Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Tell Gezer Kazı Alanında Altın ve Gümüş Parçalar İle Karşılaşıldı

0 5

Arkeologlar Tel Gezer kazı alanında 3.600 yıl geriye uzanan eserler buldu.

Tel Gezer kazı merkezinde 3.600 yıl öncesindeki Kenan dönemine dayanan altın ve gümüş objelerden oluşan bir hazine bulundu.

İsrail Eski Eserler İdaresi ve İsrail Doğa ve Parklar Kurumu, bu Pazartesi bulunan objelerin kazılmakta olan bölgenin merkezinde yer alan bir tören sunağının parçaları olduğuna inandıklarını duyurdu.

Hazine; nemli iklime rağmen hala bozulmamış şekilde bir kumaş parçasına sarılı Çin yapımı bir kap içerisinde bulundu.

İlgili Yazılar
1 252

Koleksiyonda beş eser yer alıyor; eserlerden üçü araştırmacıların çalışmasını engelleyecek ölçüde aşınmış durumda.

Kalan diğer iki eserin içerisinde sekiz köşeli bir yıldız oyması olan gümüş bir diskten oluşan madalyon da var. Diskin kenarında ip bağlanması için boru bulunuyor. Dr. Irit Tziper; bu sembollerin Kenanlı tanrıların Mezopotamya’nın Ishtar tanrısı ve Akad kültüründeki Sin ile karşılaştırılmasını temsil ettiğini belirtti.
Bulunan ikinci eser Hyksos döneminden altın çerçeveli bir Mısır mührü.

Koleksiyondaki bulgular araştırmacıları bu koleksiyonun Mezopotamya/Kenanlı ve Mısırlı iki tanrıyı bağlamak için yapılan bir sununun parçası olduğuna inandırdı.
İsrail Doğa ve Parklar Kurumu Genel Müdürü Shaul Goldstein eserler hakkında şöyle konuştu: “Gezer, Kenan dönemi boyunca İsrail Topraklarındaki en önemli şehirlerden biriydi, ve Kral Saul şehri yeniden inşa ettiğinde önemi devam etti. Bulunan hazine 3.600 yıl önceki İsrail’deki Kenan kültürüne ışık tutan önemli bir başarı.”

 

Çeviri: Beyza Çiftçi
Kaynak: jpost

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.