Endonezyalı “Hobbitler”in Homo Erectus İle İlişkisi Bulunamadı

0 46

2003’te Endonezya’daki Flores adalarında keşfedilen küçük insan ırkı Homo Floresiensis’in kemikleri üzerinde gerçekleştirilen en kapsamlı çalışma, bu ırkın yaygın olarak inanılanın aksine Homo erectus (ilk insan)’tan değil, daha çok Afrika’daki bir soydan evrimleştiğini ortaya çıkardı.

Ulusal Avustralya Üniversitesi (ANU) tarafından yapılan araştırma, ufak yapılarından dolayı “hobbitler” adı verilen ve neredeyse Homo habilis ırkının kız kardeşi sayılan Homo floresiensis ırkının Afrika’da 1.75 milyon yıl önce bulunan en erken bilinen insan ırklarından biri olduğunu ortaya koydu.

Yapılan araştırmadan elde edilen bilgi, Homo floresiensis’in Java’nın Endonezya anakarasında keşfedilen fosiller sayesinde bölgede yaşadığı bilinen tek ve daha geniş erken insanımsı Homo erectus’tan evrildiği ile ilgili popüler teoriye dair kanıt olmadığı sonucuna vardı.

Araştırma lideri ANU Arkeoloji&Antropoloji Okulu’ndan Dr. Debbie Argue sonuçların, Homo floresiensis keşfedildiğinden beri hararetle süregelen tartışmaları sonlandırmaya yardımı dokunacaktır, dedi.

Dr. Argue: “Analizler yalnızca soy ağacında Homo floresiensisin muhtemelen Homo habilisin kardeş soyu olduğunu gösteriyor. Bu, iki ırkın da ortak bir atayı paylaştığı anlamına geliyor.” diye ifade ederek ekledi;

“Homo floresiensisin Afrika’da evrimleşmesi ve göçmesi ya da ortak atanın Afrika’dan hareket edip bir yerlerde Homo floresiensis’e evrimleşmiş olması mümkün.”

Homo floresiensis’in yeniden tasarlanmış kafatası

Homo floresiensis’in Flores’da 54.000 yıl kadar önce yaşadığı biliniyor.

Araştırma, araştırmacılara yeni bulunan türlerin insanın evrimleşme ağacında nereye ait olduğunu keşfetme olanağı sağlayan Avusturalya Araştırma Konseyi’nin 2010’da yaptığı bağışın sonucunda gerçekleşti.

Önceki araştırma daha çok kafatası ve alt çene üzerine iken, bu araştırma kafatası, çene, dişler, kollar, ayaklar ve omuzlardaki 133 veri noktasından yararlandı.

Elde edilen hiçbir verinin Homo floresiensis’in Homo erectus’tan evrildiğini desteklemediğini söyleyen Dr. Argue, sözlerine şöyle devam etti:

“Homo floresiensis’in Homo erectus’un soyundan gelip gelmediğine baktık. İkisini soy ağacında ilişkilendirmeye çalışırsanız son derece desteklenmeyen bir sonuç elde ediyorsunuz. Bütün testler bunun uyuşmadığını söylüyor. Varlığı sürdürülebilir bir teori değil bu.”

Dr. Argue, Homo floresiensis’in Homo erectus’tan daha ilkel olduğunun çene yapısı gibi pek çok özellik faktörü ile desteklendiğini belirtti.

“Mantıksal olarak, bu gerilemenin nasıl gerçekleştiğini anlamak zor olurdu — Homo erectus’un çenesi neden Homo floresiensis’te gördüğümüz ilkel haline geri evrimleşti?”

Dr. Argue, analizin ayrıca Homo floresiensis’in 1.75 milyondan yıldan fazla, daha erken bir zaman diliminde yayılmaya başladığını da destekleyebileceğini söyledi.

“Eğer olay bu şekilde ise, Homo floresiensis en erken Homo habilis’ten daha önce evrimleşmiş olurdu ki bu da durumu gerçekten arkaik yapardı.” dedi.

Flinders Üniversitesi ve Kuzey Avustralya Müzesi’nden Profesör Mike Lee, elde edilen veriyi analiz etmek için istatiksel modellemeyi kullandı.

Profesör Lee “Analizi yaptığımızda, Homo habilis ile olan ilişki hakkında gerçekten açık bir destek vardı. Homo floresiensis, insanın evrimleşme ağacında son derece birincil bir konumu işgal ediyor.” dedi ve ekledi; “Homo erectus ile alakası olmadığına %99 emin olabiliriz ve yaklaşık %100 olarak şekil bozukluğu gösteren Homo sapiens olmama ihtimali var.”

AVRUPA’DA BİR İLK 400 BİN YILLIK NEANDERTAL KAFATASI BULUNDU

İNSAN DOĞUMUNUN EVRİMİ: 1 MİLYON YILDIR YAPIM AŞAMASINDA OLAN İNANILMAZ BİR HİKAYE

Çeviri: Şerife Neslihan Erdiş

Kaynak: Ulusal Avustralya Australian National University

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.