Nereye Dergisi
Arkeoloji, Tarih, Gezi, Seyahat ve Yaşam Kültürü Dergisi

2.300 Yıl Sonra Gün Yüzüne Çıkarılan Antik Kılıç İlk Günkü Gibi Işıl Işıl

2.000 yıl sonra ilk kez kınından çıkarılan bir kılıç o kadar iyi korunmuştu ki çıkarıldığında hala parlaktı.

0 3.770

Ekip, 2017 yılının pırıldayan kılıç kadar “parlak” ve “yenilmez” geçmesini ümit ettiklerini söyledi.

2.000 yıl sonra ilk kez kınından çıkarılan bir Çin kılıcı o kadar iyi korunmuştu ki çıkarıldığında hala parlaktı.

Arkeologlar, yaklaşık 2.300 yıllık olduğuna inanılan bu antik silahı Çin’in merkezindeki Chengyang Şehri’nin kalıntıları arasından keşfetti.

Bu büyük kılıcı çamura bulanmış kınından çıkardıklarında onun paslanmadığını gördüler. Kılıç, aksine hala keskin, parlak ve neredeyse mükemmel bir durumdaydı.

Sonra çekilen video klip internette oldukça paylaşıldı ve Çin medyası tarafından yayınlandı. Henan Eyaleti Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsünden bir ekip Çin’in sosyal medyası olan Weibo’da kılıcın resimlerini ve videosunu yayınladı.

İnsan elinden çıkma bu silahın,yaklaşık MÖ 475-221 yılları arasına denk gelen Çin’in Savaşan Devletler Dönemine ait olduğuna inanılıyor. Bu dönemde, Zhou Hanedanlığı, sekiz devlete bölünmüştür ve bu devletler arasında sıklıkla şiddetli savaşlar yaşanmıştır.

İlgili Yazılar

Ekibin lideri olan Wu Zhijiang’ın Daily Mail gazetesine söylediğine göre, ahşaptan yapılma bir tabutun içinde ve sahibinin yanına gömülen kılıç korunmuştu çünkü bu alandaki antik mezarlar genellikle nemlidir ve dış dünyayla hiçbir şekilde bağlantılı değildir.

Kılıcın 30 Aralık’ta keşfedilmesinden Weibo’da paylaşılan bir gönderide arkeologlar, bu incelemelerin 2017 yılının pırıldayan kılıç kadar  “parlak” ve “ yenilmez” geçmesini sağlayacağını ümit ettiklerini söylediler.

Henan Eyaletinin 25 km kuzeyinde bulunan antik Chu krallığındaki şehirde ortaya çıkarılan mezarın kime ait olduğuysa hala belirlenemedi.

Antik Japonya’nın En Uzun Kılıcı Bulundu

Çeviri: Sinem AYAN

Kaynak: independent


Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More