Batı Karadeniz’in Antik Kenti Tieion…

Tieion, Miletos kolonisinden gelen bir kenttir. Kuruluşu tam olarak ne zaman olduğu bilinmemekle birlikte M.Ö. 3-4. yüzyılda dayandığı söylenmektedir

0 110

Tieion Antik Kenti, Zonguldak ili sınırları içerisinde yer alan Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunmaktadır. Zonguldak il merkezinden Filyos beldesi yaklaşık 57 km. D010 yolu üzerinden sırasıyla Eceler, Çaycuma ve Filyos’a ulaşabilirsiniz. Hatta Zonguldak iline uçakla gidecek iseniz Filyos beldesine sadece 12 km. lik bir yol ile ulaşabilirsiniz.

Tieion, Miletos kolonisinden gelen bir kenttir. Kuruluşu tam olarak ne zaman olduğu bilinmemekle birlikte M.Ö. 3-4. yüzyılda dayandığı söylenmektedir. Batı Karadeniz yıkısında kurulan bu kent, liman ticareti amacıyla kurulmuş. Bu kentin tarih boyunca farklı isimlerle anılmış. Bunlar, “Tius, Tium, Tieium, Tios, Tion” dur. Bir rivayete göre de M.Ö. 7. yüzyılda Miletoslu din adamı olan Tios tarafından kurulduğu bilinmektedir.

1. Derece sit alanı içersinde olan antik kentin ayakta durabilen yapısı hemen hemen hiç yok. Roma ve Bizans dönemlerinde bu kent hem aktif olarak kullanılmış hemde eklemeler yapılmış. Antik kente giderken çok büyük beklentiler ile gitmeyin. Daha önce dediğimiz gibi ayakta durabilen yapısı yok denecek kadar az. Gözle görülebilen kalıntılar arasında su kemeri, kale, antik tiyatro var. Bir de hamam varmış, ama biz göremedik. Bu kalıntılar arasında yer alan en önemlisi Filyos kalesi, içerisinde halen kazı çalışmaları devam ediyor. Kalenin girişinde güvenlik var. Ücretsiz olarak kalenin içerisini gezebiliyorsuz. Kalenin içerisinde yer alan bilgilendirme panosunda büyük fotoğraf üzerine işaretlenmiş olan kent kalıntılarının yerlerini görebilirsiniz. Şunu söylemden de geçmeyelim kalenin manzarası harika sadece kale ve bu manzara için bile Filyos’a gelinebilir.

Eğer yolunuz mağaralar zengini Zonduldak iline düşerse sırasıyla, Ayazma mağarası, Cehennemağzı mağarası, Kilise mağarası ve mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz Gökgöl mağarasında uğrayın. Bizim gibi, antik kentlerin her türlüsünü sever ve tek bir taş için bile giderim der iseniz Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki tarihi Miletos’a dayanan Tieion Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret edin. Ufak bir not eğer bizim gibi aracınızda ufak bir termos ve çayınız var ise, mutlaka kalenden Filyos’un muhteşem deniz manzarasına bakarak çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Anadolu’da Bulunan Diğer Antik Kentler Yapılan Gezileri Buradan Okuyabilirsiniz

Facebook üzerinden mobil bağlantı ile girdiyseniz galeride yer alan fotoğrafları düzgün göremeyebilirsiniz. Fotoğrafları görüntülemek için yazının orijinal halini görmeniz gerekmektedir. Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

gezginrehberler.com

Emrah Apaydın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.