Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Adada yaşanan fırtına 10.000 yıllık ağaçları gün yüzüne çıkardı

Yerel halktan Anne Hamilton'ın dediğine göre "deniz tüm plajı alıp götürdü"(Kaynak: BBC)
0 25

10.000 yıllık ağaçların kalıntıları, Manx kıyı şeridini vuran fırtınadan sonra Man Adası’nın kuzeyindeki bir sahilde ortaya çıktı.

ağaç kökü
Meydana çıkan ağaç kütükleri, torfun “çikolata kahverengisi rengindeki” zengin katmanında korunmuş. (Kaynak: BBC)

Uzmanlar, BrideVillage’in hemen kuzeyinde bulunan Cranstal bölgesindeki yamaçlarda çok sayıda ağaç gövdelerine, dallarına ve çam kozalaklarına rastlanıldığını söyledi. Çam ormanlığı yaklaşık 5 metre kalınlıkta bir kum ve kil tabakasıyla kaplanmıştı.

Manx Ulusal Miras arkeoloğu Andrew Johnson bu bulguların “antik zamanlara bir pencere açacağını” söyledi.

Bu ağaç kütükleri, kozalakların ve diğer organik bitki materyallerinin yanında bulundu. (Kaynak: BBC)

“Bu güçlü hava koşullarına bakarak yamacın büyük bir kısmının deniz tarafından aşındırılıp 5 metre kadar geri itildiğini söyleyebiliriz. Bu durum, 10,000 yıl önce burada yer alan arazideki kozalakları ve geniş bir çam ormanlığını meydana çıkardı. Torf bu bölgeyi çok iyi muhafaza ettiği için bazı örnekler alıp laboratuvarda çalışma fırsatını yakalayabildik.”

Uzmanlar bu çam ormanlığının tarihinin, insanların Buzul Çağından sonra Man Adası’nda ikamet etmeye başladığı zamana kadar uzandığına inanıyorlar.

 

İlgili Yazılar
1 252
Yerel halktan Anne Hamilton'ın dediğine göre "deniz tüm plajı alıp götürdü"(Kaynak: BBC)
Yerel halktan Anne Hamilton’ın dediğine göre “deniz tüm plajı alıp götürdü”(Kaynak: BBC)

Bay Johnson: “Eğer insanlar adaya yerleşmemiş olsalardı, ada o kadar sıcak bir yer olmayacaktı fakat yine de var olma ihtimali olacaktı.” dedi. “Öte yandan birkaç bin yıl önce var olsaydı Sibirya’danfarklı olmayacaktı.”

Bay Johnson, organik materyallerin diğer kısımlarını da tanımlamak için ormanlıktan örnek toplamaları gerektiğini ve bunun için gerekli izni almak amacıyla çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Bayan Hamilton'ın söylediğine göre burası köpek bakıcıları için vazgeçilmez bir bölge ve bu keşifhalk arasında büyük bir heyecan uyandırdı. (Kaynak: BBC)
Bayan Hamilton’ın söylediğine göre burası köpek bakıcıları için vazgeçilmez bir bölge ve bu keşifhalk arasında büyük bir heyecan uyandırdı. (Kaynak: BBC)

Kil tabakası içerisinde bulunan hayvan ve bitki yaşam formlarından test yapılmak üzere örnekler alınacak. Bölge yerlisi Anne Hamilton fotoğraf çekmek için her gün bu plaja gidiyor:

“Ben sadece birkaç metre uzaklıkta yaşıyorum ve jeolojiyi de çok seviyorum. Yani bu benim için çok büyük bir fırsat oldu. Bir gün buraya geldim ve tüm plajın yok olduğunu gördüm, sanki yer yarılmış içine girmişti. Sonra torfu ve düşen ağaçları fark ettim, inanılmaz bir manzaraydı. Daha sonra ise haber yayıldı veinsanlar buraya akın etmeye başladı. Hatta bir sonraki gün dinozor izlerine benzeyen bir şeyin fotoğrafını çektim, sanırım üç parmaklı bir Manxasaurus’un ayak izleriydi.”

Manx Ulusal Miras Kurumu, bölgeye gösterilen yoğun ilginin kaçınılmaz olduğunu fakat gerekli araştırmaların etkili bir şekilde yapılabilmesi için halktan hiçbir şeye dokunmamaları rica ettiklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.