Bir Arkeologla Sevgili Olmak İçin Yeterli 10 Bahane

0 690

Kadim medeniyetlerin sırlarını bizlere ulaştıran Arkeologlar sevgili olmak için ideal insanlar. Neden mi? Bir bakın isterseniz…

Untitled-1

1. Entelektüel Birikimleri Vardır

entelektuel-birikimleri-vardir

4 yıl boyunca üniversite sıralarında aldıkları eğitim hep Antik Yunan, Antik Roma, Antik Mısır, Anadolu, Sümer, Babil, Asur gibi bir çok medeniyetin kökleri hakkındadır. Bu nedenle bugünkü medeniyetlerin neredeyse köklerine dair ciddi bir bilgiye sahiptirler. Bu da onları toplum içinde entelektüel birisi yapar. Aynı zamanda bir arkeolog bir mimar, bir mühendis, bir sosyolog, bi dil bilimci ve bunlar gibi bir çok meslek grubuyla ilişkilidir. Ve bu meslek gruplarıyla ilgili temel anlamıyla bir bilgiye de sahiptir.

2. Gezmeyi ve Yeni Yerler Görmeyi Severler

gezmeyi-ve-yeni-yerler-gormeyi-severler

Bir arkeoloğun olmazsa olmaz şeylerinden birisi seyahattir. İmkan bulduğu sürece görmek istediği her yere gider. Bu da onunla vakit geçirmenin ne kadar keyifli olduğunu gösterir.

Untitled-1

3. Anlayışlı ve Hoşgörülüdürler

anlayisli-ve-hosgoruludurler

Arkeologlar genel itibariyle bilgi birikimleriyle de ilintili olarak tam bir anlayış ve hoşgörü makinesidir adeta. Herkesin kolayca sinirlenebileceği olaylar karşısında onlar sukunetlerini korurlar. Başka birisini kızdıracak bir şeyi ona karşı yaptığınızda size saygı gösterdiğini görecek ve hoşgörüsüne hayran olacaksınız.

4. Hayata Bakış Açıları Farklıdır

hayata-bakis-acilari-farklidir

Olaylar karşısında farklı bir duruş sergilerler. Herkesin stabil olarak yorumladığı olaylara herkesten farklı bakarak sizi de şaşırtacak bir biçimde yorumlarlar. Bu açıdan size farklı bir ufuk sağlayabilirler.

5. Zor Koşullarda Yaşamaya Alışıktırlar

zor-kosullarda-yasamaya-alisiktirlar

Her arkeolog için kazılar aynı zamanda zorlu birer maratondur. Güneşin kavurucu sıcağında toprağı eşeleyip duran bir arkeolog için zor yaşam koşulları sıkıntı oluşturmaz. Onları tek başlarına doğaya bırakın mutlaka bir çıkış yolu bulacaklardır. Bu da onları fazlasıyla çekici kılmak için yeterli.

Untitled-1

6. Geçmişlerini Korurlar

gecmislerini-korurlar

Her arkeolog işiyle de bağlantılı olarak geçmişini unutmaz. Hatta geçmişine dair doneleri itinayla korur, gözetler. Onların bu hassasiyetleri sizi de etkileyecektir. Sizin bile unuttuğunuz bir şeyin, bir nesnenin bir anda karşınıza çıktığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

7. Estetik Değerleri Yüksektir

estetik-degerleri-yuksektir

Arkeologlar kesinlikle zevk sahibi insanlardır. Onlar için estetik önemlidir ve hayatlarının bir parçasıdır. Çünkü yıllarca derslerde en ünlü heykeltraşların heykellerini incelemiş oradaki sanatı görmüş ve yorumlamışlardır. Bir ortama girdiğinizde güzel ve şık giyinmiş ve bu şıklığına herkesten farklı olarak bir şeyler katmış birisini görürseniz o kişinin arkeolog olma olasılığı yüksektir.

8. Aristokrat Bir Duruşları Vardır

aristokrat-bir-duruslari-vardir

Arkeolog denildiğinde çoğu insanın aklına gelen ağzında pipo, başında ressam şapkası figürü yalan bir figür değildir. Arkeologlar böyle bir duruş içinde bulunmayı severler. Sanki her an Aristo’dan, Sokrates’ten bahsedecekmiş gibi dururlar. Onların bu duruşlarından gözünüzü almanız pek mümkün değil.

9. Keşfetmeyi Severler

kesfetmeyi-severler

Sadece tarihi değil insanı keşfetmeyi de severler. Kız, erkek her arkeolog karşısındaki insanın görüşlerine, düşüncelerine değer verir ve o insanın yeni özelliklerini keşfetmeyi sever. Keşfedilmek bir ilişkideki en önemli detaylardan birisi değil midir? Hayatınıza bir kaşif katın…

10. Sanatsal Faaliyetlere Çok Meraklıdırlar

sanatsal-faaliyetlere-cok-meraklidirlar

Sosyal hayatınızı renklendirmek için bir arkeolog en ideal adaylardan birisidir. Tabi sanatı seviyorsanız. Nerede bir sinema, tiyatro, opera, bale var orada kesinlikle bir arkeolog olur. Resim sergileri, fotoğraf sergileri de onlar için yaşam alanlarındandır.

Untitled-1

Kaynak: Ofpof

Ofpofer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.