Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

En Eski Amerikan Yerlisi İskeleti Kabilesine Teslim Edilecek

0 11

Kuzey Amerika’da bulunan en eski ve en eksiksiz iskeletlerden biri, tekrar gömülmesi için Washington eyaletindeki Amerikan Kızılderili (İndian) kabilelerine geri verilecek.

Barack Obama, Pazartesi günü Kennewick Adam olarak bilinen eski kemiklerin 90 gün içinde kabilelere iade edilmesi için bir tasarı imzaladı.

Uzmanlar 1996 yılında Columbia Nehri yakınlarındaki federal topraklarda bulunan kalıntıların en az 8,400 yaşında olduğunu düşünüyorlar.

Bu keşif, kabilelerle bilim adamları arasında, kemiklerin derhal gömülmesi ve ya da araştırılması konusunda uzun süren hukuk mücadelesine sebep oldu.

en-eski-iskelet

2015 yılında, yeni genetik kanıtlar, kalıntıların modern Yerli Amerikalılarla ilgili olduğunu gösterdi.

Tasarı, Kabilelerin Antik Çağ’ı çağrıştıran iskeletini ABD Kara Kuvvetleri Mühendisleri Birliği’nden, Devlet Arkeoloji Departmanı’na aktardı; bu da kabilelere ulaştı.

Oregon Ordusu Kolordu İşbirliği Genel Sekreteri Amy J. Gaskill, “Kalıntıları hızlandırılmış bir şekilde nakletmek için devlet teşkilatıyla birlikte çalışacağız” dedi.

Kuzeybatı Kızılderili (İndian) kabilelerinin birçoğu kavga ettikleri için kemiklerin nereye gideceğini söylemek çok erken oldu. Gaskill, “Kemiklerin nereye gideceğinin henüz bilmiyoruz” dedi.

İlgili Yazılar
1 254

kabile

Kabileye göre, Yakama Milleti, kemikleri,halklarının “eskiden beri sürdürdükleri ” şekilde  gömmeyi isteyen kabileler arasında yer alıyor.

Yakama Kabile Konseyi başkanı  JoDe Goudy, kabilelerin kemiklerin geri dönüşü için başarılı bir şekilde mücadele etmesinin 20 yıl aldığını belirtti.

Goudy, tasarı 10 Aralık’ta Kongre’den geçtikten sonra “O geri döndü, nihayet dinlenebilecek” dedi.

ABD Senatörü Patty Murray, ilk önce Millet Yasası için Su Altyapı Geliştirme’yi başlattı ve Oregon ve Idaho’daki senatörler de onu takip etti. Tasarıdaki bir hükümde Kennewick Adam’ı Columbia Nehri Yaylası’nın kabilelerine iade çağrısı yapıldı.

yerli-iskeleti

Kenya Kıyılarında Kölelere Ait Olduğu Düşünülen İskeletler Bulundu

Çeviri: Gülizar Çakmak

Kaynak: phys

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.