Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Eski Mısır’ın Şimdiye Kadar Üretilen En Gerçekçi Canlandırması Yapıldı

Eğitici mod, kullanıcılara Antik Mısır’ı derinlemesine inceleme şansı verirken aynı zamanda firavunların hayatlarını, gerçek eserlerin canlandırılmasını ve mumyalama gibi eski uygulamaları en çarpıcı detayına kadar keşfedebiliyorlar.

0 4.985

Eski Mısır’ın şimdiye kadar üretilen en gerçekçi canlandırmasına sahip olan Ubisoft’un “Origins” adlı en son Assassin’s Creed oyunu Cuma günü piyasaya çıktı. Oyun tasarımcıları, Eski Mısır’ı çarpıcı ayrıntılarla canlandıran muhteşem, gerçekçi bir dünya yaratmak için tarihçilerle ve eski Mısır bilimcilerle yakından çalıştılar. İlk kez oyun, savaşsız bir ‘keşif modu’ içerdiğinden sınıflarda bir eğitim aracı olarak öğretmenler tarafından kullanılabilir.

Ubisoft, sitesinin soru ve cevap kısmında tarih kitaplarında kolayca bulunamayan Mısır yaşamındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olmaları için tarihçiler ve Mısırlı uzmanlarla çok yakından çalışmak zorunda olduklarını belirtti. “Bazı durumlarda bu eksiklik bize, eski oyunlarda yaptığımız gibi bilinen tarihi yeniden canlandırmak yerine Eski Mısır’ın bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak ve tasvir etmek konusunda zorluklar yaşattı. Bu sebeple, sanat ekibimiz tarafından gerçeği ve o zamanki Eski Mısır’ın verdiği genel hissi yansıtmak için yapılan inanılmaz çalışmaya fazlasıyla güveniyoruz.”

TRAİLER YOUTUBE LİNKİ

Ubisoft’un bu proje için danıştığı kişilerden biri, Sherbrooke Üniversitesinde Mısır bilimci ve tarih profesörü ve aynı zamanda Quebec City’de ki Merici Kolejinde bir genel tarih, araştırma ve politika yöntembilimi profesörü olan Evelyne Ferron’du.

“Ekibe, o zamanlarda evlerin neye benzediği ve hangi renklerin kullanıldığı konusunda yardımcı oldum. Düşünmek zorunda olduğum konulardan birisi de, Cleopatra döneminde ki elbette orada piramitler de vardı ama o zamanlar 2.000 ila 2.500 yıllık olmalarıydı.” diyor Bayan Ferron [MobileSyrup aracılığıyla]. “Yani biz, piramitlerin kireçtaşının beyaz yüzeyiyle kaplı olduğunu biliyorduk fakat aynı zamanda onların kumla soldurulması gerekiyordu çünkü Mısır’da kumlar her şeyi kaplıyordu.”

YOUTUBE LİNKİ TRAİLER 2

Assassin’sCreed: Tarihsel Gerçeklikle Tarihsel Kurgunun Buluştuğu Yer

Ubisoft tarafından geliştirilen aksiyon-macera türündeki video oyunu serisi Assassin’s Creed, tarihsel kurguyu, gerçek tarihsel olaylar ve figürlerle harmanlıyor; oyuncuları eski Kudüs’ten ve Şam’dan Osmanlı liderliğindeki Konstantinopolis’e, 15. yüzyıl Floransa, Venedik ve Roma ve Victoria Dönemi Londra’sına götürerek onların büyük tarihsel olayların çarpıcı detaylarını tecrübe etmesini sağlıyor. Serideki en son oyun olan Assassin’s Creed Origins’de ise oyuncular, Batlamyus Dönemi Mısır’ını gerçekçi bir şekilde keşfediyorlar.

İlgili Yazılar

Ubisoft, “Tam tarih vermek gerekirse oyun, M.Ö. 49’da, yani Mısır tarihindeki önemli bir zamanda başlıyor” diye belirtmektedir.”Yüzyıllar boyu süren ihtişam ve başarıların ardından, Eski Mısır şimdi sonunun başlangıcındadır. Yakında firavun dönemi sona erecek, Tanrılar ölecek ve yaşam tarzı sonsuza kadar değişecektir. Yeni bir dünya düzeni gelmektedir. Bunların hepsi, Cleopatra gibi destansı insanların tahta geçmek için savaşmasıyla başlamıştır.

Yeni oyun, oyuncuları binlerce yıldır Eski Mısır’ı etkisi altına alan hayal ve mistisizmi tetikleyen tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Büyük Piramitlerin sırrı ne? Hayvan kafalı adamlar kimler? Tanrılar kimdi ve neler yaptılar?

TRAİLER 3 YOUTUBE LİNKİ

 Assassin’s Creed Keşif Turu

Ancak, kan ve savaş olmadan eski Mısır’ın inanılmaz grafikleri ve canlandırmasını görmek isteyenler insanlar ne olacak? ‘Keşif Turu’ adı verilen yeni bir mod sayesinde, oyuncular şimdi bunu yapabilecekler. Eğitici mod, kullanıcılara Antik Mısır’ı derinlemesine inceleme şansı verirken aynı zamanda küratörlüğünü tarihçiler ve Mısır bilimcilerin yaptığı düzinelerce rehberli turla antik kentleri, firavunların hayatlarını, gerçek eserlerin canlandırılmasını ve mumyalama gibi eski uygulamaları en çarpıcı detayına kadar keşfedebiliyorlar.

Ferron “Farklı duraklarınız var ve birine ulaştığınızda orada mumyalama süreci gibi yazılı bir açıklama göreceksiniz. Ama orada mumyalama hakkında bilgi veren bir konuşmacı da olacak.” dedi [MobilSyrup aracılığıyla]. “Hikayede yeri olmayan karakterlerin organları çıkarıldığında duyacağınız gerçekçi bir ses bile olacak. Öğrencinin yaşına ve eğitim seviyesine bağlı olarak görsel, bilgilendirici ve yazılı açıklama çoğunlukla evrensel olacaktır.”

Bir oyun sever olsa da olmasa da tarih meraklılarının, Assassin’s Creed: Origins’de görülen Eski Mısır’ın çarpıcı canlandırmasına hayran kalacaklarına kuşku yoktur.

### Eski Mısır’da Mumyalama

### Eski Mısır’da Tıp Uygulamaları

Haber: Nurhan İrem Kızıler


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More