Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

Altay Cumhuriyetinde Ortaya Çıkarılan Robin Hood’un Mezarı

Türk'lerin Robin Hood'u bulundu...

0 3.500

Ortaçağ okçusunun “eşsiz ok kılıfı” ve demir uçları olan okları, bir kayalıktaki oyukta tahta lahiti ile birlikte bulundu. İki yerli insan, Kokorya köyündeki mezarlığa tesadüfen rastlamış. İçinde yetişkin bir adamın kemikleri, huş kabuğundan yapılmış bir ok kılıfı, ok milleri ve demir ok başlıkları, karışık süsler ve ağaç köklerinden yapılmış malzemeler ve bunun yanında ipek şeritler var.

“Bu ok kılıfı, büyük bir keşif, çok iyi korunmuş. Yapısını anlamak için daha ayrıntılı inceleme yapmak önemli olacatır.” Resim: Almadakov E.A
“Bu ok kılıfı, büyük bir keşif, çok iyi korunmuş. Yapısını anlamak için daha ayrıntılı inceleme yapmak önemli olacatır.” Resim: Almadakov E.A

Bu mezarda yatan adamın, tıpkı İngiltere’deki efsanevi kanun kaçağı Robin Hood gibi 13 ila 15.yy’lar arasında yaşamış, okçuluğa kabiliyeti olan bir savaşçı olduğuna inanılıyor. Okçunun mezarının konumuna ve bir sonraki hayatına okları ve komplike ok kılıfı ile gönderilmesine dikkat ettiğimizde, saygı duyulan biri olduğunu çıkarabiliriz. Bilim adamları, bu komplike ok kılıfının farklı tipte oklar için cepleri olduğunu söylüyorlar.

Tahta lahiti bulup içine bakan yerliler, içinde kemiklerin olduğunu doğrulamalarına rağmen, Arkeologlar henüz bu tahta lahiti açmak için izin alamadılar.

Gorno-Altaisk Devlet Üniversitesi Müzesinin yöneticisi olan Dr. Nikita Konstantinov; “Şuanda bizde huş kabuğundan yapılmış bir ok kılıfı, detaylandırılmış süslemeleri ile iki kemik plakası, demir ok başlıkları, tahta ok milleri, bir eyer için huş kabuğundan yapılmış bir kaplama, şerit kalıntıları (büyük ihtimalle ipek) ve deri bir kayıştan kalanlar var” dedi.

sibiryali-hood

harita

Savaşçının Moğol kökenli olduğundan şüpheleniliyor – “Bölgemizde bulunan buna benzer ok kılıfları yok. Bu, Altay için eşsiz bir parça.” Savaşçı gömülürken ipek şeritlere sarılmış.

“Deri kayışın, ok kılıfının kemere bağlanmasında kullanıldığını düşünüyoruz. Ok başlığının şeklini değerlendirdiğimizde, sahibinin bir savaşçı olduğu kanısına varıyorum.” Fakat onlar avlanma için de kullanılıyor olabilir.

İlgili Yazılar

Arkeologlar, önümüzdeki yaz lahiti açmak ve incelemek için izin almayı bekliyorlar ve aynı zamanda mezarı korumak için de adımlar atıyorlar, Okçunun yayını ve eyerini de orada bulmayı umuyorlar.

Dr. Vasily Oinoshev; “Maalesef, mezara hemen gidip kazı yapamıyoruz. Çalışmak için özel bir izin almamız gerekiyor. Kazı çalışmalarına 1 Nisan’dan 1 Kasım’a kadar olan periyotta izin veriliyor. Bu yüzden tüm izinleri alır almaz, bu mezarda çalışmaya başlayacağız. Kışın mezarın ve diğer arkeolojik objelerin güvenliğini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu parçaların nasıl bulunduğu konusunda birçok sorum var” dedi.

“Başlangıçta, kemik plakalarının, yayın parçaları olduğunu düşünmüştük, fakat sonra yay kılıflarının süsleri olduğu anlaşıldı.” Resimler: TheSiberian Times, VasilyOinoshev
“Başlangıçta, kemik plakalarının, yayın parçaları olduğunu düşünmüştük, fakat sonra yay kılıflarının süsleri olduğu anlaşıldı.” Resimler: TheSiberian Times, VasilyOinoshev

Altay, Moğolların 12.yy’da ilk dışa dönük fetihlerini yaptıkları bir bölgedir. Bu alan, 14 ve 15.yy’lara kadar Moğol egemenliği altında idi. Bir Altay araştırmacısı olan Dr. Alexey Tishkin’e göre; “Moğol kabileleri Altay’a geldiklerinde, önceki Türk gelenekleri unutulmuş, yerel nüfus tarafı asimile edilmiş ve yok olaya mahkum bırakılmış.”

Bu Moğol fethi ile ilgili keşifler, Altay’da oldukça nadirdir. Tahta lahit ve kuru, soğuk iklim, keşiflerin mükemmel şekilde muhafaza edilmesine yardımcı oluyor.

robin-hood-2

Robin Hodd’un hikayesi, Sovyetler Birliği’nde popülerdi, çünkü Robin Hood’un zenginlerden çalıp fakirlere vermesi, bir bakıma Komünist ideolojisi ile paralellik gösteriyordu. “Robin Hood’un Okları” adlı bir film, Sovyet yönetmen Sergei Tarasov tarafından 1975’te yapıldı.

Çeviri: Elif Nur Targan

Kaynak: TheSiberian Times


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More