Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Aziz Peter’i Simgeleyen 13. Yüzyıl Duvar Resmi Bulundu

0 228

Plovdiv’deki Büyük Bazilika alanında, Balkanlar’daki en büyük ilk Hıristiyan kilisesidir, çalışan arkeologlar Aziz Peter’i tasvir ettiğine inandıkları bir ortaçağ duvar resmi parçası buldular.

Bu parça yaklaşık olarak 13’üncü ve 14’üncü yüzyıla tarihlendirilmektedir.

Şimdiye kadar incelenmemiş bir kuzey nefi parçası olup Maria Louisa ve Çar Boris III bulvarları kesişimine çok yakın olan şehir Roma Kilisesi’ne çok uzak sayılmaz da.

Plovdiv Bulgar-dil haber sitesi podtepeto.com çok hassas ve ustaca çalışmalar gerektiren, her biri bir Konstantinopolis ustası işi olduğu düşünülen iki resimsel katman bulunduğunu açıkladı.

Siteye konuşan arkeologlar, bunun kilisenin antik ve ortaçağda büyük önem taşıdığı gerçeğini kanıtladığını belirtmekteler.

aziz-peter

Duvar resminin yakınında arkeologlar, Avram isminin belirgin bir şekilde göze çarptığı bir donör yazıtı buldular. Raporda bunun Bizans Yunancası olduğu belirtilmektedir.

İlgili Yazılar

Bu ortaçağ kilisesinin yakınındaki bir nekropole hizmet ettiği düşünülmektedir. 10’uncu veya 11’inci yüzyılda kurulmuştur.

Kazı lideri Zheni Tankova, bölgenin tarihlendirilmesini sağlayacak olan yeterli bilgiye sahip olunduğunu söylüyor.

Tankova, Piskoposluk Bazilikası’nda bulunan ortaçağ fresklerinin son derece nadir olduğunu ve bunun da bölgeyi daha önemli ve çok yönlü yaptığını söylüyor.

Raporda, ibadet evinin ana girişindeki lobide inanılmaz güzellikte çok renkli tavus kuşunun da dâhil olduğu pek çok güzel kuş tasviri bulundu.

Yunan Adası Yakınında 22 tane Antik Gemi Enkazı Bulundu

 

Çeviren: Bünyamin Tan

Kaynak: sofiaglobe


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More