Antalya’daki Kazılarda Mermer Medusa Başı Bulundu

0 22

Antalya’da kazı çalışmalarını sürdüren arkeologlar mermerden yapılmış Medusa başı buldu.

Nebraska Üniversitesi’nden sanat tarihçisi Michael Hoff başkanlığında, Türkiye’den öğrencilerden oluşan kazı ekibi tarafından keşfedilen baş, Antalya’nın Alanya ilçesi Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarıldı.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi yakınlarındaki Roma döneminden kalma antik kent, Alanya’nın 60 kilometre doğusunda yer alıyor. Burası, antik çağda Dağlık Kilikya olarak bilinen bölgede ve Akdeniz kıyısında bulunuyor.

medusa başı

Site, Roma dönemine hamam, dükkânlar, sütunlu caddeler ve yerel meclis evi gibi yapılar içererek bir Roma karakolunun tüm özelliklerini taşıyor. Hoff ve kazı ekibi bu alanın bir ticaret merkezi olarak kullanıldığını söylemek için ellerinde yeterli kanıtı olduğunu düşünüyor.

Alan, Hıristiyanlar tarafından Pagan yapıtlarının yıkılmasından sonra inşa edilmiş olmasına rağmen Medusa başı korunmuş olarak bugüne kadar geldi. Efsanevi yaratığın kötülüklerini önlemek için üzerine kapılar inşa edildiği, böylece yapısını koruduğu düşünülüyor. Ekip Medusa başını küçük bir tapınak olduğu düşünülen bir yapının temeli yakınında buldu.

Ekip 2012 yılında karmaşık geometrik desenlerle kaplı 1600 metre karelik bir havuz ve 2013 yılında mermer taşından yapılmış bir Afrodit heykeli de bulmuştu.

 

Kaynak: kulturservisi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.