Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

144 Yıllık Nadir Görülen Bir Geminin Enkazına Ulaşıldı

0 332

İki dalgıç kaşife göre; tipik olarak Büyük Göller’de uzun yolculuklar için kullanılmamış olan nadir yelkenli gemilerden 144 yıllık gemi enkazı, Ontario Gölü’nün New York kıyılarındaki derin sularda bulundu.

Batı New York merkezli araştırmacılardan Jim Kennard ve Roger Pawlowski, başlangıçta New York Oswego sularının 350 fit derinliğinde yan tarama radarı kullanırken enkazla karşılaştıktan 3 yıl sonra eylülde onu ‘Siyah Ördek’ olarak tanımladıklarını Cuma günü ilan ettiler.

Mavna-şalopa (küçük yelkenli) olarak bilinen 51 fit uzunluğunda, tek direkli gemi, Ağustos 1872’de gölün doğu kıyısına doğru eşya taşırken bir fırtına esnasında battı. Gemide bulunan insanlar; sadece gemi kaptanı, karısı ve mürettebattan bir kişiydi. Hepsi küçük bir bota binip sekiz saat sonra kıyıya ulaşarak kurtuldular.

Kennard, Associated Press’e şunları anlattı; “Sadece birkaç küçük yelkenli Büyük Göller’de açılıyordu. Gemi kayıtları üzerine yapılan bir araştırma, bölgede inşa edilen sadece yaklaşık bir düzine küçük yelkenliye referans olduğunu gösterdi. Siyah Ördek enkazı, Büyük Göller’de var olan tek tam olarak bozulmamış küçük yelkenli olduğuna inanılıyor.

gemi-enkazi

New York takımının keşiflerine sponsor olan Ohio, Toledo’daki Büyük Göller Ulusal Müzesi’nde arkeoloji müdürü Carrie Sowden; “Kesinlikle nadide bir eser,” dedi. Geminin kare ön ve arka tarafı ve düz tabanı ile basit dizaynı, kargoları yüklemek ve boşaltmak için sahile çıkmasında kolaylık sağlamış.

Sowden; “Şekillerinden dolayı mavnalar, iş atlarıdırlar. Onlar, su yoluyla hızlı hareket etmek için değil, çok sayıda kargo taşımak için oradadırlar,” dedi.

İlgili Yazılar

Tipik olarak Büyük Göller’de kısa yolculuklarda ya da nehirlerde kullanılan küçük yelkenliler, açık sularda kuvvetli rüzgarlar ve dalgalara göre inşa edilmemişler. Siyah Ördek, Oswego’dan Ontario Gölü’nün doğu kıyıları üzerindeki Sackett Limanı’na 40 millik bir seyahat esnasında 8 ağustos 1872’de böyle koşullara yakalandı. Gemi, fırtına esnasında bir sızıntı başladıktan hemen sonra battı.

Kennard; “O tür bir vurguna karşı koyabilecek şekilde inşa edilmemiş,” dedi.

ontario-gemi

Siyah Ördek, Rochester’dan Pawlowski ve yakınlardaki Fairport’tan Kennard için en son Ontario Gölü gemi enkazı keşfi olmuştur. Bu yılın başlarında onlar ve takımın bir üçüncüsü olan Roland “Chip” Stevens, 1803’te bir fırtına esnasında batan Washington küçük yelkenli gemisinin enkazını bulduklarını duyurdu. Araştırmacılar; buluşun, Büyük Göller’deki onaylanmış ikinci en eski gemi enkazı olduğunu söylediler.

Dünya’nın En Etkileyici 10 Gemi Enkazı

Çeviri: Elif Targan

Kaynak: cbsnews


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More