın eşsiz doğasına tanık olmak da...

Antermoia Rosengarten group
0 1.514

Yürüyerek iki Afrika ülkesini geçmek mümkün, Himalayalar’ın eşsiz doğasına tanık olmak da…

Bilim insanlarının sık sık, insan vücudunun yürümek ve hatta uzun mesafeler katetmek üzere tasarlandığını söylemelerinde doğruluk payı var. Hafta sonları ufak ufak, gezinti niyetine başladığınız doğa yürüyüşleri zamanla daha uzun ve daha dik parkurlara kaymaya başladıysa, sizin de bu heybetli yerlerin hayalini kurma vaktiniz geldi demektir.
İşte dünyanın çeşitli yerlerinden görkemli yürüyüş yolları!
Amerika’yı yürüyerek geçmek
yürüyerek amerika
 Adı: Pasifik Zirvesi Yolu
Nerede: Meksika’dan Kaliforniya’ya, Oregon ve Washington üzerinden Kanada’ya uzanıyor
Uzunluğu: 4,265 km
Size ne katacak: Sadece parkurun adını söylediğinizde bile herkes susacak!
Kuzey Amerika, bu yazıya da konu olan patikalardan birkaçına ev sahipliği yapıyor. Parkuru daha önce tamamlamış olan Philip Kramer’a göre Pasifik Zirvesi Yolu’nu kısmen bile yürüyecekseniz, yanınızda bolca su bulundurmanız gerekiyor çünkü yolunuzun üzerinde geçmeniz gereken Sonora ve Mojave çölleri olacak. Kuzeye doğru çıktıkça yükseklik değişiyor ve farklı iklimlerde yürümek insana değişik toplumlar ve şehirler ile tanışma fırsatı sunuyor. “Doğa sporlarına tutkun bir insan için mutlaka yaşanması gereken eşsiz bir deneyim,” diyor Kramer.
Trans Kanada Yolu
trans kanada
Adı: Trans Kanada Yolu
Nerede: Tüm Kanada boyunca kıvrılarak devam ediyor
Uzunluğu: 18.000 km (tamamlandığında 24.000’i bulacak)
Size ne katacak: Eğer bitirebilirseniz, dünyada bu işi yapabileceğiniz daha uzun başka bir parkur yok
Dünyanın en uzun yürüyüş parkuru olan Trans Kanada Yolu halen inşa ediliyor ve şu anda %80’i tamamlanmış durumda. Kanadalı yetkililer, dünyanın en uzunu olan yolun 2017’de tamamlanacağını ve 24.000 km uzunluğa erişeceğini ifade ediyorlar.
İtalyan parkuru
Antermoia Rosengarten group

Adı: Büyük İtalyan Yolu (Sentiero Italia)

Nerede: İtalyan Alpleri’ni geçerek ülkenin içlerine doğru ilerliyor
Uzunluğu: 6.166 km.
Size ne katacak: Alpler’i geçerek İtalya’ya ulaşma fikri kulağa hoş geliyor!

İtalya boydan boya kaç kilometre ki zaten diye düşünebilirsiniz ama konu, yolları takip ederek kıvrılan bir parkur olunca mesafe de uzayabiliyor. Kuzeyden başlayan ve güneyde, çizmenin en uç noktasına kadar ilerleyen yol boyunca inanılmaz bir manzara ve tabii ki eşi benzeri olmayan bir yiyecek kültürü sizi bekliyor.

 

Japon adasında gezinti

Asahi dake, peak of Hokkaido

Adı: Hokkaido Doğa Yolu
Nerede: Hokkaido Adası, Japonya
Uzunluğu: 4.585 km.
Size ne katacak: Aktif bir volkanın çevresinde yürüyüş keyfi…
Japonya’nın en güzel doğal parkları ve tarihi sit alanları ile de bağlantılı olan parkur aynı zamanda, volkanik aktivitenin hayat verdiği muhteşem göllerin ve ormanların arasında vakit geçirme şansı sunuyor.
İlgili Yazılar

Someries Kalesi: Harabe Köşk

Yürüyerek iki Afrika ülkesini geçmek
Tarihi Baker Parkuru

Adı: Tarihi Baker Parkuru

Nerede: Uganda’dan Güney Sudan’a uzanıyor
Uzunluğu: 805 km.
Size ne katacak: Bölgedeki iç savaş yüzünden çok az insan bu parkuru tamamlayabilmiş. Onlardan biri olmak istemez misiniz?
Diğer örneklere göre mesafesi çok daha kısa olsa da , Afrika’nın en uzun yürüyüş yolu olması ve Güney Sudan’da 2013’te şiddeti iyice artan iç savaş nedeniyle ulaşım yapılamaması burayı özel kılıyor. Geçen yıl barış anlaşması imzalandıktan hemen sonra bölgeye giden Julian Monroe Fisher ve ekibi ilk defa bu yolun tamamını geçme şansını yakaladılar. Bölgede işlerin normale dönmeye başlamasıyla tur operatörleri Cuba kentine gidip gezi planlarını hazırlamaya başladılar bile…
Himalayaların eşsiz doğası
Büyük Himalaya Yolu

Adı: Büyük Himalaya Yolu

Nerede: Himalayalar
Uzunluğu: Nepal’de yer alan kısmı 1.700 km. (Tamamı 4.585 km)
Size ne katacak: 6.200 metreye ulaşan bir irtifada dağ yürüyüşü yaptınız mı hiç?
Himalayalar’ın havasını koklamak isteyen her insanın bir defa geçmesi gereken bir parkur. Birçok insana göre dünyanın en muhteşem manzarasına sahip olan bu yol, Nepal, Bhutan, Hindistan ve Pakistan topraklarından geçiyor. Fakat Hindistan ve Nepal’de bulunan kısmı yürüyüş şartları ve güvenlik açısından çok daha müsait. Bölgeyi iyi tanıyan Robin Boustead’e göre parkur zor değil, “çok zor”, fakat bu yolu geçmek insanı baştan aşağı değiştiriyor ve macera bittiğinde eve bambaşka bir insan olarak dönüyorsunuz.
Kuzeyden güneye Yeni Zelanda
Te Araroa yolu

Adı: Te Araroa

Nerede: Yeni Zelanda’nın en kuzeyindeki Reinga Burnu’ndan başlıyor ve en güneydeki Bluff’ta bitiyor
Uzunluğu: 3.000 km.
Size ne katacak: Gerçek bir ada macerası
Kendinize 50 – 80 gün arasında bir vakit ayırın ve hayatınız boyunca unutamayacağınız bir maceraya hazır olun. Yeni Zelanda’nın iki adasını da baştan aşağıya geçen yol boyunca inanılmaz güzellikte ve el değmemiş sayısız göl, orman ve dağ sırasından geçeceksiniz. Parkur ilk defa 1998 yılında Geoff Chapple tarafından tamamlandı ki burayı geçmek hiç de göründüğü kadar kolay değil.
Kaynak: gezigrubu.org

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More