Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

120 Yıl Sonra Parçası Bulundu ve Birleştirildi

0 265

Yapılan keşfin ardından Roma’dan kalma mermer levhaların parçaları birleştirildi.

roma yazıtı

Levha, yakın zamanda Reading Universitesi arkeologlarının kazı çalışması yaptığı Silchesterdaki Calleva adlı bir yerleşkede 2,000 yıl önce tahrip görmüştü.

Üzerinde “AT” ifadesi bulunan parça, ilk olarak 1891 de bulunmuştu. 10 metre uzağında, eş parçası olan “BA” yazıtı 2013 yılında bulundu.

Bir ölçüde parçalar, Fransız kavmi olan ”Atrebates” ismini oluşturdular. Şimdilerde Hampshire’de kazı alanı olan yerleşim yerinin bölgeye özgü insanlar tarafından kurulduğu düşünülüyor.
Son Roma imparatoru Nero dönemine ait olduğu düşünülüyor
Üniversitenin arkeoloji departmanından Prof. Mike Fulford şunları kaydetti:
“Arkeoloji, bizleri şaşırtmaktan vazgeçmiyor, 2000 yıllık parçaları birleştirip bir bütün haline getirmek ender gerçekleşecek bir olay.”

İlgili Yazılar

“2013 yılında gün yüzüne çıkarttığımız, 1.yüzyılın ortasında bir anıt yıkımından kalan parça, başlı başına  olağanüstü”
“Halihazırda,sadece yazının alt kısmını okuyabildik lakin üst kısım gizemini korumakta.”

“Nero’nun kendi döneminde Silchester’da yapı oluşturma projeleri düzenlediği düşünülüyor. Levhaların o dönemden kalıp kalmadığı ayrı bir merak konusu.”

yazıt kazı alanı

Mermer levhanın o dönemde önemli bir yapının inşası adına olduğu düşünülüyor. Ayrıca Boudica’nın Roma İmparatorluğuna karşı isyanı sırasında parçalandığı arkeologların varsayımları arasında.
Kazı çalışmasının ardından Roman yazıt bilimcisi Dr. Roger Tomlin parçaların aynı objelere ait olduğunu ve boyutlarının eşleştiğini doğruladı.
Reading Belediye Meclisi başkanı Paul Gittings bu 2,000 yıllık kültür izi taşıyan parçaların eşleştiğini görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

 

Haber Düzenleme: Cihan Ünlü

Kaynak: bbc


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More